Klíčový duel nevyšel. České reprezentantky padly s Anglií, ve WEBSL končí šesté

Zápas o všechno českým reprezentantkám nevyšel podle představ. V utkání o konečné 5. místo na Superfinále Women´s Euro Beach Soccer League padly s Anglií vysoko 4:11. Na vysněné Evropské hry se tak v příštím roce nepodívají. „Bohužel, kvalita Angličanek je taková, že na ně nestačíme. Musíme zapracovat na tom, co nám chybí, to je síla a klid na balonu,“ hodnotil závěrečný duel letošního roku zklamaný trenér Zdeněk Sláma.

Angličanky vstoupily do utkání aktivně. Už z rozehrávky pálila nepříjemně Molly Clarková, jejíž střelu vyrazila brankářka Aneta Jungová do bezpečí nohou. Ve 2. minutě se už však největší anglická hvězda prosadila, když si po autovém vhazování od Gemmy Hillierové hrudí nadzvedla míč tak ideálně, že následně vystřihla exkluzivní nůžky.

Vzápětí si první příležitost vypracovaly také české reprezentantky. Anna Ciznerová šikovně tečovala nástřel Anety Jungové, anglická brankářka nicméně dokázala míč vyškrábnout. Michaela Novotná pak vystihla nepřesnou rozehrávku soupeřek, Anička Ciznerová nicméně znovu ztroskotala na gólmance Katie Scaddingové.

V 8. minutě se Angličanky ujaly dvougólového vedení. Po dalším autu se na zadní tyči prosadila osamocená kapitánka Sarah Kempsonová. A za další dvě minuty vyslala Katie Jamesová do úniku Anne Meiwaldovou, která zařídila třetí anglický gól. Češky se nicméně nevzdaly, ještě do konce úvodního dějství snížila Aneta Jungová, jejíž střela propadla anglické brankářce za záda.

Ve druhé třetině sahaly české reprezentantky po dalším snížení. Irena Martínková pálila z poloviny hřiště mimo tři tyče. Ideální příležitost měla i Michaela Čulová, její přímý kop ovšem skončil rovněž mimo branku. Vzápětí se po závaru před anglickou brankou dostala k hlavičce Jana Červeňáková a Angličanky zachránila konstrukce branky!

Neujala se ani teč Aničky Ciznerové po nástřelu Martiny Folprechtové. Pak znovu pálila Jana Červeňáková, jejíž pokus z otočky zastavila brankářka Katie Scaddingová. Góly ve druhém dějství padaly až v závěru. Z úniku se bohužel prosadila Molly Clarková a chvíli na to se po povedené kombinaci Angličanek trefila i Wendy Martinová.

Další naději ještě ve 23. minutě vykřesala Jana Červeňáková, která si parádně zpracovala míč ze vzduchu a z otočky nedala Katie Scaddingové v brance žádnou šanci. Aneta Jungová pak zastavila další ránu Molly Clarkové a aktivní Jana Červeňáková ještě těsně před sirénou mířila těsně vedle.

Do závěrečné třetiny nastoupil český tým s jasným cílem: výsledek jakkoliv zdramatizovat. Šlo o vabank, který nevyšel. S góly se sice roztrhl pytel, ale většina z nich padla do české sítě. Katie Jamesová si poradila v souboji a následně vystřelila přesně na zadní tyč. Následně přidala další gól Anne Meiwaldová, která využila chyby v české obraně.

Ve 28. minutě se k ráně z poloviny hřiště opřela Sarah Kempsonová a mířila přesně. O půl minuty později přišel nástřel střídající brankářky Gabriely Frolíkové a úspěšná teč hlavičkou od Michaely Čulové. Ještě ve stejné minutě ovšem na polovině hřiště získala míč Katie Jamesová a lobem poslala už devátý míč do české sítě.

České reprezentantky se dočkaly ještě jedné trefy. Aneta Jungová, která se na třetí třetinu přesunula do pole, našla před brankou Janu Červeňákovou a ta vstřelila svůj třetí gól na turnaji v Cagliari. Proti tutovce Connie Shortové skvěle zakročila Gabriela Frolíková a dorážku pokryla na brankové čáře číhající Irena Martínková.

I tak to ještě z anglické strany nebylo vše. Tři minuty před sirénou se hlavičkou po výhozu od brankářky trefila Wendy Martinová a na konečných 4:11 upravila skóre po další chybě v české rozehrávce Anne Meiwaldová, která tak zkompletovala hattrick.

České reprezentantky prohrály v klíčovém utkání o 5. místo na Superfinále Women´s Euro Beach Soccer League s Anglií 4:11 a postup na Evropské hry v Krakowě jim unikl o jediné místo. Stejně jako před týdnem v Catanii, kde se hrálo o postup na World Beach Games.

Česko – Anglie 4:11 (1:3, 1:2, 2:6)

Branky: 23. a 32. Červeňáková, 12. Jungová, 29. Čulová – 10., 27. a 34. Meiwaldová, 2. a 22. Clarková, 8. a 28. Kempsonová, 22. a 33. Martinová, 25. a 29. Jamesová

Sestava Česka: Jungová, Frolíková – Martínková, Hrušková, Slavíková, Čulová – Folprechtová, Macháčková, Novotná, Ciznerová – Červeňáková (Ročovská)

Hodnocení trenéra Zdeňka Slámy: „Anglie zase ukázala svoji kvalitu. Hrají pořád v té samé sestavě, věděli jsme, co od nich očekávat. Bohužel, jejich kvalita je taková, že na ně nestačíme. Musíme zapracovat na tom, co nám chybí, to je síla a klid na balonu. A že jsme znovu obsadili první nepostupové místo? Minule mě to mrzelo víc, protože jsme na to měli. Myslím si, že tady jsme na to neměli. Když si opravdu vezmu všechny zápasy, tak kdybychom asi předtím udělali nějaké body s Anglií nebo s Portugalkami nebo v zápasech, ve kterých jsme mohli vyhrát, tak bychom stejně asi hráli o páté místo s Angličankami, které jsou kvalitnější. Ten turnaj v Catanii, kde šlo o postup na Bali mě mrzí, protože si myslím, že tam jsme na to měli.“