Plážový fotbal je show, říká předseda svazu Honza Dámec

beach soccer

Začátky byly náročné, ale postupem času zažíval plážový fotbal rozkvět. Tak to vidí také předseda svazu Jan Dámec: „Za 10 let, co se pohybuji u beach fotbalu, se nám podařilo posunout tento sport o velký kus dál. Snažíme se pracovat jak na hřišti, tak mimo něj.“


Honzo, mohl bys objasnit funkci předseda plážové kopané FAČR? V čem tkví tvoje role?

Když to zjednoduším, tak mám na starosti kompletní fungování plážového fotbalu. A to znamená opravdu vše, od příprav reprezentačních a tuzemských akcí, po zajištění reprezentačních týmů, objednávek na akce, rozpočtů, organizaci turnajů a komunikaci s partnery a veřejností. Naštěstí již v současné době mám vedle sebe lidi, kteří mají rádi plážový fotbal, stejně jako já, a mohu se na ně spolehnout. Jmenovitě je to Jindra Knödl, Kuba Jeřábek a Martin Starec, kteří se starají o organizaci a chod plážové kopané. Samozřejmě důležitou součástí jsou i realizační týmy a další spolupracovníci, díky nim se nám podařilo za poslední 2 roky posunout plážový fotbal o velký kus dál. Když to vezmu od počátku mého fungování, což je již 10 let, tak existoval jeden letní turnaj a reprezentace, která jezdila na 2-3 mezinárodní akce ročně. Nyní již máme 3 reprezentační týmy, tuzemské soutěže a kluby s hráči, kteří se již začínají specializovat na plážový fotbal. Dále jsou to mládežnické kempy, promo akce, fan zóny, příměstské tábory a mnoho dalších aktivit. Komunikujeme skrz web, sociální sítě a připravujeme další aktivity, kterými plážový fotbal u nás prezentujeme.

Plážová kopaná je v současné době jedním nejrychleji rostoucích sportovních odvětví v ČR. V čem podle tvého názoru spočívá rostoucí oblíbenost tohoto sportu?

Pokud tomu tak je, pak je to skvělé a mám z toho velkou radost. Co se ale každému musí líbit, je rychlost, góly, show a samozřejmě velmi tomu přidává i hudba, která hraje v průběhu zápasů. Když to shrnu, tak je to jedna velká párty, kde si každý přijde na své. Ať již hráči, kteří makají na písku, tak diváci při různých soutěžích, hudba a samozřejmě vše probíhá za skvělého letního počasí až do večera. A co je nejlepší, tak vždy padne nějaký gól, který by si zasloužil nominaci na gól roku .

V nedávné době proběhl na písku v areálu na Pankráci turnaj v plážové kopané za účasti švýcarských reprezentačních mužstev žen a mužů. Jak náročné je zorganizovat takový turnaj?

Díky tomu, že s Jindrou Knödlem máme dlouhodobé zkušenosti a jako organizátoři jsme si prošli mnoha akcemi, tak sice náročné to je, ale důležité je mít vše správně nastavené. Pro nás byl stěžejní rok 2016 kdy jsme připravili Středoevropský turnaj a obstáli jsme pod dohledem světové organizace BSWW. Navíc se nám v létě 2016 podařilo připravit i Fan zónu v OH Parku na Lipně. Takže si myslím, že nyní dokážeme udělat velmi kvalitní akce a doufám, že se v roce 2019 posuneme ještě dál. Plánujeme jednu velkou, o které nyní jednáme a pokud se vše podaří domluvit, tak to bude to nej, co nás mohlo potkat.

Letošní sezóna plážové kopané je minulostí. Mohl bys ji jako svazový předseda zhodnotit?

Po úspěšném období, kdy jsme měli kvalitní hráče a hráli vyrovnané zápasy s evropskou špičkou, přišla generační obměna. Naštěstí se podařilo Martinu Dlouhému okamžitě začlenit do A týmu hráče z juniorky, které od roku 2017 připravuje Michael Lukič. Všichni jsme moc rádi, že kluci na sobě pracují a každým zápasem se lepší. Již v Maďarsku byl první náznak, když jsme porazili domácí výběr a dále se utkali v těžkých zápasech s Japonskem a USA. A nyní nám dvojzápas se Švýcarskem potvrdil, že jdeme správnou cestou. Co se týká žen, také u nich je vidět velké zlepšení. Věříme, že se podaří Zdeňkovi Slámovi zúročit vše již v roce 2019, kdy nás čekají 2 významné turnaje. Samozřejmě si všichni přejeme co nejlepší výsledek, protože plážový ženský fotbal je na začátku a my jsme dokázali před 14 dny hrát vyrovnaný zápas s nejlepším týmem Evropy. Nová juniorka mužů se rychle adaptovala na písek a zde vidíme velkou budoucnost, protože se hráči již začínají specializovat na plážový fotbal. A to je ta nejlepší věc, kterou jsme si vysnili, na které chceme co nejvíce zapracovat a pravidelně doplňovat juniorské kategorie.

Rok 2019 je doslova nabitý událostmi a akcemi. Co od něj očekáváš?

Doufám, že radost z výsledků a mnoho nových věcí, které plánujeme. Opravdu nás čeká velká porce zápasů a bude to po všech stránkách velmi náročné. Vedle reprezentačních týmů, to jsou nové tuzemské akce a další aktivity. Mnoho akcí bude souběžných a na to bude potřeba i spousta nových lidí, kteří se k nám doufám přidají. Kalendář bude opravdu zcela zaplněn. Ona i světová organizace oznámila, že je to historicky nejvytíženější sezóna. Takže se máme na co těšit.

Jaký potenciál mají tuzemští hráči v porovnání s konkurencí? Mají potenciál na to, aby se zařadili mezi světovou špičku?

Jak již říkal Angelo Schirinzi v nedávno uveřejněném rozhovoru. Je tu mnoho hráčů, kteří na to zaručeně mají a je potřeba hrát co nejvíce zápasů na vysoké úrovni. V následujícím roce budeme mít určitě dost příležitostí a pokud se k tomu přidají tréninky a kluci se budou naplno věnovat plážáku, pak má mnoho z nich šanci vyniknout. A samozřejmě týmový úspěch by šance několikanásobně zvýšil. Díky tomu, že beachsoccer je opravdu jedna velká rodina, pak se všichni mezi sebou znají a na světových akcí se potkáváme. Takže pokud se někdo kvalitní objeví, pak dostat se do italské, švýcarské, německé ligy není žádný problém. Od nás si již zahraniční angažmá vyzkoušel Martin Boček, Martin Chalupa, Petr Víšek nebo čerstvě i Filip Jeřábek. Takže zkušenosti s tím máme. A opravdu oba Martinové Boček a Chalupa se vypracovali díky reprezentaci a tím, že byli vidět na finálových turnajích dostali pozvánku do italské ligy.

Jak široká je hráčská základna plážové kopané v ČR? Kolik má svaz registrovaných hráčů?

Na toto je těžké odpovědět, protože mnoho hráčů je registrovaných u fotbalu nebo futsalu, takže přímo registrovaných hráčů plážového fotbalu je málo. Poslední dobou se však daří budovat tuzemské soutěže, které evidujeme, a i v roce 2019 by naše Superliga měla dostat nový náboj, o kterém se brzo všichni dozví. Díky tomu, že i klubové soutěže mají svoji Ligu mistrů, tak je o co hrát a není to jen o vítězství v lize. Takže doufáme, že základna poroste a fotbalisté i futsalisté si najdou v kalendáři místo na plážový fotbal.

Pokud bychom se zaměřili na finanční stránku, s jakým rozpočtem pracuje svaz plážové kopané?

Začátky byly velmi složité. Museli jsme překonávat mnoho překážek. Na reprezentačních akcích počítat každou korunu, abychom to zvládli nejen odehrát, ale také abychom hráčům a realizačnímu týmu vytvořili co nejlepší podmínky pro kvalitní přípravu. Postupem času se vše začínalo zlepšovat a díky podpoře FAČR a zlomovému roku 2016, kdy byla navíc Praha, evropským městem sportu, jsme se posunuli o kus dál. Nyní se můžeme snadněji na akce připravovat, ale samozřejmě finanční prostředky sháníme dále. Co nám nejvíce chybí, je hřiště. To je v ČR pouze jediné, v Praze na Landronce. Doufáme, že se v nejbližší době dočkáme dalších hřišť, což by nám v dalším rozvoji plážového fotbalu velmi pomohlo. Pokud chceme držet krok s evropskou špičkou, pak musíme na těchto věcech zapracovat. Kluci, kteří si prošli reprezentací, sami ví, kolik toho museli obětovat, aby se na akce dostali. A stálo nás to všechny hodně sil, abychom mohli důstojně reprezentovat.

Co bys řekl nebo poradil potenciálním zájemcům o plážovou kopanou? Proč by si měli vybrat právě tento sport?

Řeknu jim to, co cítím já, od té doby, co jsem plážový fotbal poznal. A je jedno, jestli se jedná o hráče, partnera či fanouška. Zkrátka je to velká zábava, skvělý sport, kde padá hodně gólů, hraje hudba, člověk se nenudí a od začátku do konce se všichni baví. Myslím si, že to, co nás čeká v roce 2019 přesvědčí mnoho partnerů, že tento sport je fakt skvělý a užijí si všechno, co po létě člověk chce.

Co bys popřál hráčům, trenérům a všem lidem, kteří se zajímají o plážovou kopanou do následujícího roku?

Ať fungujeme jako tým! I když se nedaří, tak musíme vědět, že máme vedle sebe ostatní, kteří nás podpoří. A to platí nejen na hřišti, ale i v životě. A samozřejmě nezapomenout na zdraví, to je nejdůležitější.

Chtěl bys říci něco na závěr našeho rozhovoru?

Chtěl bych poděkovat všem, kteří se o plážovou kopanou od počátku zajímali, hráli ji, či se různě angažovali. Dokázali toho velmi moc a věřím, že jakmile se podaří připravit areál, kde budeme mít vlastní zázemí, tak uděláme jednu velkou párty a potkáme se na ni. Bohužel vše moc rychle běží a hráči, kteří se již rozloučili s kariérou samozřejmě nejsou zapomenuti. A já věřím, že jim budeme moc poděkovat za to, že stáli u zrodu plážového fotbalu v ČR.

 

PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK