Atmosféra v Krakově? Neuvěřitelná, velký zážitek, shodují se Češky před startem

Největší událost v dějinách ženského národního týmu je tady! Už v úterý vstoupí české reprezentantky do Evropských her zápasem proti Polsku (19:00). Výběr trenéra Radima Nečase se už od soboty připravuje v Krakově, kde se zabydlel v olympijské vesnici. Má za sebou dva oficiální tréninky na hřištích v Tarnově. „Atmosféra je tady neuvěřitelná,“ pochvaluje si Lucie Hrušková. „Je to pro nás velký zážitek,“ dodává Michaela Čulová.

Český tým dorazil do Krakova v sobotu odpoledne. Zabydlel se v olympijské vesnici a po dlouhé cestě autobusem absolvoval jen rychlou rozcvičku na přilehlém tartanovém hřišti. Reprezentace bydlí se všemi ostatními českými sportovci, kteří mají sportoviště v Krakově či okolí včetně například zlatého olympijského medailisty Jiřího Prskavce.

„Jestli má sportovec nějaký vyšší cíl, tak mezi ně určitě patří olympiáda. Myslím si, že už jenom to pnutí být hrdej za to, že nosíš tady vlajku a vidíš, jak všichni reprezentují svoji zemi. Je to prostě to největší ve sportu, co může být,“ říká Lucie Hrušková.

Právě Lucka Hrušková i několik dalších českých hráček má za sebou už nespočet turnajů v různých zemích. S celkovým děním na Evropských hrách se nicméně nedají téměř vůbec srovnat. V neděli se český tým vyrazil podívat na stadion Henryka Raymana, kde normálně hraje Wisla Krakov, na sedmičkové ragby, v pondělí pak na šerm do moderní Tauron Areny.

„Je super, jak jsme tady všichni pohromadě, můžeme se chodit dívat na jiné sporty. Myslím, že si to tady každý užívá. Na šermu jsem nikdy nebyla, bylo to hodně zajímavý. A o ragby jsme zjistily, že je to fakt drsný sport. A dokonce jsme se v pondělí na to i dívaly v televizi a fandily Češkám,“ zmiňuje další ze zkušenějších hráček Michaela Čulová.

Národní tým má za sebou už i dva oficiální tréninky na stadionu v Tarnově. Tam každý den dojíždí, cesta zabere zhruba hodinu a 15 minut. Stadion i zázemí je nicméně perfektně připravené. „Hřiště je úplně skvěle připravený, stadion je krásnej. A myslím si, že písek je hodně dobrej, že nám to bude vyhovovat,“ upozorňuje Míša Čulová.

„Nějaké stadiony už jsme viděly, tenhle patří mezi ty nejluxusnější, na kterých jsme byly. Písek je fajn, je zase trošku jinej, než na co jsme zvyklé. Měly jsme možnost se během dvou tréninků přizpůsobit. Myslím si, že nám to sedí. Zázemí je moc hezké,“ dodává Lucka Hrušková.

V úterý čeká české reprezentantky první zápas ve skupině proti domácímu Polsku. Hraje se až od 19 hodin, na stadion se vejdou zhruba dvě tisícovky diváků, atmosféra může být bouřlivá. „Pro někoho bude pozitivní, že tam bude ohromné publikum, pro někoho to může být negativní faktor,“ říká Lucka Hrušková.

„Nějaké hráčky tam znám, už jsme se s nimi potkaly. Určitě je vidět, že udělaly ohromný kus práce. Působí profesionálně, ale zase je něco jiného vidět trénink a pak zápas, který je už na ostro. Vliv to má jak na ně, tak na nás,“ dodává Lucie Hrušková.

Celý tým je každopádně připraven a naladěn v pozitivní náladě. „Hodně se na to těším. Myslím si, že proti Polkám máme obrovskou šanci vyhrát. Určitě chceme postoupit ze skupiny a zahrát si o medaile,“ zdůrazňuje Míša Čulová.

„Cíl máme ten nejvyšší, a to je podat co nejlepší výkon. Abychom každá podaly to, co umíme. To, jak jsme makaly tenhle půlrok. Vítězství si samozřejmě přejeme všichni, ať nad Polkami, tak nad Portugalkami. Stojí to na nás. Když uděláme to nejlepší, tak se nebudeme mít za co stydět,“ zakončuje Lucka Hrušková.

Všechna utkání na Evropských hrách můžete zdarma sledovat na oficiální platformě European Games. Úterní zápas proti Polsku začíná v 19 hodin, stejně jako druhý skupinový duel proti Portugalsku ve středu.