Češi nestačili na domácí Moldavsko. V Kišiněvě si zahrají o bronz

První místo z toho nebude, stále je ale ve hře bronz. Česká reprezentace na Euro Beach Soccer League – divize B prohrála v semifinále s domácím Moldavskem 2:5. Pro vývoj duelu se ukázala jako klíčová první polovina druhé třetiny, ve které si Moldavané vytvořili rozdílový třígólový náskok. Poslední duel odehrají svěřenci Martina Dlouhého a Václava Spala v neděli v bitvě o 3. místo proti Kazachstánu (16:15).

Z pohledu atmosféry čekal české reprezentanty nejtěžší, ale zároveň nejlepší zápas. Domácí Moldavany hnalo dopředu v krásné kišiněvské aréně několik stovek diváků. Znát to bylo hned v úvodu utkání, kdy si soupeř vytvořil několik slibných příležitostí.

Brankář Jan Bártl s celým týmem nicméně úvodní tlak ustál. Daniel Valeš pak nebezpečně pálil z levé strany do brankáře, o chvíli později se už Češi radovali. Když Moldavané porušili pravidlo čtyř vteřin při rozehrávce, ujala se rána Lukáše Trampoty z trestného kopu. Nejlepší hráč uplynulého ročníku Fortuna Beach Soccer League si sedmou brankou v turnaji upevnil pozici nejlepšího střelce.

Hned z rozehrávky však domácí nastřelili břevno a po odraženém míči fauloval před brankou Jakub Pekárek. Z penalty se nemýlil Andrej Negara. Stejný hráč se trefil i na startu druhé dvanáctiminutovky, když proměnil přímý kop po sporné situaci. V 15. minutě měl Negara na kontě už hattrick, když se prosadil po autovém vhazování.

Když se Češi oklepali z dvou rychlých úderů, měl slibnou šanci znovu Lukáš Trampota. Po dobré orientaci si připravil příležitost, ale pálil těsně mimo. Z levé strany pak znovu zahrozil Daniel Valeš, po následném rychlém brejku ale Moldavané po krásné kombinaci přidali čtvrtý gól. Trefil se Leonid Podlesnov.

Na začátku třetího dějství vystřihl po výhozu Jana Bártla pěkné nůžky Daniel Valeš, nastřelil jen tyč. Na druhé straně pálil nebezpečně stejným způsobem Leonid Podlesnov. Chvíli na to se v tutovce objevil Lukáš Trampota, proti jeho zakončení byl tentokrát písek.

Češi ale přeci jen ještě vykřesali naději na obrat. Čtyři minuty před koncem předvedl exkluzivní akci Filip Vyhnal. U levé lajny si míč zpracoval pod nohou, dostal se před protihráče a parádní ranou o tyč snížil na 2:4. Definitivní tečku za zápasem dal minutu a půl před koncem moldavský kapitán Grigore Cojocari.

Český národní tým čeká v neděli bitva o konečné třetí místo. Od 16:15 se utkají s Kazachstánem, který ve druhém semifinále prohrál s Estonskem 0:1. „Šance si zahrát dostanou všichni, tak uvidíme,“ nastínil sestavu trenér Martin Dlouhý.

Česko – Moldavsko 2:5 (1:1, 0:3, 1:1)

Branky: 7. Trampota, 33. Vyhnal – 7., 14. a 15. Negara, 18. Podlesnov, 35. Cojocari.

Sestava ČR: Bártl, Karpíšek – Andrle, Borovička, Huráb, Jeřábek, Klíma, Körtvélyeši, Pekárek, Trampota, Valeš, Vyhnal.

Hodnocení trenéra Martina Dlouhého: „Promarnili jsme šanci si zahrát finále. Domácí Moldavané měli velmi dobrý vstup do zápasu, který jsme ustáli a naopak šli do vedení po proměněném trestném kopu. Bohužel po neomluvitelně klukovině jsme Moldavany dostali do varu, když z nařízené penalty vyrovnali. Následovala velmi přísná ruka, po které šel soupeř do vedení. Domnívám se, že v tuto chvíli jsme podlehli atmosféře, která nám svazovala nohy. Bylo dost nepřesností a ztrát. Ještě za stavu 2:4 se nám naskytla velká šance snížit, ale dnes nám nebylo přáno. Nedlouho na to potvrdili Moldavané výhru 5:2. Nemyslím, že by Moldavsko bylo lepším týmem, ale dnes zaslouženě vyhrálo.“