Angelo Schirinzi: Každý turnaj chceme vyhrát!

V úterý 22. listopadu začíná první ročník turnaje Intercontinental Cup. Jedním z jeho osmi účastníků je výběr Švýcarska, které bude na turnaji společně s Ruskem reprezentovat Evropu. Švýcaři již řadu let patří mezi širší světovou špičku plážového fotbalu, ale až v posledních třech letech se jim podařilo prorazit na samotný vrchol, když v roce 2009 vybojoval švýcarský národní tým na Mistrovství světa v Dubaji stříbrné medaile. Stejný kov vybojoval i při svém letošním tažení v Evropské lize. Jedním ze strůjců nedávných úspěchů je i Angelo Schirinzi, který je hrajícím trenérem Švýcarů. A právě jemu jsme před začátkem turnaje Intercontinental Cup položili několik otázek.

Jak hodnotíte tuto sezonu z pohledu švýcarského národního týmu? Jako úspěšnou nebo neúspěšnou? V Evropské lize jste skončili na druhém místě, ale na mistrovství světa jste skončili již v základní skupině.
Vystoupení na mistrovství světa nelze brát jako neúspěch, již postup na něj je pro švýcarský tým velký úspěch. Kvalifikace se účastnilo 28 týmů. Když sleduji hru týmu v EBSL, vidím, jak se zlepšuje, a to je má práce!

Co je důvodem, že švýcarský tým skončil na mistrovství světa po základní skupině?
Možná jsme nebyli připraveni po psychické stránce. Turnaj jsme začali špatně zápasem proti Senegalu. Navíc tato sezona byla dlouhá, takřka bez přestávek. Všichni naši hráči chodí do svých zaměstnání, neměli jsme stejné možnosti jako hráči z Ruska nebo Brazílie, kteří jsou hráči profesionálové. Zápas se Senegalem jsme prohráli v penaltovém rozstřelu, pak jsme vyhráli proti Iránu, ale v rozhodujícím zápase jsme prohráli s pořadatelským týmem brankou v poslední minutě 2:3. To už je sport.

V Evropské lize jste letos hráli skvěle. Vaše výkony v Moskvě a v Ravenně během Evropské ligy byly úžasné, ale začátek ligy v Bernu Vám nevyšel, prohráli jste před svými fanoušky zápasy se Španělskem a Itálií. Kde vidíte důvod? Nebyli hráči nervózní před svými fanoušky?
Možná. Možná bychom raději hráli na pláži a ne vedle hor. (poznámka redakce: Bern se nachází v podhůří Alp)

Finále ligy s Ruskem bylo úžasné. Vedli jste 4:1 na začátku druhé třetiny, ale hráči Ruska otočili zápas ve svůj prospěch na 6:4. Jak hodnotíte tento zápas?
Rusové mají excelentní tým, jsou mistry světa. Zápas rozhodlo několik zásadních momentů v průběhu zápasu. Tím nejdůležitějším bylo, že domácí tým našel více sil pro závěrečnou třetinu. K čemuž jim dopomohly zaplněné tribuny stadionu, plné skvělých moskevských fanoušků. Pozitivem zápasu také byla skutečnost, že jsme nechali hrát nové hráče pro budoucnost.

V Moskvě hrál také český tým. Viděl jste nějaký jeho zápas? Co říkáte na výkony českého týmu?
Omlouvám se, v Moskvě jsem se soustředil na svůj tým. Viděl jsem pouze pár minut Vašeho zápasu proti Nizozemsku.

Čeští reprezentační trenéři mají často problémy s nominací národního týmu, protože si hráči plní své povinnosti v mateřských fotbalových týmech v České republice a v Německu. Jaká je situace ve švýcarském týmu? Věnují se Vaši hráči pouze plážovému fotbalu?
Většinově preferují hraní plážového fotbalu, ale hlavně chodí pravidelně do zaměstnání. Například Moritz Jaeggy je právníkem nebo Nico Jung je učitel. Proto nemají čas na dva koníčky.

Příští týden se Švýcarský tým představí na turnaji Intercontinental Cup. Jaký máte cíl pro tento turnaj?
My vždycky chceme turnaj vyhrát.

Co říkáte na své soupeře v základní skupině?
Cílem je hrát s Brazílií o první místo ve skupině.

V nominaci na tento turnaj není možné najít trojici zkušených hráčů – Nico Jung, Stephan Leu and Kaspar Jaeggy. Co je příčinou?
Chceme vyzkoušet nové hráče, proto dostanou příležitost Philipp Borer, Philipp Schwendener a Adrian Doppler.

Nedávno jste působil v Teheránu jako instruktor na trenérském kurzu FIFA. Jaké vzpomínky jste si z této akce přivezl?
Tak byl to vzrušující zážitek, hlavně jsem tam získal mnoho nových přátel.

Švýcarský tým hrál v minulosti s tím českým již třikrát. Který český hráč Vám nejvíce utkvěl v paměti?