Sladká odveta. Češi nasázeli Rakousku osm gólů, hattrickem se blýskl Daniel Valeš

Odveta se povedla na výbornou. Český národní tým v neděli porazil Rakousko jasně 8:3 a oplatil soupeři nečekanou sobotní porážku. Hattrickem se blýskl navrátilec po dlouhodobém zranění Daniel Valeš, další dvě branky přidal David Radosta. „S druhým zápasem jsem spokojený, v sobotu to byla katastrofa, tragédie,“ zhodnotil přípravný dvojzápas hlavní trenér Martin Boček. Jeho tým nyní bude pokračovat v přípravě na zářijový turnaj Euro Beach Soccer League v Itálii.

Český trenér Martin Boček se při hodnocení dvojzápasu nejdříve vrátil k nepovedenému prvnímu duelu: „Velké zklamání. Prohráli jsme třetinu 0:4, řekl bych, že asi ze čtyř nebo pěti rakouských střel. Pak jsme se to snažili otočit, ale výkon nebyl vůbec dobrej. Nebylo tam nasazení, vůbec jsme nedělali věci, co jsme si řekli. Když už jsme to ke konci dotáhli, tak jsme dostali gól na 5:6. Velká nespokojenost.“

Ve druhém utkání naskočil v české brance od prvních minut Jan Bártl, který v sobotu chyběl. A když jeho ránu v úvodu utkání tečoval David Radosta zase do tyče, vyvstaly myšlenky na hromadu smůly v prvním duelu. I přes velkou českou snahu a několik šancí se na první gól čekalo docela dlouho. Až 30 sekund před první sirénou se nůžkami po autovém vhazování prosadil Daniel Valeš.

V úvodu druhého dějství si mohl David Radosta přidat další čárku do kolonky orazítkovaných břeven, když brankář Bernhard Pulker vyškrábl jeho ránu z přímého kopu. V 16. minutě bylo vyrovnáno, z levé strany se prosadil David Rajkovic. O dvě minuty později už se ale mohl radovat i kanonýr David Radosta, na jehož další přímý kop tentokrát rakouský gólman neměl nárok.

Češi pokračovali ve výborném výkonu. Do konce druhé třetiny přidali ještě další dva góly. Nejdříve skvělou akci po ose Pavel Stejskal – Dominik Andrle zakončil Daniel Valeš. A v závěru druhé části hry se trochu se štěstím prosadil i Pavel Stejskal. Jeho akrobatický pokus se odrazil o písek přímo do protipohybu brankáře Bernharda Pulkera.

„Výkon už byl podstatně lepší, i když tam samozřejmě ještě byly nějaké chyby. Od kluků už tam ale bylo větší nasazení, bylo vidět, že je mrzí ten sobotní zápas. Hráli více srdíčkem. Zase jsme měli trošku smůlu, stejně jako v sobotu. Měli jsme tam hodně tyček a břeven, ale to tak prostě v plážáku je,“ řekl o průběhu druhého zápasu kouč Martin Boček.

Nejvíce gólů nakonec padlo ve třetí třetině. Odšpuntoval ji Michal Salák, jehož nástřel na Davida Radostu skončil nakonec bez teče v síti. Ve svých dalších šancích pak neuspěli Tomáš Huráb, ani dvojice Dominik Andrle – Daniel Valeš. A tak přišlo snížení na 2:5, když se znovu z levé strany prosadil střelou na zadní tyč Miroslav Beljan.

Beljanova trefa znamenala první inkasovaný gól v reprezentaci pro Marka Matyáše Ďuriníka, který ve druhém zápase naskočil na závěrečnou třetinu. Za oba zápasy si vysloužil pochvalu. „Chtěl bych ho vyzvednout, protože to byly jeho první dva zápasy za áčko. V sobotu to bylo jediné pozitivum, fakt chytal výborně, dobře to vyhazoval. Panuje s ním obrovská spokojenost,“ říkal Martin Boček.

Inkasovaný gól české hráče nicméně nijak nevykolejil. Hned vzápětí posadil David Radosta míč po rohovém kopu na hlavu Michala Folejtara a bylo to znovu o čtyři góly. Stejně jako sobotní duel, i ten nedělní byl na poměry přípravy vyhrocený, Arthur Vozenilek si dokonce za své projevy nespokojenosti vysloužil červenou kartu.

Češi přesilovku s radostí využili, když po parádní kombinaci od Michala Saláka přes Tomáše Hurába dovršil hattrick Daniel Valeš. „Vrátil se po nějaké pauze, prosadil se, dal tři góly. Fazonu má také Radič (David Radosta), dává góly. Nějaké individuální výkony byly dobré,“ povídal český trenér.

David Radosta stejně jako v sobotu, tak i v neděli zapsal dva góly. Ve 35. minutě si totiž s Filipem Vyhnalem pohráli s rakouskou obranou a po fantastické akci zvyšoval na 8:2. V sedmém letošním reprezentačním duelu přidal David Radosta už osmý gól. V úplném závěru pak ještě snížil Andrej Vukovic.

„Mohli jsme dát mnohem více gólů, ale vyhráli jsme 8:3. Výkon byl o mnoho lepší,“ těšilo Martina Bočka. Přípravný dvojzápas nicméně realizačnímu týmu ukázal, že je pořád na čem pracovat. „Pokud nepřistoupíme správně ke každému zápasu, budeme někoho podceňovat nebo si myslet, že jsme lepší než ti druzí, nebudeme chtít pracovat, tak budeme prohrávat i s podstatně horšími týmy než jsme my,“ dodal.“

Česká reprezentace nyní bude pokračovat v přípravě na vrchol letošní sezony. Ve druhé polovině září se v italském Algheru představí na turnaji Euro Beach Soccer League, kde bude usilovat o postup mezi elitu do divize A.

Česko – Rakousko 8:3 (1:0, 3:1, 4:2)

Branky: 12., 22. a 34. Valeš, 18. a 35. Radosta, 24. Stejskal, 25. Salák, 31. Folejtar – 16. Rajkovic, 30. Beljan, 36. A. Vukovic.

Sestava ČR: Bártl (od 25. Ďuriník) – Salák, Folejtar, Vyhnal, Radosta – Stejskal, Huráb, Andrle, Valeš –Klíma (Karpíšek).

Sestava Rakouska: Pulker – Vozenilek, Konrad, Flögel, Rajkovic – Herbst, Beljan, A. Vukovic, Gürünlü – B. Vukovic.