Obě mužstva jsou na kvalifikaci připravená, říká předseda svazu Honza Dámec

Honzo, blíží se jedna z nejvýznamnějších letošních akcí, kvalifikace Beach Games. Mohl bys trochu více přiblížit, co jsou to Beach Games?

Beach Games jsou světové plážové hry, které mají své finále na podzim v americkém San Diegu. Vedle plážového fotbalu budou ve finálovém turnaji k vidění také další sporty, které lze hrát na písku. Pro plážový fotbal to znamená celosvětovou kvalifikaci, jako je při FIFA MS. Takže doufáme, že se akce osvědčí a budou následovat další ročníky.

Jak početná výprava se v úterý vydá do dějiště turnaje, do španělského Salou?

Na turnaj odcestovalo 12 hráčů týmu mužů a 10 hráček týmu žen. Zajímavé je, že oba týmy mají stejný počet 4 zápasů a holek jede méně. Každý tým má svůj realizační tým v počtu 6 lidí, což po mnohaletých zkušenostech je skvělé a práce okolo mužstev je tak rozdělena na více lidí. Oba týmy se tak mohou soustředit pouze na zápasy a nic ostatního nemusí řešit.

Muži se na úvod utkají s Běloruskem. Jak těžký je to podle tebe soupeř a jaké jsou šance našeho týmu na postup?

Bělorusko se za poslední roky velmi zlepšilo a soupeř je to velmi těžký. Každopádně již v minulosti jsme dokázali mnoho favoritů porazit, a i v zápase s Běloruskem budeme chtít rozhodně vyhrát. Postupují čtyři nejlepší týmy, a protože se hraje play off, pak je nutné vyhrát první 2 zápasy. Po případném postupu bychom narazili na lepšího z dvojice Španělsko – Turecko a tady to vidím tak, že by se nejspíš šlo na domácí Španělsko. Je to samozřejmě tým, který je kvalitou někde jinde. Takže nejdřív je nutné zdolat první překážku a až pak se můžeme dívat dál.

Ženy čekají tři velmi těžcí soupeři. Jaké mají ony šance na to, probojovat se na závěrečný turnaj do San Diega?

V turnaji žen postupují první 2 týmy na závěrečné finále. Protože se hraje systémem každý s každým, pak je nutné zdolat min. 2 týmy. Myslím si, že za favoritky lze považovat týmy Ruska a Španělska. My bychom měli společně s týmy Anglie a Švýcarska zamíchat pořadím. Věřím, že naše holky jsou dostatečně připraveny na to, aby se jim to povedlo.

Zorganizovat výjezd tak početné skupiny, jaká do Španělska míří, není určitě nic jednoduchého. Kdo plánuje takovou cestu a jak nákladná je účast na tomto turnaji?

Organizovat jakékoliv akce, kde neznáme prostředí, je samozřejmě náročné. Díky fotbalové asociaci a jejím pracovníkům připravujeme vše již 3 měsíce předem. Jedná se především o letenky, ubytování a stravu. Následně je nutné doplnit od trenérů nominace a samozřejmě doufat, že se nikdo nezraní, těsně před začátkem akce, což se bohužel nyní stalo. Ještě 2 hodiny před odletem jsem musel řešit změnu. Ceny jsou různé, záleží na místě konání. Vždy dostáváme nabídku od BSWW a dle ceny se rozhodujeme, jestli si najdeme vlastní nebo využijeme nabídky.

Kde budou naše výpravy bydlet?

Obě výpravy bydlí v resortu Cambrils Park, kde je vedle ubytování i široký prostor pro regeneraci. V celém resortu je zajištěno také stravování, a je zde rovněž obchod, kde lze nakoupit základní potraviny. Ubytování je ve zděných baráčcích, které mají i vlastní kuchyň a jsou opravdu skvěle zařízené. Dokonce některé mají i vířivku na balkóně, což jsme ještě nikdy neměli. A to tedy ani v nabídce nebylo. Hřiště není tentokrát na pláži, ale ve sportovním komplexu, kde jsou fotbalové hřiště, a to jak přírodní, tak UMT. Nově přibyla i dvě na plážový fotbal. Takový komplex v ČR opravdu nenajdeme, tolik hřišť na jednom místě je neuvěřitelný. Na hřiště, které je vzdáleno asi 10 minut od ubytování jsou všechna mužstva dopravována autobusem.

Stihnou týmy kromě turnaje ještě nějaké další volnočasové aktivity nebo se budou soustředit pouze na zápasy?

Každý den jsou zápasy, takže mnoho volného času není, ale protože resort nabízí mnoho sportovních aktivit, včetně využití fitness a wellness, pak se volný čas využije spíše takto. Město i pláž je dál, ale věřím, že se na obě místa dostaneme alespoň v neděli po skončení turnaje.

Chtěl bys na závěr rozhovoru někomu poděkovat za pomoc nebo někoho „vypíchnout“?

Poděkovat bych chtěl všem kolegům, s kterými připravujeme již dlouhodobě tyto akce. A velké díky patří také Kubovi Jeřábkovi, který je v současné době v zahraničí, a i přes to jsme skoro v každodenním kontaktu. A poděkování také patří reprezentantům, jak mužům, tak ženám, za jejich přístup. Doufám, že díky poctivé práci budou odměněni skvělými výsledky.