Ani napodruhé to nevyšlo. Češky padly s Portugalskem a čeká je boj o 5. místo

České reprezentantky si na Evropských hrách zahrají o konečné 5. místo. Rozhodla o tom středeční prohra 1:5 s Portugalskem, které si tak společně s Polskem zajistilo postup do semifinále. Národní tým předvedl zlepšený výkon oproti prvnímu utkání, na výhru ovšem nestačilo ani snížení na 1:2 v podání Martiny Folprechtové. V pátek tak tým trenéra Radima Nečase čeká poslední zápas v Tarnově, od 11:30 se střetne s Itálií.

Úvod zápasu, alespoň z pohledu šancí, patřil Portugalkám. První zákrok si Hanka Limbergová, která tentokrát dostala prostor mezi třemi tyčemi, připsala proti patičce Melissy Gomesové. Stejná hráčka následně z úhlu poslala balon přes hlavu do břevna. Česká gólmanka si poradila i s přímým kopem Éricy Ferreirové.

V 8. minutě se už ale měnilo skóre. Nepřesnou rozehrávku Lucie Hruškové zachytila Ines Cruzová a trefila se přesně k tyči. V závěru úvodní třetiny následovaly také české šance. Irena Martínková se po dobré akci po pravé straně dostala až do zakončení, které ovšem zachytila portugalská brankářka. Následně se do příležitosti propracovala Michaela Čulová, zblízka ale minula branku.

Druhou třetinu načala po povedené portugalské rozehrávce Cristiana Costaová, jejíž střelu zachytila Hanka Limbergová. Irena Martínková mířila z přímého kopu mimo tři tyče a Veronika Pýchová nedokázala protlačit míč za brankovou čáru. Vyrovnaný zápas pokračoval i nadále, zakončení Ines Cruzové z levé strany skončilo na boční síti.

Ve 20. minutě mohlo přijít srovnání. Obrovská česká šance, vlastně dvojšance ovšem radostí neskončila. Nejdříve do brankářky pálila Markéta Matějková a z dorážky se nedokázala prosadit ani Irena Martínková. Zvýšit portugalské vedení se ještě nepovedlo Melisse Gomesové, která z otočky zamířila vedle branky.

O chvíli později se už ale měnilo skóre do stavu 2:0 pro Portugalsko. Cristiana Costaová se prosadila z přímého kopu z velké dálky. Dvoubrankové vedení nicméně Portugalkám nevydrželo příliš dlouho. Z rozehrávky ještě ranou neuspěla Markéta Matějková, pak ale česká kapitánka našla volnou Martinu Folprechtovou, která z pravé strany tváří tvář brankářce uspěla.

Závěr druhého dějství nicméně opět patřil portugalským hráčkám. Trefa Éricy Ferreirové ještě neplatila kvůli hraní rukou, stejná hráčka ale následně opřela svou střelu o Lucii Hruškovou a míč zapadl těsně za brankovou čáru.

A české naděje na postup do semifinále ještě více zmenšila hned zkraje třetího dějství Melissa Gomesová, která proměnila penaltu po faulu Markéty Matějkové. Aktivní Melissa Gomesová měla i další šanci, Hanka Limbergová ale její velkou příležitost zastavila. Z levé strany následně vypálila Markéta Matějková a portugalská gólmanka vyrazila na rohový kop.

Ke dvěma střelám během krátké chvíle se dostala Sofia Vicenteová, ani jednou ovšem netrefila branku. V 29. minutě přišel pátý a také poslední portugalský gól. Na konci pěkné akce stála Cristiana Costaová, která využila pobídky patičkou od Éricy Ferreirové. Češkám už se zápas nepovedlo více zdramatizovat. Martina Folprechtová nastřelila gólmanku, volej Anety Jungové po nástřelu Michaely Čulové skončil nad břevnem.

České reprezentantky tak skončily ve skupině na třetím místě a v pátek je od 11:30 čeká závěrečný zápas o konečné 5. místo proti Itálii. Semifinále si zahrají Polsko, Portugalsko, Španělsko a Ukrajina.

Portugalsko – Česko 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)

Branky: 22. a 29. Costaová, 8. Cruzová, 24. Vlastní Hrušková, 25. Gomesová – 22. Folprechtová.

Sestava Česka: Limbergová (Mikinová) – Matějková, Martínková, Dlouhá, Pýchová – Jungová, Hrušková, Folprechtová, Čulová – Jurková (Kremrová).