Nejlepší tým světa ukázal svou sílu. Češi ve druhém utkání v Portugalsku dostali 14 gólů

Druhý přípravný zápas české reprezentace v Portugalsku se bohužel výsledkově vůbec nepovedl. Národní tým prohrál s nejlepším týmem světa podle žebříčku BSWW 1:14. O jediný český gól se z penalty postaral Dominik Andrle. Na druhé straně opět zářili bratři Martinsové, po pěti brankách nasázeli Leo Martins a také Miguel Pintado.

Začátek vyšel paradoxně lépe než v úterním utkání. V úvodu byl aktivní Be Martins, jehož střelu po uvolnění na střed vyrazil Patrik Malina. Český brankář musel být i nadále připraven, skvělým zákrokem vytáhl další pokus Be Martinse i tvrdou ránu Jordana Santose z přímého kopu z vlastní poloviny hřiště.

Skóre se poprvé měnilo ve 3. minutě, když Rui Coimbra sebral míč Davidu Radostovi a Be Martins pohodlně zakončil do odkryté české branky. Následně opět razantně pálil Jordan Santos do břevna. Konstrukce branky zazvonila i po střele Duarteho Algarvia. V polovině prvního dějství se poprvé v utkání prosadil Miguel Pintado, když nůžkami z krkolomné pozice využil přihrávku kapitána Bruna Torrese.

První českou střelu na branku zaznamenal v 8. minutě Marek Borovička, jehož pokus z přímého kopu z půlky v klidu vyrazil portugalský brankář Elinton Andrade. Následně předvedl dobrou akci na pravé straně Miloslav Klíma, jeho nástřel před branku tečoval Zdeněk Sonntag hlavičkou mimo tři tyče.

Pak se znovu ukázali bratři Martinsové. Be nahodil míč Leovi na nůžky z prvního doteku, míč před brankou zastavil Miloslav Klíma. Posléze pálil Leo Martins z pravé strany mimo branku. V závěru prvního dějství už přišel třetí gól, Be Martins po rychlém brejku předložil míč do prázdné branky Leovi Martinsovi. Bernanrdo Lopes ještě z přímého kopu orazítkoval břevno a Patrik Malina se blýskl dvěma povedenými zákroky proti střelám Rubena Brilhanteho.

Druhou třetinu načal akrobatickým pokusem Zdeněk Sonntag, který ovšem netrefil branku. Na druhé straně po další skvělé individuální akci Be Martinse slavil druhou trefu v utkání Leo Martins, pro kterého nebyl žádný problém skórovat do prázdné branky. Chvíli na to Leo Martins zkompletoval hattrick, když potrestal penaltový faul Jakuba Pekárka.

David Radosta vypálil zajímavě z velké dálky, brankář Ruben Regufe byl však u tyčky včas. V 17. minutě přišla jediná česká radost v utkání. Dominik Andrle si došel pro faul Rubena Brilhanteho v pokutovém území a penaltu proměnil razantní střelou doprostřed.

V polovině utkání došlo ke střídání v české brance, Patrika Malinu nahradil Jan Bártl. A gólmana Slavie hned přivítal Miguel Pintado přesnou střelou na přední tyč z přímého kopu po faulu Miloslava Klímy. Ze standardní situace mohl udeřit i Jakub Pekárek, jeho ránu vyrazil brankář a dorážka skončila blokem portugalské obrany.

Be Martins se procpal s míčem před branku a lobem zkusil zaskočit Jana Bártla, branku ovšem přestřelil. Český brankář si poradil i s ranou Jordana Santose z levé strany, na hlavičku Bruna Torrese po rohovém kopu Rodriga Pinhala už byl ale krátký. V závěru prostředního dějství ještě zkoušel štěstí nůžkami Marek Borovička. Neuspěl, stejně jako na druhé straně Duarte Vivo, který v obrovské příležitosti nastřelil jen skvěle postaveného Jana Bártla.

Třetí třetina začala další českou chybu v rozehrávce. Portugalci obrali o míč Miloslava Klímu a před Miguelem Pintadem opět koukala jen prázdná branka. Stejný hráč přidal i devátý gól soupeře, když stál na konci nádherné kombinace po ose gólman Pedro Mano – André Lourenco. Pak se povedla rozehrávka českého týmu, Jakub Pekárek nůžkami zamířil vedle branky.

Dvouciferný výsledek zařídil André Lourenco ranou z přímého kopu na zadní tyč. Vzápětí přišla další pohledná akce Portugalců, kdy se do kombinace dostali všichni hráči. Ruben Brilhante na jejím konci přiklepl míč Miguelu Pintadovi, který opět střílel do odkryté branky. Byla to pro něj už pátá trefa v utkání a sedmá ve dvojzápase.

V 31. minutě zastavil Jan Bártl střelu jeho kolegy v portugalské brance, při následné dorážce ale fauloval Roman Hemzáček a z další penalty se prosadil Bernardo Lopes. Portugalský gólman Pedro Mano pak stejně jako v úterý dobře nastřeloval míče na českou branku, gólu se ale tentokrát nedočkal. Portugalci v závěru udeřili z dalšího rohu, když Be Martins opět našel svého bratra Lea.

Hvězdní bratři byli při chuti i v úplném závěru zápasu. Leo Martins se ocitl sám před brankou, ale nastřelil ještě tyčku. Pak na hraně pokutového území fauloval Marek Borovička, střelu Be Martinse nicméně zastavil Jan Bártl. A konečnou podobu výsledku dal svou pátou brankou v utkání Leo Martins, který opět skóroval do prázdné branky po příklepnutí od Ruie Coimbry.

Portugalsko – Česko 14:1 (3:0, 4:1, 7:0)

Branky: 11., 15., 15. z pen., 34. a 36. L. Martins, 6., 19., 25., 27. a 28. Pintado, 3. B. Martins, 22. Torres, 28. Lourencom 31. Lopes z pen. – 17. Andrle z pen.

Sestavy:

Portugalsko: Andrade, od 13. Regufe, od 25. Mano – Coimbra, Jordan, B. Martins, L. Martins – Lourenco, Torres, Pinhal, Brilhante, Pintado, Lopes, Algarvio, Vivo. Trenér: Narciso.

Česko: Malina, od 18. Bártl – Pekárek, Klíma, Borovička, Radosta – Sonntag, Andrle, Hemzáček. Trenér: Boček.

Rozhodči: Guelho, Soares – Costa – Contumélias.