Mužská reprezentace nabrala směr Baku. Jak vypadá nominace na kvalifikaci MS?

Česká reprezentace mužů už je v Baku, kde se od neděle rozjede kvalifikace na mistrovství světa v Dubaji. V „předkolové“ skupině se národní tým utká postupně se Švédskem, Maltou a Litvou. Tři ze sedmi týmů postoupí do hlavní fáze, která startuje ve středu. Jak vypadá nominace trenéra Martina Bočka? Do reprezentačního dresu se vrací zkušený Michal Salák, chybí ale tradiční opory jako Patrik Malina či Filip Vyhnal.

Češi nabrali směr Baku v pátek brzy ráno. Nejdříve se autobusem přesunuli z Prahy na letiště do Vídně, do Ázerbájdžánu dorazili v podvečer. V sobotu je čeká oficiální trénink, první zápas je pak na programu v neděli proti Švédsku od 15 hodin SEČ. V pondělí se hraje proti Maltě (15:00) a v úterý čeká národní tým zřejmě nejtěžší zápas proti Litvě (16:15).

V nominaci chybí brankář Patrik Malina či hrající asistent Miloslav Klíma. Kapitána Filipa Vyhnala vyřadilo zranění z Euro Winners Cupu, na poslední chvíli ho nahradil Jakub Janík. Po sedmi letech obleče reprezentační dres Michal Salák, který naposledy nastoupil v kvalifikaci na MS v roce 2016 v italském Jesolu.

Ze dvou „předkolových“ skupin postoupí do hlavní fáze celkem tři týmy. Pochopitelně vítězové obou skupin a zároveň lepší tým z druhého místa s tím, že kvůli nerovnosti počtu týmů se u skupiny B smaže výsledek s nejhorším celkem, který skončí čtvrtý. Ve skupině A jsou Norsko, Řecko a Dánsko.

Skupiny v „předkolové“ fázi kvalifikace na MS:

A: Norsko, Řecko, Dánsko
B: Litva, ČESKO, Švédsko, Malta

„Předkolová“ fáze se hraje od neděle 2. července do úterý 4. července. Následovat bude hlavní fáze, která už zná rovněž podobu skupin. Dvanáct nejlepších týmů žebříčku BSWW (opět k 31. březnu), k nimž přibylo Bělorusko, doplní tři postupující celky z předkola.

Celkem tedy bude 16 týmů, které budou hrát ve čtyřech skupinách po čtyřech týmech. Z každé skupiny postoupí dva nejlepší týmy do čtvrtfinále, které bude skupina A hrát křížem proti skupině B a skupina C proti skupině D. Vítězové čtvrtfinále, před kterým bude den volna, postoupí na světový šampionát. Dál o umístění se v Baku už hrát nebude.

Skupiny hlavní fáze kvalifikace na MS:

A: Ázerbájdžán, Itálie, Moldavsko, Estonsko
B: Španělsko, Ukrajina, Polsko, 1. tým „předkolové“ skupiny B (teoreticky Česko)
C: Portugalsko, Německo, Francie, postupující z předkola z 2. místa (teoreticky Česko)
D: Švýcarsko, Bělorusko, Turecko, 1. tým „předkolové“ skupiny A

Nominace českého týmu:

Jan Bártl (BS Slavia Praha)
Lukáš Karpíšek (BS Slavia Praha)
Michal Folejtar (BS Bohemians Praha 1905)
Marek Borovička (BS Bohemians Praha 1905)
Lukáš Trampota (BS Slavia Praha)
David Radosta (BS Bohemians Praha 1905)
Andy Körtvélyeši (BS Bohemians Praha 1905)
Jakub Pekárek (BS Slavia Praha)
Michal Salák (BS Bohemians Praha 1905)
Dominik Andrle (BS Slavia Praha)
Tomáš Huráb (BS Ladronka Praha)
Jakub Janík (BS Villagers Uherské Hradiště)

Kvalifikace MS 2023 – předkolo (Baku, Ázerbájdžán)