V Praze bude Středoevropský pohár

beach soccer

V České republice se poprvé v historii uskuteční akce pod záštitou celosvětové organizace plážového fotbalu BSWW! Půjde o sérii tří přátelských dvojutkání české reprezentace s pozvaným týmem, zakončený turnajem ve stylu Evropské ligy. První dvojzápas bude už 20. a 21. května v Praze-Ládví. Další dvojzápas 4.-5. června se uskuteční rovněž v hlavním městě, a to Na Korábě, třetí dvojzápas 18.-19. června se bude hrát ve Žlutých Lázních a finálový turnaj 24.-26. června Na Korábě. Na podrobnosti celého Středoevropského poháru jsme se zeptali předsedy Subkomise plážové kopané ČR Jana Dámce.

Mohl bys přiblížit, o jakou akci se jedná?
Půjde o sérii tří přátelských dvojzápasů, zakončených turnajem po vzoru Evropské ligy. První dvojzápas bude v pátek podvečer a v sobotu dopoledne, další dvě dvojutkání pak budou vždy sobota podvečer a neděle dopoledne. Závěrečný turnaj se bude hrát v pátek podvečer a v sobotu a v neděli kolem poledne. Pořádat evropský turnaj v České republice je jedním slovem paráda. Stále se snažíme vylepšovat pozici českého plážáku v konkurenci evropských top týmů a toto je další krůček k hlavním akcím ve světovém měřítku.

Půjde o historický první akci pod záštitou BSWW v České republice. Jak těžké bylo tuto záštitu získat?
S BSWW vyjednáváme již několik let a nezastírám, že to byl největší oříšek, který jsme museli vyřešit. Získat záštitu je především o dlouhodobé práci a i když jsme pořádali několik tuzemských mezinárodních soutěží v posledních letech, bylo to vždy na vlastní pěst a museli jsme tyto akce těžce obhajovat. Nakonec zvítězila diplomacie a my se tak dočkáme skvělých zápasů. Nutno však dodat, že velmi důležitou součástí pro uskutečnění celé akce, bylo také získání dotace od FAČR a Magistrátu hlavního města Prahy.

Co si od Středoevropského poháru slibuješ?
Podobnou akci jsem měl v hlavě již dlouho, ale samozřejmě získat podporu ze strany BSWW je běh na dlouhou trať. Tento rok jsme zlepšili koncept fungování celé plážové kopané a vytvořili marketingový tým. Toto je první známka toho, že jdeme správnou cestou a díky tomu se všichni fanoušci mohou těšit i na další zajímavé akce v tomto roce. Naším hlavním cílem je vždy prezentovat plážový fotbal jako sport, který je nejen vhodným doplňkem k ostatním sportům, ale i skvělá zábava pro všechny. Výhodou Středoevropského poháru je, že dosud český národní tým hrál každý rok 12-15 zápasů. A nyní už v červnu před hlavní sezónou bude mít odehráno 9 zápasů. Před nadcházející kvalifikací Evropské ligy a kvalifikací FIFA MS to bude perfektní příprava.

Prozradíš jména soupeřů, kteří se postaví naší reprezentaci?
Soupeře již známe, ale budeme je odtajňovat postupně. I když naše představa byla z počátku malinko jiná, jsme velmi spokojeni. Myslím si, že národní tým bude mít skvělou přípravu a představí se domácím fanouškům proti kvalitním soupeřům.

Připravuje se na dvojzápasy i nějaký doprovodný program?
Je to první velká akce na domácí půdě, takže se vynasnažíme připravit zajímavý program, který budeme stupňovat až k finálovému víkendu. Předběžně víme, že u každého zápasu bude k dispozici tréninkové hřiště, kde si každý zájemce bude moci vyzkoušet plážový fotbal.

Fanoušky určitě bude zajímat, jaké bude vstupné…
Vstupné je zdarma a všichni budeme moc rádi, když se podaří naplnit každý zápas diváky, kteří přijdou podpořit český tým. To bude ten největší dárek nejen pro nás, ale i pro hráče, kteří se na domácí scéně doposud představovali pouze v klubových soutěžích.

Budou pro tebe důležité výsledky dvojzápasů, potažmo finálového turnaje?
Ano, tyto výsledky jsou velmi důležité. Díky záštitě BSWW budou jednotlivé zápasy a finálový turnaj bodovány do celoročního žebříčku. Díky tomu se můžeme posunout v žebříčku výše a v následujících letech být nasazováni v kvalifikacích z druhého koše.

Je pořádání Středoevropského poháru vrcholem letošní sezony plážové kopané v ČR?
Samozřejmě je to velmi prestižní akce a jeden z vrcholů této sezóny. Ale pokud se nám podaří vyjednat i další akce, které nyní připravujeme, pak ty hlavní vrcholy ještě přijdou. Vše bude záviset i na financích, protože jediné, co nám zatím chybí, jsou partneři. Na tomto bychom chtěli co nejvíce zapracovat. Za poslední dva roky se plážový fotbal rozšířil do většiny regionů ČR a abychom mohli pořádat další akce, pak bez dlouhodobé spolupráce s partnery je to skoro nemožné. Dalším krokem, který by měl pomoci plážovému fotbalu v rozvoji, je hlavní stadion, kde by se konaly důležité tuzemské a mezinárodní akce. Na tomto již pracujeme, protože je to i jedna z podmínek BSWW pro přidělení pořádání dalších akcí. Ty jsou plánovány vždy alespoň na dobu 3 let.