Rok 2016: Od nového krále k historicky nejlepšímu umístění

Rok 2016 byl pro český plážový fotbal ve znamení několika novinek. Začal korunovací nového krále, pokračoval uspořádáním prvního turnaje BSWW na českém území a skončil nejlepším umístěním v evropském žebříčku v historii. Pojďte se podívat na jednotlivé události uplynulého roku v podrobném ohlédnutí.

Plážový fotbalista roku

V krásných prostorách paláce Žofín byl 10. ledna korunován nový král české plážové kopané. Po letech nadvlády Martina Chalupy převzal žezlo Michal Salák. V roce 2015 vyhrál Superligu i Český pohár, byl vyhlášen nejlepším hráčem Prague BS Tournament a byl nejlepším střelcem reprezentace v Evropské lize. Druhý v anketě skončil Martin Chalupa a třetí Martin Boček.

E.On Beach Junior Cup

První ročník dlouhodobého turnaje pro kategorii U9 uspořádala energetická společnost E.ON. Subkomise plážové kopané se podílela dodáním rozhodčích. Turnaj se skládal ze čtyř kvalifikačních turnajů v BrněČeských BudějovicíchPelhřimově a Praze a vyvrcholil na začátku prosince finálovým kláním v Praze. Z premiérového titulu se radovali kluci z MAS Táborsko.

Central Europe Cup – Středoevropský pohár

V únoru se naskytla možnost čerpat dotace od Magistrátu hlavního města Prahy, a tak se vedení plážové kopané rozhodlo uskutečnit dlouho plánovaný sen – turnaj zařazený do kalendáře světové organizace plážové kopané BSWW. Ten byl k vidění na konci června v Praze Na Korábě a zúčastnily se jej Česká republika, Rakousko, Slovensko a Dánsko. Finálovému turnaji, který vyhrálo Rakousko, předcházely ještě tři přátelské dvojzápasy českého týmu s Maďarskem, Německem a Slovenskem. Středoevropský pohár byl hodnocen zástupcem BSWW jako organizačně velmi dobře připravený i realizovaný, s přátelskou atmosférou a v atraktivním prostředí.

Superliga České republiky

V nejvyšší české soutěži plážové kopané se utkalo šest mužstev. V základní části, která byla odehrána na hřišti Usedlosti Ladronka, se střetla systémem každý s každým jednou. Čtyři nejlepší celky postoupily do finálového dne v areálu Na Korábě. V boji o bronz vyhrály Teplice nad Kenya teamem a v dramatickém finále pak BS Ladronka ukončila tříleté kralování BS Bohemians 1905, když o svém vítězství rozhodla gólem v poslední vteřině. Nejlepším střelcem soutěže byl Denis Laňka z Teplic, nejlepším hráčem František Sklenář z Ladronky a nejlepším brankářem Petr Víšek z Ladronky.

6. Profigroup Příbram 5 0 0 0 5 18:50 0

O 3. místo: Teplice – Kenya team 7:5 (3:3, 1:1, 3:1).
Finále: Bohemians – Ladronka 5:6 (1:1, 2:3, 1:1).

Euro Winners Cup

V Catanii se v květnu uskutečnil zatím co do počtu účastníků největší ročník Euro Winners Cupu, tedy obdoby ligy mistrů. Bohužel, tentokrát bez české účasti. Hráči Bohemians totiž nesehnali dostatek finančních prostředků a na jih Itálie neodcestovali.

Olympijský park Rio – Lipno

Plážový fotbal se stal součástí největšího olympijského parku v ČR a této příležitosti pořádně využil ke své propagaci. Každý den byl pro návštěvníky parku připraven doprovodný program – turnaj nebo ukázkový trénink. Vyvrcholením dvoutýdenního působení plážové kopané na břehu lipenské přehrady byl 13. srpna premiérový turnaj krajských výběrů. Zúčastnilo se jej šest týmů a z prvenství se na něm radoval domácí Jihočeský kraj, který neztratil ani bod.

Pořadí: 1. Jihočeský, 2. Praha, 3. Liberecký, 4. Zlínský, 5. Středočeský, 6. Plzeňský.

Nations Cup Linz

V posledním přípravném turnaji před vrcholy sezony se podařilo českým reprezentantům obhájit prvenství na turnaji v Linzi. V semifinále si poradili 3:2 v premiérovém měření sil s pořadateli nadcházejícího mistrovství světa Bahamy a ve finále pak vrátili Rakousku porážku z Prahy výhrou 2:0. Na konci července pak ještě vzal trenér Chalupa hráče širšího kádru ke dvojzápasu do Maďarska, kde dvakrát prohráli (6:11 a 3:6).

Evropská liga

Když bylo na konci dubna prozrazeno rozdělení týmů do kvalifikačních skupin Evropské ligy, zavládl v českém týmu optimismus. Jeho oprávněnost pak na začátku července tým Martina Chalupy potvrdil ve Španělsku prvenstvím a po vítězstvích nad Nizozemskem 3:2 i Norskem 5:4 hladkým postupem na finálový turnaj. V něm si Češi chtěli vybojovat účast v elitní divizi A, ale sen si nesplnili. V italské Catanii prohráli hned úvodní duel s Anglií 1:7. Vydřené vítězství nad Tureckem 4:3 je sice udrželo ve hře, ale po porážce od Ázerbájdžánu 1:5 skončili Češi ve vyrovnané skupině poslední. V utkání o sedmé místo divize B pak porazili Moldávii 3:2.

Kvalifikace o postup na mistrovství světa

Po nevydařeném vystoupení na finále Evropské lize se čeští reprezentanti přesunuli na sever Itálie k boji o světový šampionát. A odstartovali nezapomenutelnou cestu, na jejímž konci bylo zcela nečekané, fantastické a celým světem plážového fotbalu uznávané šesté místo.

Češi v Jesolu odehráli sedm utkání, tři vyhráli a čtyři prohráli. V základní skupině jim k postupu stačilo porazit Gruzii 7:4. S úřadujícími mistry Evropy Ukrajinou pak šlo „jen“ o první místo ve skupině, Češi šetřili síly a podlehli favoritovi vysoko 0:9. V nadstavbě prohráli s domácí Itálií 2:5 a Maďarskem 2:4 a vypadalo to na boje o 13.-16. místo. Jenomže pak český tým šokoval Německo, po výhře 6:4 obsadil ve vyrovnané skupině senzační druhé místo a postoupil do skupiny o 5.-8. místo. Ani to ale ještě reprezentantům nestačilo. Vrátili čerstvému účastníkovi elitní divize Ázerbájdžánu prohru z Catanie a čekal je boj o páté místo. V něm Česká republika, už sledována na internetu stovkami fanoušků i zástupci médií, prohrála s druhým týmem světa Ruskem 1:5.

Rozhovor s trenérem Martinem Chalupou najdete ZDE.

Světový a evropský ranking

Česká republika doslova letěla během celého roku ve světovém i evropském žebříčku rychle vzhůru. V Evropě se Češi dostali ze 16. na 11. místo a ve světě ze 43. na 31. příčku!

Za rok 2016 byl český tým osmý nejlepší v Evropě, což je nečekaný a senzační výsledek. Češi předčili například pravidelné účastníky elitní divize Bělorusko, Francii a Německo.

Pořadí týmů Evropy za rok 2016: 1. Portugalsko, 2. Rusko, 3. Polsko, 4. Švýcarsko, 5. Itálie, 6. Ukrajina, 7. Španělsko, 8. ČESKÁ REPUBLIKA, 9. Maďarsko, 10. Francie.