Stříbrný úspěch. Češi padli ve finále s Litvou, z Alghera ale odjíždějí s postupem

Škoda, i přesto slaví český národní tým mužů velký úspěch. Ten si zajistil už v sobotním semifinále proti Norsku, po kterém mohl slavit postup do elitní divize Euro Beach Soccer League. V nedělním finále divize B proti Litvě padl tým trenéra Martina Bočka 2:3. Češi přitom vedli 2:0 po dvou trefách Lukáše Trampoty, soupeř ovšem dokázal duel otočit. Česká reprezentace poprvé v historii postoupila mezi nejlepší celky v Evropě.

Národní tým se ve finálovém utkání musel obejít bez Jakuba Pekárka, který v závěru semifinále proti Norsku viděl červenou kartu. Větší příležitost tak dostal „Vesničan“ Zdeněk Sonntag, v brance od první minuty naskočil Lukáš Karpíšek. Češi měli solidní začátek, první pokus nůžkami v podání Lukáše Trampoty skončil ještě mimo branku.

Na druhé straně pálil podobně Paulius Giedraitis, autor dvou branek ze skupinového zápasu. Následně se v solidní šanci objevil Daniel Valeš, střela mu ovšem příliš nesedla a gólman s ní neměl moc práce. V 10. minutě přišel první gól, Lukáš Trampota se dostal k dalším nůžkám, které tentokrát už propadly litevskému brankářovi Modestasi Kulikauskasovi pod tělem do sítě.

V závěru úvodní třetiny ještě slušně vypálil Lukáš Karpíšek, jeho protějšek v druhé brance vytáhl ránu s problémy na rohový kop. Oba si vyměnili role zkraje druhého dějství, výborný zákrok tentokrát vytáhl český gólman.

V polovině zápasu měl Lukáš Trampota příležitost přímého kopu z poměrně velké vzdálenosti. Míč trefil tak šikovně, že si s ním litevský brankář neporadil a Češi vedli o dva góly. Téměř z totožného místa se nejlepší český plážový fotbalista za minulý rok prosadil i v červencovém vzájemném klání v kvalifikaci na mistrovství světa v Baku.

Litevci finálový duel nezabalili. Důležité snížení zařídil ve 22. minutě Jonas Lebedevas, který zblízka protlačil míč za záda Lukáše Karpíška. Vzápětí mohl svou první reprezentační trefu zapsat Zdeněk Sonntag, jeho bombu po rozehrávce ovšem lapil Modestas Kulikauskas.

Ještě lépe se povedla rozehrávka Litevcům na začátku závěrečné třetiny. Aleksandr Lebedev posunul míč na pravou stranu kapitánovi Audriusovi Plytnikasovi, jehož ránu nedokázal Jan Bártl v české brance zastavit. „Do té doby jsme na tom byli lépe, byli jsme na balonu, dobře jsme ho drželi. Bylo to stejné jako v prvním zápase ve skupině. A pak najednou jedna malá chyba nebo něco, a nám jako by to v hlavě přepnulo, začneme zmatkovat. A bohužel musím říct, že oni jsou fyzicky skvěle připravení, vždycky nás přetlačí. Na tom musíme zapracovat,“ hodnotil duel zkušený Michal Salák.

Český gólman byl při své dvanáctiminutovce při střelecké chuti. Jeho první pokus skončil mimo branku. Na druhé straně se ke střele dostal dosud málo viditelný Elvinas Navickas, míč však nedokázal stlačit mezi tři tyče. Klíčový moment zápasu přinesla 30. minuta, kdy se z rychlého brejku prosadil Vasilij Novičkov.

„Zase jsme vedli 2:0 a zase jsme jim bohužel svými chybami dopomohli k tomu, aby zápas dorovnali a potom dali i rozhodující branku. I když ta padla, řekl bych, po naší asi nejhezčí akci plážové kopané, co se hraje vzduchem. Bohužel šli zase do brejku a dali nám na 2:3, pak už jsme to nedohonili,“ uvedl Michal Salák.

Jak už Michal Salák prozradil, vyrovnat se českým reprezentantům už nepovedlo. Šance na to nicméně byly. Právě Michal Salák tečoval ránu Janu Bártla, skvělý zákrok však předvedl náhradník Lukas Drasutis. Pak se Michal Salák ocitl sám před brankou, z úhlu ovšem zamířil mimo. A ještě v úplném závěru neuspěl s další střelou ani Jan Bártl.

„Říkal jsem to i klukům, bohužel to musím vzít na sebe, protože jako zkušený hráč jsem tam měl dvě obrovské šance. To se prostě musí dát. Takže prohra jde za mnou,“ litoval Michal Salák. „Určitě nejsme spokojení, protože jsme chtěli urvat první místo, i když jsme sem jeli s tím, že chceme hlavně urvat postup do A skupiny, což se nám povedlo.“

Na zlaté medaile z Euro Beach Soccer League divize B tak český národní tým nedosáhl, i tak z Alghera mohl odjíždět s parádním úspěchem. Poprvé v historii se probojoval do elitní divize EBSL. „Pro nás je to skvělý úspěch, pro celý český plážák je to historický úspěch. Za tím jsme sem jeli, abychom to urvali. Povedlo se nám to, takže jsme nesmírně šťastní,“ hodnotil Michal Salák.

Nejstaršího hráče českého kádru zároveň velmi mile překvapil i ženský nároďák. „Musím pochválit i holky, protože jsem je na vlastní oči viděl hrát poprvé v životě. Klobouk dolů před nimi, jak se dokázaly porvat s Italkami či Portugalkami. Myslím si, že oba dva týmy jsme tady předvedly maximum. Máme na čem pracovat, ale je vidět, že se špičkou se můžeme rovnat,“ dodal na závěr.

Česko – Litva 2:3 (1:0, 1:1, 0:2)

Góly: 10. a 18. Trampota – 22. Lebedevas, 25. Plytnikas, 30. Novičkov.

Sestava Česka: Karpíšek, Bártl – Huráb, Trampota, Sonntag, Valeš – Vyhnal, Folejtar, Borovička, Salák – Andrle.