Porážka v Algheru na úvod. Češi padli po boji s Litvou až na penalty

Nešťastný vstup do turnaje v Algheru. Čeští reprezentanti v úvodním utkání Euro Beach Soccer League – divize B prohráli s Litvou. Po remíze 4:4 dospěl duel až do penaltového rozstřelu, ve kterém byli úspěšnější Litevci. O české góly se v utkání postarali brankář Jan Bártl, Michal Salák a Daniel Valeš, jednu branku si soupeř vstřelil sám. Ve čtvrtek čeká tým trenéra Martina Bočka zápas s Anglií (14:00), v pátek zakončí skupinu proti Slovensku (11:30).

Český národní tým měl lepší vstup do zápasu. Jakub Pekárek otřel střelu o soupeře a míč málem zapadl přesně k tyči. O chvíli později povedeně vypálil gólman Jan Bártl, střelu ovšem zastavila tyčka. Vzápětí musel český brankář vytáhnout skvělý zákrok proti teči Viktora Bartoseviče. V závěru úvodní třetiny se další rána od Jana Bártla už ujala, míč skončil přesně v šibenici litevské branky.

„Za gól jsem rád, ale byl bych radši, kdyby tam jedno z těch břeven ještě zapadlo. Jedno bylo takové nešťastné, odrazilo se to do gólmana, pak zase ven. Byl bych radši, kdybychom vyhráli v základní části a já byl klidně i bez gólu,“ povídal český brankář po utkání. Mimochodem to pro něj byla druhá reprezentační trefa ve 43. zápase.

Druhou třetinu odstartoval slušným volejem po rozehrávce Michal Salák, střela ovšem skončila mimo tři tyče. Ve 14. minutě se dostal k míči litevský kapitán Audrius Plytnikas a vypálil přesně k tyči, od které se míč ještě odrazil do sítě. O pár minut později si nicméně stejný hráč vstřelil také vlastní gól, když prodloužil míč v hlavičkovém souboji s Lukášem Trampotou za záda svého brankáře.

Krátce na to přišel další český gól, navíc po nádherné akci. Jakub Pekárek potáhl míč podél levé postranní čáry, přihrál Michalu Salákovi, který se ještě kličkou vyhnul jak brankáři, tak poslednímu obránci a parádně zavěsil. Následně přišla další rána Jana Bártla do tyče, o které už mluvil. Míč si totiž málem srazil do branky litevský brankář Modestas Kulikauskas.

„Technicky jsme na tom byli lépe, byli jsme lepší na balonu, měli lepší kombinace. Litva je spíš taková bojovná. První i druhá třetina byla z naší strany lepší, přehrávali jsme je. Během třetí třetiny nás nešťastně dotáhli,“ řekl Jan Bártl. Bohužel v úplném závěru druhé třetiny, necelé čtyři sekundy před sirénou se povedlo Litvě snížit. Paulius Giedraitis úspěšně vypálil z poloviny hřiště přes několik hráčů.

Českému týmu se nepovedl ani vstup do třetího dějství. Hned po pár sekundách srovnal opět Paulius Giedraitis, když využil chyby Jana Bártla s Jakubem Pekárkem. „Jasná chybě mě s Pekym. Došlo k nedorozumění, špatné komunikaci, mělo se to zahrát jinak. Oni toho využili, zakončili vlastně do prázdné branky,“ mrzelo českého gólmana.

Krátce na to Pavelas Smolkovas potáhl míč, přihrál na Mantase Makutunovičiuse, který zblízka napálil břevno české branky. Přišly také české šance, další rána Jana Bártla, ani akrobatický pokus Jakuba Pekárka ovšem úspěchem neskončily. A Litevcům se povedlo duel otočit, rozhodčí odpískali Janu Bártlovi hru rukou těsně před pokutovým územím. K míči se postavil kapitán Audrius Plytnikas a otočil stav utkání poprvé na stranu Litvy.

„Byla hodně přísně odpískaná. Myslím si, že to nebyla ruka, že jsem byl ještě nějakou částí těla ve vápně. Posoudilo se to, jak se to posoudilo. Na druhou stranu jsem to mohl hrát i nohou, rozehrát to, měl jsem na to čas. Byly to dva zbytečně inkasované góly po našich chybách,“ litoval Jan Bártl.

Češi se ale nevzdali, po autovém vhazování se s míčem rychle otočil Daniel Valeš a trefil se přesně k tyči litevské branky. Zápas dospěl po remíze 4:4 do prodloužení. V něm měl první šanci Lukáš Trampota, na druhé straně zase nebezpečně pálili Pavelas Smolkovas a Mantas Makutunovičius. S oběma šancemi si ale poradil Jan Bártl.

Rozhodnout tak musel až penaltový rozstřel. V první sérii neuspěl Jakub Pekárek, ve třetí se neprosadil ani Daniel Valeš a ve čtvrté sérii kapitán Filip Vyhnal. Litevci proměnili tři ze svých tří penalt a mohli se radovat ze získaného bodu. „Penalty jsou už o štěstí. Na jednu jsem si lehce sáhnul, pak mě poslali dvakrát na opačnou stranu. Naši kluci bohužel třikrát neproměnili, to už je pak těžký dohánět,“ zmínil Jan Bártl.

Čeští reprezentanti tak na úvod skupiny ztratili důležitý zápas. Ve čtvrtek je čeká klíčová bitva proti Anglii, která si ve středu ráno poradila se Slovenskem 8:3. V pátek pak dojde na derby proti Slovensku. „Anglie bude těžký soupeř. Myslím si, že bude trochu techničtější než Litva, ale jinak stejná kvalita, nebudou v ničem jinačí než Litva,“ vidí příštího soupeře Jan Bártl.

„A Slovensko? Sice to bude taky těžký zápas, nesmíme nic podcenit, ale musíme to urvat, smáznout. Hlavně tenhle zápas s Litvou hodit za hlavu a pokračovat dál,“ velí na závěr český brankář s číslem 16 na zádech.

Česko – Litva 4:4, na penalty 1:3 (1:0, 2:2, 1:2 – 0:0 – 1:3)

Góly: 12. Bártl, 19. vlastní Plytnikas, 20. Salák, 33. Valeš – 14. a 30. Plytnikas, 24. a 25. Giedraitis. Penaltu proměnil: Trampota. Penalty neproměnili: Pekárek, Valeš, Vyhnal.

Sestava Česka: Bártl (Karpíšek) – Pekárek, Andrle, Valeš, Trampota – Vyhnal, Folejtar, Salák, Huráb – Borovička (Sonntag).