Uplynulý turnaj Evropské ligy hodnotí Vašek Spal a Pavel Stejskal

Vašek Spal

Vašku, v Itálii jste předvedli skvělý výkon a po zásluze jste obsadili 1. místo ve skupině. Je to letos váš největší úspěch. Co za tím stojí?

Po výsledkově nevydařených turnajích a výhře nad Anglií z kluků spadla tíha neúspěchů. Narostlo herní sebevědomí i samotná hra. Kluci si v dalších zápasech věřili a zachovali klid při zakončení. To jsou hlavní faktory našeho úspěchu.

Splnili jste cíl, který jste před Catanii měli, a to postup ze skupiny. Teď je na programu Portugalsko. Takže vládne spokojenost? 

Ještě nějaké herní mezery jsou, ale výsledkově určitě ano.

Které utkání bylo podle tvého názoru nejnáročnější a které naopak bylo nejjednodušší? 

Nadá se říci, že by byly zápasy jednoduché. Určitě všechny byly náročné na fyzičku nejen herní, ale i vzhledem k počasí. Zápasy byly bojovné, rozhodoval každý metr na hřišti. Soupeři nám nedali nic zadarmo.

V pondělí jste se vrátili z Itálie. Jaký teď bude reprezentační program následujících týdnů?

Budou probíhat klasické tréninkové jednotky a příprava na závěrečný turnaj Evropské ligy v Portugalsku. Trochu větší problém bude se složením kádru, protože hráči nemají mnoho dovolené v pracích, ale věřím, že odletíme s kvalitou a zdárně vše zvládneme.

Pavel Stejskal

Pavle, do Catanie jsi vyrážel s týmem v roli kapitána a nejzkušenějšího hráče, který zažil jiz několik finálových účasti. Cítil jsi větší nervozitu nebo odpovědnost než při předešlých akcích?

Žádnou nervozitu jsem před turnajem necítil. Přeci jen, už mám za sebou hodně odehraných turnajů, takže je jedno, jestli jsem nebo nejsem kapitánem. Jeli jsme do Catanie s cílem zvládnout zápasy a poprat se o dobrý výsledek. Máme zkušené a kvalitní mužstvo a podařilo se nám náš cíl splnit a postoupit do Portugalska.

Všechna utkání Evropské ligy v Catanii jste dovedli do vítězného konce. Porazili jste Anglii, Kazachstán i Nizozemsko. Které utkání bylo z tvého pohledu nejnáročnější?

Za mě je nejnáročnější vždy to úvodní utkání, protože je zapotřebí vyhrát. Pokud se to nepodaří, tak to tým ovlivní. Takže pro dobrou náladu v týmu je první zápas vždy klíčový. Nám se vyhrát podařilo a pozitivně to tak ovlivnilo ta zbývající.

Díky celkovému prvenství ve skupině jste si zajistili účast v Portugalsku. Co to pro tebe osobně znamená.

Povedený turnaj to byl především pro celý tým. Doufejme, že se do Portugalska podaří vyslat co nejsilnější složení, abychom se i tam mohli poprat o dobrý výsledek.

Postup do Divize A, jak vidíš šance českého tymu a koho pasuješ za největšího favorita naší skupiny, pokud se potvrdí Ázerbájdžán, Rumunsko a Bulharsko.

Šance je vždycky. Na rovinu ale musím říct, že favorité skupiny nejsme. Největší adepti na výhru jsou především mužstva, kteří figurují na hraně A a B divize. Za mě je velký favorit Ázerbajdžán. Naopak nejslabší článek skupiny vidím v Bulharsku. S Rumunskem jsme přibližně na stejné úrovni. Klíčové tedy budou nejspíš zápasy s Ázerbajdžánem a Rumunskem.