Divoký zápas na závěr Mundialita. Pět gólů proti Ukrajině na výhru nestačilo

Česká reprezentace žen se s Kanárskými ostrovy loučí porážkou. V sobotním utkání proti Ukrajině sice národní tým vstřelil pět branek, v divoké přestřelce ovšem na soupeřky nestačil. Při premiérovém ženském Mundialitu tak Češky končí na 4. místě. Z triumfu se radují domácí Španělky.

Český tým vstoupil do zápasu aktivně. Hned z rozehrávky pálila Lucie Hrušková mimo, následně dobrý pokus Veroniky Pilouskové z přímého kopu skončil zákrokem ukrajinské brankářky. Ve 4. minutě už se Češky radovaly, když se po souboji Martiny Folprechtové s brankářkou Ukrajiny dostala k volnému míči Kateřina Slavíková a z vlastní poloviny se trefila do odkryté branky.

Nicméně Ukrajinky ještě do první přestávky stav utkání otočily. O vyrovnání se nejdříve postarala kapitánka Julia Dekhtiarová, která se prosadila po autovém vhazování. A když se neujala ani tvrdá rána Kateřiny Slavíkové po rozehrávce, radovaly se znovu Ukrajinky. Marianna Kramná se otočila před brankou a přízemní ranou poslala soupeřky do vedení.

V první polovině druhého dějství narostl ukrajinský náskok na rozdíl čtyř gólů. Česká brankářka Marie Ročovská ještě dokázala zastavit pokus kapitánky Dekhtiarové. Od 14. do 17. minuty se však postupně prosadily Myroslava Vypasniaková, podruhé v zápase Marianna Kramná a další její střelu si do vlastní sítě srazila Lucie Hrušková.

Pak došlo ke změně v české brance, Marii Ročovskou vystřídala Aneta Jungová. Druhá polovina prostřední části hry už byla mnohem příjemnější. Zakončení Michaely Čulové ještě brankou neskončilo, v 21. minutě už ale mohla slavit Markéta Matějková, která parádně trefila míč ze vzduchu po výhozu od Anety Jungové.

O dvě minuty později přišel další český gól. Martina Folprechtová využila chyby v ukrajinské rozehrávce a za bojovnost byla odměněna snižující brankou na 3:5. V závěru třetiny ještě musela Aneta Jungová zastavit šanci Julie Dekhtiarové a střelecký pokus Marie Tychonovové skončil na tyčce.

Na startu třetího dějství však udeřily znovu Ukrajinky. Po autovém vhazování se hlavičkou na zadní tyči prosadila Julia Kostiuková. Snížit mohla Michaela Čulová, po skvělém presinku ale nedokázala prostřelit ukrajinský blok před sebou. Ve 29. minutě se opět radovaly soupeřky, když Maria Tychonovová uklidila míč přesně k tyči.

Divoký zápas pokračoval nadále. Po výborné ráně Anety Jungové přes celé hřiště se z dorážky před brankou prosadila Veronika Pýchová. Julia Dekhtarová ovšem z rozehrávky poslala míč přesně do šibenice. Následné dvě příležitosti Veroniky Pilouskové brankou neskončily.

Ve 34. minutě se po střele Martiny Folprechtové a ruce v pokutovém území kopala penalta, kterou bez problémů proměnila Aneta Jungová. Gólovou tečku za zápasem si pár vteřin před koncem zapsala Maria Tychonovová.

Česko – Ukrajina 5:9 (1:2, 2:3, 2:4)

Branky: 4. Slavíková, 21. Matějková, 23. Folprechtová, 30. Pýchová, 34. Jungová – 6. a 30. Dekhtiarová, 12. a 16. Kramná, 29. a 36. Tychonovová, 14. Vypasniaková, 17. Vlastní Hrušková, 25. Kostiuková.

Sestava Česka: Ročovská – Slavíková, Folprechtová, Čulová, Jungová – Matějková, Hrušková, Pilousková, Ciznerová – Pýchová.

Další sobotní výsledky:

Ženy:
Španělsko – Anglie 4:3 (2:0, 2:3, 0:0)

Muži:
Japonsko – USA 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Španělsko – Portugalsko 7:5 (2:1, 2:2, 3:2)