Zlato z Dubaje slaví Brazílie! Ve finále MS zdolala Itálii, bronz má Írán

Mistrovství světa v Dubaji je za námi. Šampionát nabídl skvělou podívanou, k vidění byl ten nejlepší plážový fotbal. Z historicky šestého titulu mistrů světa (pod hlavičkou FIFA) se nakonec radovali Brazilci, kteří se na světový trůn vrátili po dlouhých sedmi letech. Ve finále proti Itálii se hattrickem blýskl Rodrigo, nejlepší hráč na světě za rok 2023. Z bronzu se radoval Írán, který si v utkání o 3. místo poradil s Běloruskem.

V semifinále měli Brazilci každopádně velké starosti. Írán se totiž dostal do dvoubrankového vedení, které dvěma góly smazal Alisson. Rozhodující moment pak přišel pouhých 41 sekund před koncem třetí třetiny, kdy se před brankou prosadil Brendo a poslal „kanárky“ do finále, kde se naposledy objevili v roce 2017 na Bahamách.

Také druhý semifinálový zápas nabídl obří drama. Bělorusko vedlo nad Itálií po první třetině už 2:0, úřadující vítězové Euro Beach Soccer League smazali manko až v závěru druhého dějství, kdy se prosadili Josep Gentilin a Marco Giordani. Na další trefu Ihara Bryshtsela pak v závěrečné části hry rychle zareagoval italský kapitán Emmanuele Zurlo. Zápas dospěl až do penalt, ve kterých jako jediný neuspěl Artsemi Drozd.

Duel o třetí místo se proměnil v jasnou záležitost v podání Íránu. Asijský tým už po třech minutách vedl o dvě branky a zkraje druhé třetiny dokonce o čtyři góly. Na konečné výhře 6:1 se podílelo šest různých střelců. Navíc šlo o jediný duel na šampionátu v Dubaji, ve kterém se neprosadil Ihar Bryshtsel. Pro Írán šlo o druhý světový bronz v historii, poprvé se z něj radoval v roce 2017. Pro Bělorusko šlo vůbec o první účast v play off.

Skóre finále rychle otevřel Gianmarco Genovali, Brazilcům se povedlo srovnat v poslední minutě první třetiny. Klíčová pasáž přišla v závěru druhého dějství, kdy se dostali do vedení 4:2. To už si v závěrečné části hry zkušeně pohlídali a mohli se radovat z šestého světového titulu v historii turnajů pod hlavičkou FIFA a patnáctého celkově. Hattrickem se ve finále blýskl Rodrigo. Italové i potřetí v historii souboj o zlato nezvládli (předtím 2008 a 2019).

Oproti předchozím šampionátům nepadlo v Dubaji moc branek. Celkem bylo k vidění 223 gólů ve 32 zápasech, v průměru tedy padlo 6,97 gólu na zápas. Na tribuny Dubai Design District Stadium chodilo v průměru přes dva tisíce diváků.

Nejlepším střelcem se stal Ihar Bryshtsel z Běloruska, který v šesti utkáních nasázel 12 gólů. Po sedmi brankách vstřelili Léo Martins (Portugalsko) a Mohammadali Mokhtari (Írán). Brazilci sice nasázeli nejvíce gólů ze všech týmů, střelecky se o ně ovšem podělili. Šest branek zapsal Rodrigo, po pěti zápisech měli Alisson a Edson Hulk.

Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen Josep Gentilin z Itálie, stříbrný míč si odnesl Brazilec Mauricinho a bronzový míč pak Ihar Bryshtsel. Nejlepším brankářem se stal Tiago Bobo z Brazílie. Další mistrovství světa se bude konat příští rok v květnu na Seychelách.