Šok v úvodní třetině, pak marné dotahování. Češi napoprvé s Rakouskem padli

První přípravný duel proti Rakousku nevyšel. Čeští reprezentanti v sobotu večer padli 5:6. Nečekanou porážku proti nově se tvořícímu rakouskému národnímu týmu zavinila především nepovedená úvodní třetina, kterou soupeř ovládl 4:0. Čechům se sice povedlo vyrovnat, ale soupeř rozhodl trefou 32 sekund před koncem. „Obrovské zklamání. Musíme zlepšit efektivitu v zakončení,“ hledal příčiny porážky zkušený Tomáš Huráb, který se v utkání dvakrát prosadil. Druhé utkání se hraje v neděli od 12 hodin.

V samotném úvodu zápasu nic nenasvědčovalo tomu, že Češi po první třetině budou ztrácet čtyři góly. Jenže národní tým provázela celým zápasem i smůla v podobě trefených tyček. Břevno zastavilo nůžky Davida Radosty a následná střela Michala Saláka skončila rovněž na konstrukci branky.

A přišel šok na druhé straně. Ve 4. minutě otevřel skóre lehkou tečí po výhozu brankáře Andrej Vukovic. O chvíli později přidal po ztrátě českého týmu Arthur Vozenilek druhý gól a autor první branky Andrej Vukovic přidal z přímého kopu třetí zářez. Na 4:0 pak zvyšoval Alec Flögel.

„Čtyřikrát vystřelili na bránu a dali nám z toho čtyři góly,“ litoval Tomáš Huráb, který rovněž nastřelil v první třetině tyčku, hrůzostrašného úvodu. „Pak doháníme manko, zbytečně se tady s nimi pereme o nějaké fauly… My ale potřebujeme hrát svoji hru, abychom dokončovali akce. V momentě, kdy dokončíme akci, budeme pořád na balonu, tak budeme nebezpeční.“

Druhá část hry, ve které si reprezentační debut připsal mladý brankář Marek Matyáš Ďuriník, už začala mnohem lépe. První českou trefu zařídil Zdeněk Sláma, který se dostal k míči a napálil ho přímo pod břevno. V 16. minutě přišla další trefa, když rakouský brankář vyrazil přímý kop Miloslava Klímy jen před sebe a u dorážky byl jako první Tomáš Huráb.

„Nepotřebujeme takové zápasy, kdy furt dotahujeme. Potřebujeme být silní na balonu a vědět, co chceme hrát. Střel musí být daleko víc. Je důležité, aby byl hroťák využitej, což nebylo. Mančafty jako je Rakousko, Malta, Slovensko, Švédsko musíme porážet rozdílem třídy,“ hodnotil Tomáš Huráb. Češi nadále pokračovali v tlaku, další snížení do konce druhého dějství už nicméně nepřišlo. V jeho závěru navíc Alec Flögel nastřelil tyč také na druhé straně.

Snížení na rozdíl jednoho gólu přišlo až zkraje třetí třetiny. Ránu gólmana Lukáše Karpíška dorazil do branky David Radosta. Česká radost nicméně trvala jen chvíli, hned o minutu později totiž Rakousku vrátil dvoubrankové vedení Miroslav Beljan. Parádní ranou přímo z rozehrávky nicméně opět odpověděl Tomáš Huráb.

Šance na vyrovnání přibývaly. Hattrick Tomáše Hurába zastavilo další břevno, tutovku Davida Radosty zase těsně před brankou zachytil Arthur Vozenilek. Branková konstrukce stopla také nůžky Michala Saláka i další ránu stejného hráče o chvíli později. „Není to o přístupu, ten je podle mě v pořádku. Chybí nám prostě dávat góly. To už je dlouhodobá známka českého nároďáku,“ litoval Tomáš Huráb.

Kýžené vyrovnání ovšem nakonec přišlo. Po několikáté pravidlové chybě Rakušanů, kterým scházely zkušenosti z oficiálních zápasů, se famózní ranou z půlky prosadil David Radosta. Jenže… Když už to vypadalo na prodloužení, tak ve vyhroceném závěru zápasu rozhodl David Rajkovic parádní střelou z dálky pod břevno. Českým reprezentantům zbývalo na další vyrovnání pouhých 32 sekund, které už nedokázaly využít.

„Musíme zlepšit efektivitu v zakončení. Když to bylo 0:4, dali jsme dva góly, opadl tlak, který tam oni měli, a dalo se hrát. Potřebujeme dávat góly, tyhle kluky do ničeho nepustit, presovat, získat balon a hrát svoji hru. To se vymknulo kontrole hned v první třetině, když jsme museli dotahovat. Pak všichni chtějí a víte, jak to je. Když spočítáte břevna, bylo jich snad přes deset, což taky není vídané,“ zakončil hodnocení Tomáš Huráb.

Druhý přípravný duel proti Rakousku je v radlické Beach-aréně na programu v neděli od 12 hodin.

Česko – Rakousko 5:6 (0:4, 2:0, 3:2)

Branky: 16. a 27. Huráb, 26. a 34. Radosta, 14. Sláma – 4. a 7. Vukovic, 5. Vozenilek, 10. Flögel, 27. Beljan, 36. Rajkovic.

Sestava ČR: Karpíšek (od 13. do 24. Ďuriník) – Salák, Stejskal, Vyhnal, Radosta – Folejtar, Huráb, Andrle, Valeš – Sláma, Klíma.

Sestava Rakouska: Hemmelmayer – Osman, Konrad, Flögel, Rajkovic – Vozenilek, Beljan, Vukovic, Gürünlü.