Fantazie! Češi porazili Rumunsko a slaví postup do EBSL Promotion Final

Paráda! Česká reprezentace zvládla třetí duel ve skupině Euro Beach Soccer League – divize B v moldavském Kišiněvě. Po výhře 4:1 nad Rumunskem mohli slavit postup do EBSL Promotion Final, které se v září odehraje v portugalské Figueira da Foz. Na turnaji v Moldavsku si navíc zahrají o celkové vítězství, v sobotu čeká svěřence trenérů Martina Dlouhého a Václava Spala semifinále proti domácímu týmu.

Češi před utkáním s Rumunskem věděli, že pokud ho zvládnou za tři body, s největší pravděpodobností se dostanou mezi nejlepší čtyři týmy turnaje v Moldavsku, což by znamenalo i jistou účast na zářijovém Promotion Final.

A povedlo se! Výborný vstup opět obstaral skvěle hrající Lukáš Trampota, který se v 5. minutě prosadil po zaváhání rumunského brankáře. Na konci úvodního dějství ještě nebezpečně nůžkami pálil Tomáš Huráb, tentokrát se ale gólman soupeře zaskvěl.

Na začátku druhé části hry se osmělili i Rumuni. Dvě nebezpečné situace musel likvidovat Jan Bártl, další zakončení Enise Bolata z levé strany šlo mimo tři tyče. Druhou českou trefu mohl přidat v závěru druhé třetiny Daniel Valeš, další chybu rumunského brankáře ale tentokrát nepotrestal.

Klíčová pasáž zápasu přišla na startu třetí třetiny. Lukáš Trampota zvýšil svým druhým gólem v zápase a šestým v turnaji na 2:0 a o necelou minutu později přidal třetí český gól Daniel Valeš. Ligový mistr se Slavií nejdříve nastřelil tyč po dobrém napadání rumunské rozehrávky, z následné akce už nadvakrát uspěl.

O zdramatizování zápasu se postaral ještě Boata, který snížil rychlým gólem přímo z rozehrávky. Jeho střela z voleje se nepříjemně odrazila o písek a skončila v síti. Tečku za celým zápasem dal svým druhým gólem Daniel Valeš, který si pohrál s obranou Rumunska a uklidil míč k tyči.

Česká reprezentace skončila ve skupině na druhém místě za Estonskem. Jako nejlepší tým z druhých míst se tým Martina Dlouhého probojoval do semifinále, ve kterém se v sobotu (17:15) střetne s domácím Moldavskem. Jistá už je i účast na Euro Beach Soccer League Promotion Final v portugalské Figueira da Foz.

Česko – Rumunsko 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)

Branky: 5. a 25. Trampota, 26. a 31. Valeš – 26. Boata.

Sestava ČR: Bártl, Karpíšek – Andrle, Borovička, Huráb, Jeřábek, Klíma, Körtvélyeši, Pekárek, Trampota, Valeš, Vyhnal.

Hodnocení trenéra Martina Dlouhého: „Zápas s Rumuny byl pro nás klíčový k postupu do Portugalska (zářijové Promotion Final EBSL), což byl náš cíl. Klíč, který tu je, nás i přes jednu prohru posunul jako nejlepšího z druhých míst do semifinále. Vstup do zápasu nám zase vyšel dle našich představ. Dokonce se v zápase začínají objevovat prvky, které již nějaký čas nacvičujeme. Důležité je, že se nám daří vytvářet šance a některé dokonce proměníme. Za stavu 3:0 se soupeři podařilo snížit, ale vedení o tři branky jsme si vrátili zpět a zápas konečně v klidu dotáhli do vítězného konce. V sobotu nás čeká domácí Moldavsko, které jsme po hrůzostrašně předvedené hře v Nazaré porazili na penalty. Další hratelný zápas, který nás čeká, jen to bude těžší z pohledu domácího prostředí Moldavska.“