Příprava: Česko – Nizozemsko 3:4. Dva góly Markéty Matějkové, první zápas nevyšel

Parádní počasí a slušně zaplněná Beach-aréna. První přípravný duel české ženské reprezentace proti Nizozemsku přinesl sedm branek, z těsné výhry 4:3 se nakonec radoval soupeř. Nizozemky měly lepší vstup do zápasu, v jeho půlce vedly 3:0. V závěru ale ještě přišlo drama, české reprezentantky se srdnatě rvaly o prodloužení. Dvakrát se v utkání prosadila Markéta Matějková. Druhý duel se hraje v sobotu od 16:30 opět v radlické Beach-aréně.

Úvod zápasu přinesl především šance na nizozemské straně. Joëlle De Bondtová se ocitla sama před brankou, ale zamířila vedle. Pak se ke střele z otočky dostala kapitánka Nidia Bosová, ani ona nebyla přesná. Ve 3. minutě se už nicméně skóre měnilo, dlouhý výhoz brankářky Alissy Vischové si v souboji s Chelly Drostovou nešťastně srazila do vlastní sítě česká brankářka Hana Limbergová.

Inkasovaná branka český tým nabudila. Po rohovém kopu střílela nepřesně Karolína Dlouhá, následně Michaela Čulová nedosáhla na míč před prázdnou brankou po skvělém nástřelu Anety Jungové. Na druhé straně byla od samého úvodu hodně aktivní Chelly Drostová, z otočky pálila nad branku. O chvíli později, v 7. minutě, se k míči na levé straně dostala Joëlle De Bondtová, jejíž střela se o tyčku odrazila těsně za brankovou čáru.

Ještě do první přestávky se snažila z nizozemské aktivity vytěžit Lotte Hopmanová, rána z přímého kopu z poloviny hřiště nicméně skončila jen vedle branky.

Po první přestávce přišel zlepšený český výkon. Lucie Hrušková zblízka nastřelila gólmanku, Markéta Matějková z přímého kopu orazítkovala zase tyč nizozemské branky. V 16. minutě se radovaly opět Nizozemky, když se Rosa Braková krásně položila do výhozu od brankářky Alissy Vischové a poslala míč přes Barboru Mikinovou do sítě.

Českou snahu odrážela fantasticky chytající brankářka Nizozemska. Ta si poradila s dobře zahranými přímými kopy Michaely Čulové i Anety Jungové. V 18. minutě si ale Markéta Matějková dobře navedla míč přes střed hřiště, uvolnila se kličkou doprava a míč poslala přesně k tyči – 1:3. Na druhé straně následně zahrozily Nidia Bosová a Sharona Tielemanová.

Necelé tři minuty před druhou sirénou přišel druhý český gól. Markéta Matějková poslala míč před branku, kde si ho do vlastní sítě srazila Rosa Braková. A aktivitou hýřící česká kapitánka měla ještě dva dobré pokusy na vyrovnání, nejdřív pálila z voleje nad branku, druhou střelu po zvednutí míče uprostřed hřiště lapila Alissa Vischová.

Vyrovnání mohlo přijít hned zkraje třetí třetiny. Anna Procházková se po rozehrávce dostala ke střele, která skončila na tyči nizozemské branky. Ve 26. minutě se bohužel skóre měnilo opět na opačné straně, Nidiu Bosovou při pokusu o střelu zablokovala Michaela Čulová, míč se ovšem odrazil tak nešťastně, že skončil v české brance.

Českého týmu se dál držela smůla, další tyč zazvonila po přímém kopu Ireny Martínkové. Na druhé straně Hana Limbergová vychytala Lotte Hopmanovou. V závěru utkání gradovalo, po střele Karolíny Dlouhé z levé strany se k dorážce snažila dostat Veronika Pýchová, ale neuspěla. Necelé tři minuty před koncem přišlo kýžené snížení. A byla to krásná akce! Výhoz Hany Limbergové sklepla Michaela Čulová přesně do běhu Markétě Matějkové, která se trefila na zadní tyč.

Češky v úplném závěru ještě zahrozily dvakrát z přímých kopů. S ránou Anety Jungové i dalekonosnou bombou přes celé hřiště od Hany Limbergové si ovšem dokázala poradit gólmanka Alissa Vischová. V posledních vteřinách duelu už s výsledkem neudělala nic ani Nadja Vollemaová, která se ocitla sama před českou brankou.

Česká reprezentace tak v úvodním přípravném utkání proti Nizozemsku padla 3:4. Druhý duel se hraje v sobotu od 16:30 znovu v radlické Beach-aréně.

Česko – Nizozemsko 3:4 (0:2, 2:1, 1:1)

Branky: 18. a 34. Matějková, 22. vlastní Braková – 3. Drostová, 7. De Bondtová, 16. Braková, 26. vlastní Čulová.

Sestava Česka: Limbergová, Mikinová – Jungová, Hrušková, Procházková, Čulová – Matějková, Martínková, Dlouhá, Pýchová (Vantová, Macháčková).