Písek jak strouhanka, ale… jde se na Rusky! Jsme namotivovaní, hlásí kouč Sláma

Už jen pár hodin zbývá do ostrého startu. České reprezentantky ve čtvrtek odstartují svátek plážového fotbalu. V portugalském Nazaré se v 10 hodin dopoledne (11:00 českého času) utkají s Ruskem, trojkou světového žebříčku. V historii se Češky se sbornou utkaly jen jednou, v květnu 2019 prohrály 1:5. „Pro mě osobně je to nový soupeř, těším se na to. Doufám, že to bude vítězný,“ hlásila kapitánka Markéta Matějková po prvním oficiálním tréninku.

V úterý vyrazila česká výprava z Prahy přes Amsterdam do Porta. Odtud ještě autobusem do Nazaré, místa konání Women´s Euro Beach Soccer League. Celkem strávila téměř 12 hodin na cestě. „Let byl dlouhej, vyjížděly jsme ve dvě hodiny a přijely jsme někdy po půlnoci. Náročný, ale dospaly jsme to, ráno jsme měly snídani až pozdě, takže se cítím dobře,“ prozradila Markéta Matějková.

„Hotel je hezkej, sice manželská postel je malá, ale jde to,“ dodala s úsměvem kapitánka českého týmu. Ve středu po obědě si holky vyzkoušely i trénink v parádní hlavní aréně. „Nevím, jestli to dělá ten stadion, ale holky mi přišly trochu nervózní. Doufám, že při zápase to bude jiné. Před stadionem se mi to líbilo, dali jsme si takovou lehkou hru, líbilo se mi nasazení, jízda a všechno,“ prozradil trenér Zdeněk Sláma.

Pláž v Nazaré nenabízí zrovna hladký písek. „Oproti našemu v Čechách je písek hrubej jak strouhanka. Je to náročnější na plosky nohou, ale myslím si, že se s tím popereme,“ řekla Matějková.

Ve čtvrtek brzy ráno odstartují holky pouť turnajem, na úvod se postaví Ruskám. „Ať člověk hraje večer, ráno nebo kdykoliv, když jde do zápasu, tak najednou přepne, tělo se nastartuje,“ nevidí Sláma v brzkém startu žádný problém. „Ráno lehká snídaně a vlítneme na ně!“ dodala kapitánka Matějková.

S Ruskami se naše holky utkaly zatím jen jednou v historii. Na kvalifikaci World Beach Games ve španělském Salou v květnu 2019 prohrály 1:5. „Vím, že se nám tam zranily nějaké hráčky. První třetina byla dost vyrovnaná, holky hrály super, bylo to dobré. Pak bohužel postupně odpadávaly fyzicky, Rusky na tom byly kondičně líp,“ zavzpomínal trenér Sláma.

„Jsou neuvěřitelně silní, mají tam dvě tři holčiny, které umí jeden na jednoho, individuálně jsou dobré. Na to si musíme dát pozor,“ upozornil český trenér. Hned šest hráček ze současného výběru tento zápas zažilo. „Namotivavaní jsme, holky si ten zápas před dvěma lety pamatují. Že sice odešly fyzicky, ale že se s Ruskami dá hrát. Na zápas si věří, za což jsem rád. Teď to jen přenést do zápasu,“ zakončil Sláma.