Jak se počítá světový žebříček? Roli hrají nejen výsledky…

Česká mužská reprezentace se aktuálně nachází na 38. místě žebříčku BSWW. Na kontě má 261 bodů, jak je získala? Na to se podíváme v dnešním článku. Světový žebříček je totiž poměrně složitá věc. Body se samozřejmě získávají za výsledky na jednotlivých mezinárodních turnajích, ale i za splnění požadavků BSWW.

MUŽI

Beach Soccer Worldwide zavedla pro sezonu 2021 nový světový žebříček. Existuje osm různých kategorií seřazených od nejvyšší po nejnižší podle počtu rozdávaných bodů:

1. mistrovství světa
2. ANOC World Beach Games
3. kvalifikace na mistrovství světa
4. Intercontinental Beach Soccer Cup
5. Continental Beach Soccer League (pro nás Euro Beach Soccer League)
6. Continental Beach Soccer Cups & Games
7. BSWW Tours (prohlídky – kategorie 1 a 2)
8. přátelské zápasy

Hodnotí se vždy období posledních čtyř let. Aktuálně tedy záleží na období od října 2017 do září 2021. Největší bodová váha se dává na nejnovější rok, hodnocení se postupně snižuje. Pokud tedy vezmeme v úvahu současnou dobu, tak se body snižují takto:

Říjen 2020 – září 2021: 100 %
Říjen 2019 – září 2020: 75 %
Říjen 2018 – září 2019: 50 %
Říjen 2017 – září 2018: 25 %

Pořadí je aktualizováno a zveřejňováno každý měsíc na https://beachsoccer.com/rankings.

A teď konkrétně k jednotlivým bodům. Největší škála se pochopitelně rozděluje za mistrovství světa. Světový šampion, tedy za letošní rok Rusové sebrali na domácím MS hned 1750 bodů. Finalista bral 1315 bodů, za účast získali nejhorší týmy na turnaji v Moskvě 115 bodů.

Vítěz ANOC World Beach Games získává 600 bodů, za účast je jistých 40 bodů. Šampion Intercontinental Beach Soccer Cup přidá do sbírky 450 bodů.

Kvalifikace na mistrovství světa jsou odstupňované ještě podle jednotlivých konfederací. UEFA má nejvyšší hodnotu (100 %), vítěz evropské kvalifikace tak získává 550 bodů. Česká reprezentace za červnový kvalifikační turnaj v Nazaré získala za konečné 17. místo do žebříčku 55 bodů.

Další zajímavou položkou vzhledem k české reprezentaci je bod č. 5 – Continental Beach Soccer League. V Evropě jde tedy o Euro Beach Soccer League, kde je přiřazování bodů trochu složitější.

Celkový vítěz ročníku získává 400 bodů. Češi za konečné 13. místo v letošním pořadí získali 70 bodů.  Další body lze získat i za jednotlivé turnaje, za 4. místo na turnaji v moldavském Kišiněvě tak přidal tým Martina Dlouhého a Václava Spala do žebříčku dalších 10 bodů.

Vítěz Continental Cups & Games získává 300 bodů. To se v Evropě týkalo Euro Beach Soccer Cupu, který se nicméně naposledy v mužské kategorii hrál v roce 2016. Body se rozdělují i za přátelská utkání – 10 bodů za výhru, 5 bodů za remízu, 2 body za prohru.

A pak je tu ještě kategorie BSWW Tours, tedy takzvané prohlídky, které jsou rozděleny do dvou kategorií. Pro získání potřebného počtu bodů musíte splňovat určitá kritéria jako například, že počet národních týmů musí být minimálně 4, rozhodčí FIFA musí být delegováni BSWW či stadion a zázemí musí splňovat požadavky BSWW. Za prvotřídní splnění těchto podmínek lze do žebříčku získat až 100 bodů.

ŽENY

Téměř na totožný způsob se počítá i ženský světový žebříček. V něm se česká reprezentace aktuálně nachází na skvělém 10. místě se ziskem 222 bodů! Ženy ještě nehrají mistrovství světa, takže rozdělení bodovaných kategorií je trochu jiné:

1. ANOC World Beach Games
2. ANOC World Beach Games – kvalifikace
3. Intercontinental Beach Soccer Cup
4. Continental Beach Soccer League (pro nás Women´s Euro Beach Soccer League)
5. Continental Beach Soccer Cups & Games
6. BSWW Tours (prohlídky – kategorie 1 a 2)
7. přátelské zápasy

Nejvíce bodů lze získat za ANOC World Beach Games, kde vítěz bere 600 bodů, za vítězství v kvalifikaci pak 450 bodů. Ve WEBSL získává celkový šampion 400 bodů. Česká reprezentace za letošní konečné 8. místo získala do žebříčku 90 bodů. Pokud má základní část WEBSL minimálně dvě zastávky, lze získat body i za umístění na nich.

Další položky jsou víceméně shodné jako u mužů.