Sešívaná euforie! Slavia ovládla letošní Final Four, titul slaví muži i ženy

Český plážový fotbal má za sebou historickou událost! Poprvé se konalo Final Four mužské i ženské ligy v jeden den, navíc v přímých přenosech ČT sport. Z titulu se v obou kategoriích radoval tým BS Slavia Praha. „Sešívaní“ překvapili především ve Fortuna Beach Soccer League, kde po nepovedené základní části dokázali v semifinále porazit dosud neporažené Bohemians a následně zvládli i finálovou bitvu proti Villagers, která došla až do prodloužení.

Sobota 29. července 2023 se opravdu zapíše do dějin českého plážáku. Byl to pořádně nabitý a zároveň náročný den. Až na zhruba hodinový déšť, který znepříjemnil především mužský zápas o bronz, se téměř vše povedlo na jedničku. Po organizační stránce i samozřejmě té sportovní. Pojďme se tedy podívat, jak vyvrcholily letošní ročníky Fortuna Beach Soccer League a ženské Superligy.

Muži – Fortuna Beach Soccer League

Celý finálový den začal už v 9 hodin ráno, a to hned obří semifinálovou bitvou mezi Bohemians a Slavií. Týmy, které se v posledních pěti letech potkaly ve finále (v roce 2018 tvořilo jádro Slavie tehdejší tým ČR U21), se tentokrát utkaly už o zápas dříve. A jako vždy to byla bitva se vším všudy!

První gól Final Four zařídil německý reprezentant Oliver Romrig, který se nedávno stal nejlepším střelcem evropské kvalifikace na MS v Baku. Na jeho parádní nůžky odpověděl ještě do konce první třetiny Lukáš Trampota a hned zkraje druhého dějství otočil stav Dominik Andrle. Skóre 2:1 pak zůstalo až téměř do konce. Ve 35. minutě zvýšil Jakub Pekárek na 3:1, brzké snížení Davida Radosty pak už další zápletku nepřineslo.

Slavia slavila postup, kdo ji ve finále ale doplní? To byla otázka pro druhý semifinálový duel mezi BS Villagers Uherské Hradiště a BS Ladronka Praha. „Vesničani“ hráli o svou první účast ve finále, tradiční celek plný zkušených hráčů zase hrál o titul naposledy v roce 2017.

I druhé semifinále přineslo skvělou podívanou. Skóre se během celého zápasu přelévalo ze strany na stranu, oba týmy v zápase vedly hned třikrát. Zcela klíčovým hráčem pro Villagers se stal Billy Velezmoro. Kapitán peruánské reprezentace opravdu okouzlil finálový den v radlické Beach-aréně. V semifinále nasázel hned čtyři góly! Klíčová pasáž pro „Vesničany“ přišla v rozmezí 32. a 33. minuty, kdy otočili stav ze 4:5 na konečných 6:5 a slavili premiérový postup do finále.

Zápas o třetí místo poznamenal už zmíněný déšť, který do Prahy dorazil zhruba kolem oběda. Smutní „klokani“ po semifinálové porážce si na těžkém terénu poradili s Ladronkou. Výhru 4:1 zařídili čtyři střelci: Michal Salák, Andy Körtvélyeši, Oliver Romrig a Pavel Stejskal. Bohemians i ve své 11. sezoně v české nejvyšší soutěži získali medaili, podruhé v historii bronzovou.

Velké finále přišlo na řadu jako úplně poslední zápas sobotního dne. Villagers, nebo Slavia? Historicky první titul pro tým z Uherského Hradiště, nebo třetí triumf pro „sešívané“? Jako první šli do vedení „Vesničani“, prosadil se znovu Peruánec Billy Velezmoro. Slavia otočila skóre v průběhu druhé třetiny po trefách opor Lukáše Trampoty a Jakuba Pekárka.

Nezastavitelný Billy Velezmoro nicméně ještě do druhé sirény srovnal na 2:2. Slávisté nakročili k titulu v úvodu třetího dějství po slepených trefách Dominika Andrleho a Lukáše Kubišty. Villagers se ovšem nevzdali, Miroslav Tomaštík snížil a Billy Velezmoro srovnal z penalty pouhých 26 sekund před závěrečnou sirénou! Stejně jako loni došlo finále do prodloužení. To jedinou brankou po 58 sekundách rozhodl Lukáš Trampota a zařídil třetí titul pro Slavii.

TCL Moment dne: Billy Velozmoro (BS Villagers Uherské Hradiště)

6. Česká reprezentace U20

Nejlepší hráč: Jakub Pekárek (BS Slavia Praha)
Nejlepší brankář: Patrik Malina (BS Bohemians Praha 1905)
Nejlepší střelec: David Radosta (BS Bohemians Praha 1905) – 24 gólů

Ženy – Superliga

Ženská Superliga se poprvé v historii objevila na obrazovkách ČT sport. Základní část ovládla Slavia, která se v úvodním semifinále střetla s BS Praha. První třetina skončila bez branek především díky několika famózním zákrokům Gabriely Frolíkové. V úvodu druhého dějství už ale otevřela skóre Michaela Čulová. Hráčky „sešívaných“ si pak v klidu pohlídaly vítězství 4:0, které znamenalo postup do finále.

Druhý semifinálový duel už přinesl větší drama. Jako favoritky do něj nastupovaly hráčky Bohemians. Hradec Králové se nicméně v letošním ročníku postupně zlepšoval a pochopitelně si na „klokanky“ věřil. Věděl proč, do vedení Východočešky dostala Tereza Portychová. Na vyrovnání Michaely Novotné zareagovala v závěru druhé třetiny Zuzana Dostálová, která nakonec rozhodla o těsné výhře 2:1.

Stejně jako mezi muži, tak i mezi ženami bojovala Bohemka „jen“ o bronzové medaile. Proti BS Praha musela dokonce otáčet po parádní brance Hany Limbergové v úvodní třetině. Druhá část hry ovšem patřila „klokankám“, které nasázely pět gólů a v podstatě rozhodly. BS Praha díky brance Karolíny Dlouhé sice vyhrály i třetí dějství, celkově ovšem padly 2:5.

Ve finále byl jasný favorit: Slavia. Hradec Králové loni slavil bronz, letos se probojoval do finále, proti zkušenému týmu plného reprezentantek v plážovém fotbalu ovšem měl složitou pozici. Stejně jako v utkání o bronz rozhodla druhá třetina, ve které „sešívané“ nasázely čtyři góly. Dvakrát se prosadila Markéta Matějková, jednou také nejlepší hráčka sezony Michaela Čulová. Hradci nepomohl ani 14. gól nejlepší střelkyně ročníku Zuzany Dostálové.