SHRNUTÍ z Nazaré: těsná bitva s Anglií, postup se ale Češkám vzdálil

České reprezentantky mají za sebou první zahraniční akci v letošním roce. Na turnaji Women´s Euro Beach Soccer League v portugalském Nazaré odehrály tři utkání ve třech dnech. Sice nezískaly ani jeden bod do tabulky základní části, i tak se prezentovaly sympatickými výkony. Nejblíže k výhře měly kapitánka Markéta Matějková a spol. v sobotním duelu proti Anglii, ve kterém padly až po prodloužení.

Český ženský národní tým vyrazil do tradičního dějiště akcí v plážovém fotbale už ve středu. Do prvního duelu holky naskočily v pátek v podvečer proti domácím Portugalkám. Vyrovnanou bitvu nakonec rozhodla třetí třetina, ve které soupeř nasázel tři góly. Utkání tak dopadlo stejným výsledkem jako loni premiérový vzájemný duel ve Figueira da Foz.

V sobotu následoval ještě těžší soupeř: třetí tým světa z Anglie, kterému české reprezentantky loni ve dvou duelech podlehly 0:5 a 0:8. Jenže teď bylo vše jinak! Češky nakopl brzký gól kapitánky Markéty Matějkové a dlouho vyrovnaný zápas málem dovedly k vítězství za tři body. Na trefu Kateřiny Slavíkové z 28. minuty ale dokázaly Angličanky v závěru ještě zareagovat a v poslední minutě prodloužení rozhodly o dvou bodech.

Do posledního utkání proti Ukrajině nastupoval výběr trenérů Zdeňka Slámy a Pavla Stejskala s nulou bodů na kontě. Stejně na tom byl ale i soupeř, který v předchozích dnech podlehl Anglii (3:4) a Španělsku (1:3). České reprezentantky se bohužel nedokázaly ani jednou prosadit a po prohře 0:4 zůstaly v tabulce WEBSL na 6. místě.

Základní fáze Women´s Euro Beach Soccer League bude pokračovat v září v italském Algheru. Češky odehrají ještě dva zápasy – proti Španělsku a Itálii, tedy aktuálně tabulkově dvěma nejlepším týmům. Do semifinále postoupí čtyři nejlepší týmy, poslední dva čeká zápas o konečné 5. místo. I to může být extrémně důležité, jelikož zaručí postup na Evropské hry 2023 v polském Krakově.

Women´s Euro Beach Soccer League 2022 - základní část (Nazaré, Portugalsko)

Další výsledky:
Španělsko – Itálie 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Anglie – Ukrajina 4:3 (0:2, 4:1, 0:0)
Ukrajina – Španělsko 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Portugalsko – Itálie 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
Anglie – Itálie 2:3 (2:2, 0:0, 0:1)
Španělsko – Portugalsko 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)

Mužům vládnou Portugalci a Španělé, daří se i Polákům

Kromě ženského turnaje s v Nazaré o víkendu odehrály také některé zápasy elitní kategorie základní části mužské Euro Beach Soccer League. Deset nejlepších evropských týmů je pro letošní rok rozděleno do dvou skupin. Od pátku do neděle se odehrálo celkem 12 zápasů, každý z týmů tedy naskočil dvakrát, případně třikrát.

Ve skupině A si zatím nejlépe vedou Španělé, kteří posbírali kompletních devět bodů ve třech zápasech. Navíc se můžou pyšnit skvělým skóre 18:6. Stoprocentní jsou zatím také Italové, kteří ovšem odehráli jen dva duely.

Skupině B vládnou největší favorité z Portugalska. Na domácí půdě si nejdřív smlsli na Estonsku (8:1) a Francii (8:2) a v závěrečném nedělním utkání předvedli famózní závěr proti Švýcarsku. Po výhře 6:4 tak mají na kontě stejně jako Španělé devět bodů. Solidně si vedou i Poláci, kteří se před měsícem představili v Praze během dvou přátelských utkání. Porazili Estonsko 7:2 a po prodloužení udolali i Francii.

Polský kanonýr Patryk Pietrasiak, který se představil i v dvojutkání v Praze, nasázel za dva zápasy úžasných sedm gólů. Ještě o dvě trefy více má na kontě portugalská hvězda Léo Martins.

Základní část EBSL elitní kategorie se bude stejně jako ženská verze dohrávat v září v Algheru, kde je následně na programu i Superfinále.