Superliga: Novinkou je účast juniorského týmu ČR

beach soccer

Působení národního týmu na mezinárodní scéně vykazovalo v předešlých třech letech stejné rysy. Účast v úvodní části Evropské ligy v plné síle -> dobrý výkon -> postup do do Promotion final -> kde už se český tým kompletní nesešel -> výkony zdaleka ne optimální -> boj o to, neskončit na tomto turnaji poslední -> postup mezi nejlepší týmy Evropské ligy v prachu. A výkony v přípravných zápasech či turnajích BSWW tour rovněž jako na houpačce.

A proto se rozhodlo vedení plážového fotbalu z uzavřeného cyklu vystoupit a nastolit nová koncepční opatření, jak národní tým, potažmo celý český plážák posunout dál. Je to však běh na delší trať, který by měl přinést kýžené ovoce v dalších sezonách.

Zelená pro nováčky

Jeden z pilířů koncepce je založení celku „ČR Junioři“, který z pozice trenéra povede kapitán reprezentace Martin Chalupa, který prozradil hlavní poslání tohoto kroku: „Posláním tohoto projektu je zabudovat nové hráče do národního týmu a zvýšit konkurenci v áčku. Tým je složen převážně z mladých hráčů, které jsme přivedli z velkého fotbalu. Kluci nemají s plážovým fotbalem téměř žádné zkušenosti. Snažil jsem se při sledování zápasů ve velkém fotbale vytipovat vhodné typy hráčů. A nyní s nimi budu pracovat a předávat jim své zkušenosti.“

Nově poskládaný tým se začal rodit již v dubnu prostřednictvím přípravných kempů, na kterých se scházelo větší množství hráčů. Z těch si Martin Chalupa postupně vybral ty nejlepší. Aktuálně se tým schází v následujícím složení:

gólmani Radim Mokrohajský (Vyšehrad), Patrik Malina (Neratovice) a hráči v poli Vladyka (Dukla), Ivan Hašek jr. (Bohemians 1905), Filip Vyhnal (Klečany), David Radosta (Neratovice), Tomáš Nosek (Vyšehrad), David Pozníček (Vltavín), David Podzimek (Vltavín) a Josef Pinkas (Zličín).

Nejznámějším jménem je tak Ivan Hašek mladší, který nasbíral v nejvyšší české soutěži třiadvacet startů v dresu Bohemians 1905.

Trenér rovněž prozradil cíle pro letošní sezonu: „Chceme skončit do třetího místa v lize a účast na alespoň dvou menších zahraničních turnajích.“ Nováčci by tak měli dostat šanci i v reprezentačním týmu. A kdo ví, třeba si někdo z nich vybojuje nominaci pro zářijovou kvalifikaci o postup na MS.

Běh na dlouhou trať

Výběr však není zdaleka konečný. „Do týmu bychom chtěli přeřadit i některé mladé nadějné hráče ze Superligy nebo Českého poháru, s kterými by se dále pracovalo. Pokračovat budou i náborové kempy pro plážovým fotbalem nedotčené hráče,“ prozradil Chalupa. Tým by se měl krom ligových zápasů scházet pravidelně každý týden.

A co bude s hráči, kteří se nedostanou do týmu? Je to pro ně konečná v plážáku? „Ti budou nabídnuti ostatním účastníkům Superligy,“uvedl Chalupa. Pokud by tak jeho oku přece jen některý talent proklouzl, snad se projeví v průběhu sezony v jiném týmu.