Debakl na závěr Promotion Final. Češi smetli Kazachstán devíti góly!

To byla jízda! Čeští reprezentanti předvedli v nedělním utkání Promotion Final EBSL proti Kazachstánu nejlepší výkon v sezoně, soupeře zdemolovali jednoznačně 9:2. Pod vysoký debakl se po jedné brance podepsali i oba naši brankáři Jan Bártl i Lukáš Karpíšek. Výhra znamená konečné 5. místo na turnaji v portugalské Figueira da Foz. Druhou divizi Euro Beach Soccer League ovládli Estonci, kteří mezi elitou nahradí Turky.

Už od úvodních minut bylo jasné, že zápas se bude ubírat českým směrem. Lukáš Trampota v první šanci zamířil jen do gólmana, David Radosta zase nebyl hlavičkou zblízka moc důrazný. Skóre otevřel v 6. minutě brankář Honza Bártl, jehož tvrdé ráně z přímého kopu přes celé hřiště pomohl písek do sítě. Pro nejlepšího gólmana letošní Fortuna Beach Soccer League se jednalo o premiérovou trefu v 32. utkání za národní tým.

Tradičně při chuti hrající Lukáš Trampota následně obral o míč protihráče a v pádu zakončil, gólman nicméně stihl zasáhnout. Ozvali se také Kazaši, po ráně Vitalije Tjulpy a lehké teči Denise Gulyje zvonila tyč české branky. V závěru první třetiny se pískala penalta po faulu Rustama Makažanova na Filipa Jeřábka, který ranou do středu pokutový kop proměnil.

Česká aktivita pokračovala i ve druhé části hry. Po suprové rozehrávce pálil David Radosta do gólmana, o chvíli později přidal třetí český gól z přímého kopu kapitán Tomáš Huráb. V 16. minutě nejdříve znovu neuspěl Radosta, pak Filip Jeřábek skvěle vyvezl míč od vlastní branky, na pravé straně uvolnil Lukáše Trampota, který poslal míč přesně na zadní tyč.

Bravurní zákrok si v polovině utkání připsal Lukáš Karpíšek, který dalekonosnou ránu kazašského brankáře vytěsnil na břevno. Konstrukci branky nastřelil i na druhé straně Marek Borovička. V 19. minutě se vstřeleného gólu dočkal i druhý český brankář, střela Lukáše Karpíška zapadla přes gólmana do branky. Pro brankáře Slavie šlo už o druhou reprezentační trefu v 16. zápase.

Česká jízda pokračovala i nadále. Po chybě Kazachů v rozehrávce a skvělém tlaku Tomáše Hurába poslal pátý míč do sítě Filip Jeřábek. Na 7:0 zvyšoval zkraje třetího dějství Tomáš Huráb, znovu z přímého kopu z uctivé vzdálenosti. Následně se první reprezentační trefy mohl dočkat i Miroslav Tomaštík, v úniku z pravé strany si však na gólmana nepřišel.

V 28. minutě se prosadil také soupeř. Povedená akce skončila střelou na zadní tyč v podání Stanislava Makagona. Útok nůžkami na hattrick Tomáše Hurába skončil na břevně, na druhé straně nastřelil tyčku i Dmitrij Perevjortov. V 33. minutě se ocitl český kapitán v další šanci. Jeho zakončení sice do branky neprošlo, ale Makagon si vzápětí vstřelil vlastní gól.

Z rozehrávky se ještě o snížení prosadil tvrdou střelou pod břevno Rustam Makažanov. Poslední slovo i tak ale měli Češi. Nejdříve neuspěl Michal Folejtar, po povedené kombinaci po ose David Radosta – Marek Borovička se však před brankou prosadil Lukáš Trampota.

Češi po jasné výhře 9:2 obsadili konečné 5. místo na Promotion Final EBSL. Finálový zápas ovládli Estonci, kteří si poradili s Tureckem 4:3 a slaví postup do elitní divize. Turecko naopak svou účast mezi nejlepšími týmy neobhájilo.

Česko – Kazachstán 9:2 (2:0, 4:0, 3:2)

Branky: 12. a 20. Jeřábek, 13. a 25. Huráb, 16. a 36. Trampota, 6. Bártl, 19. Karpíšek, 33. vlastní Makagon – 28. Makagon, 33. Makažanov.

Sestava ČR: Bártl, Karpíšek – Körtvélyeši, Jeřábek, Radosta, Folejtar, Janík, Trampota, Huráb, Borovička, Tomaštík, Sláma.

Hodnocení trenéra Martina Dlouhého: „Neumím vysvětlit, co se stalo. Takhle chci, abychom hráli pokaždé. Věřím, že co jsme předvedli proti Kazachům, kluci v sobě mají. Pravdou je, že v zápase nám vyšlo téměř vše, do čeho se koplo. Vytvářeli jsme si mnoho šancí, gólmani výborně házeli a rozehrávali. Jako bonus oba brankáři (Jan Bártl a Lukáš Karpíšek) vstřelili branku. Měli jsme důraz na balónu, vyhrávali jsme osobní souboje, byla tam spousta dobře načasovaných náběhů, nekazili jsme. Ale hlavně jsme dávali góly. Z naší strany šlo o nejpovedenější zápas za celou sezonu. Celkové 5. místo odpovídá výsledkům – dvě prohry a dvě výhry, z toho ještě jedna po penaltách. Vím, že máme na víc, jen to chce navázat na tento poslední zápas a pokračovat ve stejné kvalitě dál.“