Přátelská dvojutkání se Švýcarskem očima reprezentačních trenérů

Reprezentační kouč mužů – Martin Dlouhý

Jako trenér reprezentačního mužstva musíte být s výkonem a prezentací svých svěřenců v obou zápasech spokojen.

Já jsem byl s výkonem a přístupem hráčů k utkání spokojen jak v sobotu, i když jsme nedokázali zvítězit, tak v neděli, kdy se nám to naopak podařilo. Myslím si, že jsme sehráli oba zápasy velmi dobře. Vyzkoušeli jsme si nějaké varianty. A i když Švýcarský tým nebyl úplně kompletní, má ve svém kádru zkušené a kvalitní hráče a o to je ta nedělní výhra cennější. Kluci spolu hrají už nějakou dobu a jsou sehraní, takže za sebe hodnotím dvojutkání jako velmi vydařené.

V čem je podle Vás důvod toho, že se v nedělním zápase vyhrálo?

Už sobotní zápas byl z naší strany dobrý a utkání bylo od začátku do konce vyrovnané. V neděli jsme předvedli více týmový a bojovnější výkon, takže si myslím, že jsme si toto vítězství jednoznačně zasloužili. Přístup kluků byl o něco zodpovědnější než v sobotu, kdy jsme dostali dva nebo tři góly po laciných chybách. Takže hlavní důvod vidím právě v tom přístupu k zápasu a důrazu.

Letošní sezóna je po tomto turnaji minulostí. S jakými cíli chcete vstoupit do té následující?

Příští sezóna bude hodně nabitá. Víceméně začínáme už v lednu a od začátku pojedeme v režimu příprav na kvalifikace, které budou hodně náročné. Máme čtyři měsíce na to, abychom se na všechno řádně připravili.

Reprezentační kouč žen – Zdeněk Sláma

Jste novým trenérem reprezentačního výběru žen ČR. Dokázal jste se už seznámit s kádrem?

Pro mě je post reprezentačního trenéra žen naší reprezentace velkou výzvou. Stále se ale s holkami seznamuji a poznávám je. Tento víkend je můj první, kdy jsem se postavil na lavičku, takže celé dvojutkání je pro mě důležité především, abych se s nimi sžil, poznal jejich kvality a viděl je v akci.

Prozatím máme za sebou pár tréninku a parta je tu skvělá. Takže pro mě je to určitě milé překvapení, jak to tady u reprezentace funguje.

První utkání jste bohužel nezvládli a ztratili jej až v prodloužení. Jak vidíte nedělní utkání? (pozn. redakce: rozhovor vznikal před druhým zápasem)

Náš výkon v sobotu byl dobrý. Ještě pár minut před koncem jsme vedli, ale bohužel jsme nedokázali dotáhnout dobře rozehraný zápas do vítězného konce, a proto nakonec ta prohra 4:3. Udělali jsme několik chyb a ukázala se podle mého názoru také velmi dobrá fyzická připravenost Švýcarek. My místo toho, abychom podrželi míč, jsme se přizpůsobili hře a dali soupeřkám možnost vyhrát. Co se týká dnešního utkání, tak pokud do svého výkonu holky dají více chytrosti a klidu, tak bychom mohli zápas zvládnout.

Přesuňme se trochu dopředu. Co Vaše vize do roku 2019? Co byste chtěl s mužstvem příští rok dokázat?

V květnu nás čekají beachové hry, takže hlavně na ně se budeme s holkami připravovat. Od toho se bude vše odvíjet, jestli si zajistíme postup nebo ne. Od ledna tedy budu směřovat tým především na tyto hry. Doufám, že se nám podaří udělat dobrý výsledek a posunout se zase o něco dál.