Nizozemsko: 13. tým žebříčku BSWW, který má čerstvou zkušenost s Brazílií

Už tento pátek a sobotu se v radlické Beach-aréně představí ženská reprezentace Nizozemska. Na programu jsou dva přípravné duely proti českému národnímu týmu (pátek v 18:30, sobota v 16:30). Kdo se vůbec postaví týmu trenéra Radima Nečase? Proti celku ze země tulipánů odehrály Češky zatím čtyři vzájemné duely, ten poslední nabídl divokou přestřelku. A před půl rokem si Nizozemky zahrály dokonce proti Brazílii!

Nizozemská reprezentace se aktuálně nachází na 13. místě žebříčku BSWW se ziskem 224 bodů. Pro porovnání, český národní tým je sedmý a na kontě má 402 bodů. V loňském roce Nizozemky chyběly ve Women´s Euro Beach Soccer League, zúčastnily se pouze listopadového turnaje NEOM Beach Soccer Cup v Saúdské Arábii.

Ve skupině na úvod padly s Anglií po vyrovnaném duelu těsně 2:3. Od první třetiny prohrávaly 0:1, v té závěrečné se nicméně dokázaly dvakrát prosadit (Nadja Vollemaová a Mariël Miedemaová). Ve druhém utkání narazily na Brazílii, proti které dokonce vedly po brance Sharony Tielemanové. Jihoamerické soupeřky nicméně zápas ještě do první přestávky otočily, po dvou třetinách byl stav 1:4 a na konci na ukazateli skóre svítilo 1:8.

SESTŘIH zápasu Nizozemsko – Brazílie na turnaji NEOM Beach Soccer Cup v listopadu 2022:

Na závěr skupiny pak tým trenéra Maikela Schatse padl s Ukrajinou rovněž vysoko 0:6. Hned další den nicméně přišla odveta s Ukrajinkami v zápase o konečné třetí místo. A tam se už Nizozemkám dařilo, když na startu druhé třetiny vedly 3:0 po dvou trefách Shylvany Tielemanové a jedné brance Rosy Brakové. Ukrajinky už dokázaly jen snížit na 2:3, Nizozemsko tak v Saúdské Arábii slavilo bronzové medaile.

V roce 2021 se nizozemská reprezentace WEBSL zúčastnila. Na prvním turnaji v Nazaré prohrála tři zápasy, všechny ale těsně, například se Španělskem 1:2. V září pak na Superfinále ve Figueiře da Foz padly se Španělskem 0:3, s Ruskem 4:7 a s Ukrajinou 5:7.

V závěrečném duelu o konečné 7. místo pak Nizozemky změřily síly proti českému týmu. Dosud jde o poslední vzájemný střet, který byl pořádně divoký! České reprezentantky po první třetině vedly 2:1, po druhé siréně už byl stav 3:2 pro Nizozemsko. Ještě čtyři a půl minuty před koncem vedly Nizozemky 6:3, obří české vzedmutí ovšem přineslo vyrovnání po brankách Lucie Hruškové, Jany Červeňákové a Markéty Matějkové.

Česká kapitánka v utkání nasázela čtyři góly a vyrovnala tím historický rekord českého národního týmu. Utkání dospělo až do penaltového rozstřelu, po kterém se radovaly Nizozemky. „Velká škoda. My jsme dnes hrály a Holanďanky dávaly góly. Proti nám vždy soupeřky vstřelí gól, jaký pak už dlouho nedají. Plus děláme chyby. Nadřeme se na gól a pak lehce inkasujeme,“ mrzelo tehdy trenéra Zdeňka Slámu.

Jediná výhra ze čtyř vzájemných duelů se datuje do července 2018, kdy triumf 2:1 na Euro Beach Soccer Cupu v Nazaré vystřelily Veronika Pilousková a Michaela Čulová. Na kompletní přehled všech vzájemných duelů včetně střelkyň a české sestavy se můžete podívat na konci článku. Všechny čtyři zápasy se shodou okolností dosud odehrály v Portugalsku, nyní k tomu přibudou dvě utkání na české půdě.

9. 7. 2017
Nazaré, Portugalsko (Euro Beach Soccer Cup)
Česko – Nizozemsko 0:1
Sestava ČR:
Sladká, Vacíková – Pýchová, Dlouhá, Petrášová, Matějková, Folprechtová, Navrátilová, Jungová, Slavíková.

8. 7. 2018
Česko – Nizozemsko 2:1
Góly ČR:
Pilousková, Čulová.
Sestava ČR: Vacíková, Sladká – Čulová, Folprechtová, Matějková, Pomijová, Dlouhá, Jungová, Pilousková, Pýchová.

7. 7. 2019
Česko – Nizozemsko 5:6
Góly ČR:
2x Pilousková, Čulová, Pomijová, Slavíková.
Sestava ČR: Sladká – Čulová, Pomijová, Pilousková, Jungová, V. Císařová, Hrušková, I. Císařová, Folprechtová, Slavíková.

12. 9. 2021
Figueira da Foz, Portugalsko (Women´s Euro Beach Soccer League – Superfinále – zápas o 7. místo)
Česko – Nizozemsko 6:6pp. (1:3 na penalty)
Góly ČR:
4x Matějková, Hrušková, Červeňáková.
Sestava ČR: Vacíková, Frolíková – Matějková, Pýchová, Červeňáková, Pilousková, Hrušková, Slavíková, Jablončíková, Folprechtová.

ZÁZNAM posledního vzájemného zápasu mezi Českem a Nizozemskem – WEBSL Superfinále v září 2021