Zápasy v Portugalsku? Super zkušenost, musíme si vzít ponaučení, zní od Čechů

Česká reprezentace má za sebou nezapomenutelný zážitek. V úterý a ve středu se v přípravných duelech střetla s aktuálně nejlepším týmem světa z Portugalska. I přes porážky 3:9 a 1:14 viděli naši hráči i pozitiva. „Pro nás šlo o super zkušenost proti nejlepšímu týmu na světě,“ říkal hrající asistent Miloslav Klíma. „Určitě si z toho musíme vzít ponaučení,“ doplnil brankář Patrik Malina.

Čeští reprezentanti přicestovali do Portugalska jen v deseti hráčích. To byl jeden z rozdílů oproti soupeři, který měl v nominaci patnáct lidí. Do středečního duelu navíc už nenastoupil Andy Körtvélyeši, realizační tým v čele s hlavním koučem Martinem Bočkem si tak musel poradit s rotací jen sedmi hráčů do pole.

„Síly odcházely, jasně… Byli jsme v sedmi, takže jsme to museli točit, jak to šlo, ale to není žádná výmluva. Není výmluva, že nás bylo míň, ale chyby jsme dělat neměli. To je celé,“ zmínil Miloslav Klíma.

Jak hrající asistent trenéra naznačil, Češi ve velké míře dojeli na zbytečné individuální chyby. „Do utkání jsme vstoupili od první minuty asi dobře. Snažili jsme se, abychom nedostali brzy první gól,“ začal hodnocení druhého zápasu brankář Patrik Malina. „Ale stalo se to po nějakých dvou minutách zase z naší rozehrávky. To by se stávat nemělo, jsou to zbytečné chyby, které se opakují, na kterých musíme zapracovat, aby to příště bylo lepší. Samozřejmě jsme hráli s týmem, který je nejlepší na světě, ale od toho musí být taky náš přístup lepší, abychom nedostali 14 gólů. Poslední třetinu si s námi dělali vlastně, co chtěli.“

Zatímco v prvním duelu Portugalci zářili už v první třetině, ve středu si polovinu gólů nechali do závěrečného dějství. „Kluci asi odešli kondičně, bylo to pro ně obrovsky těžké. Hráli jsme se třemi lidmi na střídání. Samozřejmě jsme tady měli i nové kluky, někteří asi ještě nemají zažité systémy, které tady jsou. Obrovsky náročný, oni točili dvanáct lidí do pole. Škoda, že jsme nedali nějaké góly, protože šance tam určitě byly. Mohli jsme výsledek aspoň nějakým způsobem korigovat,“ doplnil Patrik Malina.

„Ve druhém zápase jsme nepředvedli dobrý výkon, udělali jsme strašně moc individuálních chyb včetně mě. Oni to prostě umí potrestat a z každé naší chyby dávali gól. Proto je výsledek, jaký je,“ povídal Miloslav Klíma o 14 gólech v české síti. „Nám nezbude, než se z toho jenom poučit a zapracovat na tom, abychom takové chyby nedělali. Vidíme, že máme na čem pracovat, protože Portugalci jsou úplně jinde,“ doplnil.

Co si z přípravného dvojzápasu vzít do budoucna? „Určitě ponaučení, protože jak jsem říkal, spoustu gólů jsme dostali po vlastních chybách, které by se neměly opakovat. Musíme dát hlavu nahoru, teď nás čeká kvalifikace na šampionát, na kterou se musíme připravit. A určitě tam uhrát lepší výsledky, než v těchto dvou zápasech,“ zakončil Patrik Malina.

Kvalifikace na mistrovství světa čeká českou reprezentaci na konci dubna, odehraje se na Kanárských ostrovech. Do té doby bude probíhat příprava v domácích podmínkách, nejbližší kemp je na programu v neděli 26. března a pokud počasí dovolí, uskuteční se už venku na hřišti v Radlické ulici.