Organizace a kvalita turnaje byla skvělá

 „Český národní tým má velký potenciál. Aby se posunul dál, je zapotřebí, aby sehrál co nejvíce zápasů a nasbíral zkušenosti,“ říká trenér národního týmu Švýcarska, kapitán a hráč v jedné osobě, Angelo Schirinzi.

Angelo, jsi jedním z nejlepších trenérů světa v plážovém fotbalu. Za svou kariéru jsi objel spoustu turnajů po světě. Jakou úroveň mají tyto turnaje?

Turnaje plážového fotbalu jsou fantastické. Tomuto sportu se věnuji už osmnáct let a zúčastnil jsem se opravdu velkého množství turnajů. Největší zážitek mám z roku 2009, kdy jsem se s týmem dostal na finálový turnaj do Dubaje. Právě Dubaj je pro mě osobně velice speciální turnaj.

Jsi úspěšným trenérem plážového fotbalu. Jak bys popsal svou sportovní kariéru?

S fotbalem jsem začínal, když mi bylo 25 let. Postupem času jsem si udělal udělal licenci a stal se tak profesionálem. K plážovému fotbalu jsem se dostal, když jsem viděl hrát Erika Cantonu v Monaku na písku. To byl zásadní moment, kdy jsem se rozhod plážovému fotbalu věnovat. Poté, co jsem převzal národní tým Švýcarska, se nám podařilo udělat dobrý výsledek v roce 2009 na finálovém turnaji MS FIFA a byl to zároveň můj nejlepší moment profesionální kariéry. V současné době patříme mezi nejlepší týmy světa a Evropy. Na tomto turnaji máme 5 nových hráčů, které zkoušíme a doufám, že se zapracují a zapadnou do týmu.

Jako zkušeného trenérského matadora se tě zeptám. Jak vnímáš český reprezentační tým, má potenciál na to, zařadit se mezi evropskou, potažmo světovou elitu?

Zcela určitě je to velmi zajímavý tým. Aby se mohl zlepšovat a sbírat zkušenosti, je zapotřebí, aby se zúčastnil co největšího počtu turnajů. V současné době hraje ve druhé divizi Evropské ligy a má hodně dobrých hráčů, ale jak jsem říkal, je zapotřebí více hrát, trénovat a sbírat zkušenosti na turnajích. Nemohou se zlepšovat, když se nebudou měřit se špičkovou mezinárodní konkurencí.

Říkal jsi, že jsi za svou kariéru objezdil velké množství turnajů. Co soudíš o organizaci a atmosféře tohoto pražského turnaje?

Je to opravdu hezký, i když malý turnaj. Za sebe mohu říct, že organizace je zde perfektní a pořadatelé jsou skvělí. Ale opět říkám, aby se mohl plážový fotbal v České republice posunout dál, je zapotřebí pořádat více takových turnajů.

24.-25.11.2018
Mezinárodní přátelské zápasy v Praze proti elitním světovým týmům a přátelské turnaje. To byl program posledního listopadového víkendu plážového fotbalu letošního roku. Na pražské Pankráci se divákům představili hráči v kategoriích U13, U18 a U20 a vrcholem dvoudenní akce bylo dvojutkání reprezentace ČR mužů a žen se Švýcarskem.