Smolný zápas… Češky těsně padly s Polskem, v Algheru skončily na 4. místě

Znovu chybělo málo. Stejně jako v sobotním semifinále, tak i v nedělním utkání o 3. místo se Češky držely s favoritem zápasu. Ještě dvě minuty před koncem byl stav utkání s Polskem nerozhodný 1:1. Přesně sto sekund před sirénou nicméně rozhodla o bronzu pro Polsko Katarzyna Nowaková. Národní tým skončil na Superfinále Women´s Euro Beach Soccer League na 4. místě, jde o největší úspěch v historii ženského plážového fotbalu v Česku. „Celkové hodnocení? Prostě úspěch, konečně nějaké výhry, které stojí za to. Máme na to jenom dobré ohlasy,“ potěšilo Martinu Folprechtovou.

Češky znovu brzy inkasovaly. Už po 94 sekundách hry se ranou zblízka prosadila Dagmara Suskiewiczová. Vzápětí mohla přijít rychlá odpověď. S přímým kopem Michaely Čulové si nicméně poradila polská brankářka Adriana Banaszkiewiczová a pokus Karolíny Dlouhé skončil mimo tři tyče.

V polovině úvodního dějství se k akrobatickému pokusu dostala Angelika Kwiatkowská, střelu dokázala zastavit Veronika Pýchová. A v 8. minutě bylo srovnáno! Martina Folprechtová zahrála aut na Lucii Hruškovou, míč se nicméně příhodně odrazil přímo před Michaelu Čulovou, která se opět nemýlila. Česká střelkyně se prosadila v každém ze čtyř zápasů v turnaji, celkem nasázela úžasných osm gólů.

Závěr první třetiny přinesl ještě další šance na polské straně. Hana Limbergová si poradila se střelami Pauliny Bednarské i Dagmara Šwitové. Rána gólmanky Adriany Banaszkiewiczové zase skončila mimo tři tyče. Zkraje prostředního dějství vypálila nebezpečně po rozehraném rohu Angelika Kwiatkowská, střela lehce lízla břevno.

Aktivitou hýřily také české hráčky. Dobrou střelu Veroniky Pýchové zastavila u tyčky polská brankářka, před kterou se o chvíli později po autu zjevila Karolína Dlouhá, ani ona ovšem neuspěla. Katarzyna Nowaková posléze našla před brankou Paulinu Bednarskou, která ze vzduchu mířila nad branku.

Polky měly každopádně více ze hry a vytvářely si i větší množství šancí. Nebezpečné pokusy vysílala z branky Adriana Banaszkiewiczová, v závěru druhé třetiny jedna z jejích střel skončila na břevně, poté co si na míč lehce sáhla Hana Limbergová. Horní tyč zastavila také další ránu Pauliny Bednarské.

Do třetí třetiny se nastupovalo za stavu 1:1, stejně jako v sobotním semifinále proti Portugalsku. Do polské branky naskočila Dominika Dewická. Hned její první pokus olíznul tyčku české branky. Zkraje závěrečné třetiny šlo o ojedinělou příležitost Polska. Velké šance si naopak připravily české hráčky. Z dálky vystřelila Aneta Jungová, polská brankářka byla ovšem u tyčky včas.

K teči po výhozu se dostala Veronika Pýchová, v brejku se snažila prosadit i Michaela Novotná. Žádná z českých šancí bohužel neskončila gólem. Smůlu měla i na druhé straně Paulina Bednarská, která orazítkovala další tyč. Rozhodující moment přišel minutu a 40 sekund před koncem. Katarzyna Nowaková vypálila z poloviny hřiště a míč s pomocí teče doskákal až do sítě.

„Je to chvilka do konce zápasu, pak už to bylo jen o morálu. Bohužel se nám nepovedlo to ještě dotáhnout,“ uvedla Martina Folprechtová. České hráčky se už k vážnějšímu ohrožení branky nedostaly, Polky si výhru pohlídaly. „Je to smůla, bojovaly jsme do poslední chvíle. Myslím si, že jsme ukázaly, že můžeme hrát s těmi nejlepšími týmy v Evropě, což jsme si ukázaly už s Italkami. Proti Polsku to bylo bojovné od každé z nás se smolným gólem v koncovce zápasu.“

České reprezentantky sice nezískaly v Algheru medaili, i tak odjížděly s parádním čtvrtým místem. Jde o největší úspěch ženského plážového fotbalu v Česku. „Že jsme porazily Švédky, byla taková, dá se říct, povinnost. To je tým, který je v rankingu o hodně pozic za námi. Italky? To nebyl zápas, ale válka. Bylo to odježděné nahoru dolů. A v náš prospěch, takže super zápas. Myslím si, že jsme ukázaly, že umíme hrát, když se zklidníme. Dá se hrát s každým,“ dodala Martina Folprechtová.

Česko – Polsko 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Góly: 8. Čulová – 2. Suskiewiczová, 35. Nowaková.

Sestava Česka: Limbergová (Ročovská) – Matějková, Dlouhá, Novotná, Pýchová – Jungová, Folprechtová, Hrušková, Čulová (Dostálová, Kremrová).