Další těsná bitva s Anglií. České reprezentantky padly na Mundialitu 2:4

Českým reprezentantkám nevyšel ani druhý zápas na Mundialitu. V pátečním utkání podlehly Anglii 2:4. Dvakrát se svěřenkyně trenéra Zdeňka Slámy dotáhly v utkání na rozdíl jedné branky, na kýžené vyrovnání ovšem nedosáhly. O dva opravdu krásné góly se postaraly Michaela Čulová a Martina Folprechtová. Turnaj na Kanárských ostrovech zakončí český národní tým v sobotu od 16 hodin proti Ukrajině.

V úvodu utkání se šance střídaly na obou stranách. Jako první zahrozila Wendy Martinová, která hned po rozehrávce dorážela mimo branku. Na druhé straně se po centru Martiny Folprechtové položila do hlavičky ve velmi obtížné pozici Michaela Čulová a jen o kousek minula prostor mezi třemi tyčemi.

Ve 4. minutě měla obrovskou příležitost Gemma Hillierová, která před třemi týdny v prodloužení pohřbila české naděje na body ze vzájemného utkání při WEBSL v Nazaré. V souboji obrala o míč brankářku Marii Ročovskou a před sebou už měla jen volnou branku, kterou ovšem netrefila.

V úvodní části hry dál hýřila aktivitou Michaela Čulová. Její rána z půlky mířila jen doprostřed branky, následný pokus skončil po teči vedle. V 9. minutě se česká ofenzivní jednička v této sezoně prosadila v souboji se dvěma protihráčkami, ale znovu nezamířila přesně. První změna skóre přišla 16 vteřin před koncem první třetiny. Molly Clarková se akrobaticky opřela do výhozu od brankářky a střelou přes hlavu překvapila Marii Ročovskou.

I úvod druhého dějství patřil spíše Angličankám. Nůžky si zkusila i Wendy Martinová, následně musela Marie Ročovská zasahovat proti šancím Katie Jamesové a znovu Martinové. První českou příležitost v prostřední třetině obstarala kapitánka Markéta Matějková, jejíž povedená střela skončila vedle branky.

V 16. minutě přidaly Angličanky druhý gól. A znovu to byla hvězdná Molly Clarková, která doklepla míč do prázdné branky poté, co Marie Ročovská zastavila střelu Anne Meiwaldové z přímého kopu. Krátce na to si solidní příležitost vypracovala i talentovaná Anna Ciznerová, její dobrou střelu však pokryla Hannah Haughtonová. Ta vzápětí sama orazítkovala břevno české branky.

Po faulu Martiny Folprechtové na hraně pokutového území měla velkou šanci zvýšit anglické vedení Alisha Buckinghamová. Její ránu ovšem skvělým zákrokem vytěsnila Marie Ročovská. A tak přišla první česká gólová radost na Mundialitu. Michaela Čulová si potáhla míč na střed a parádní ranou do šibenice snížila na 1:2!

Češky se nicméně nemohly radovat moc dlouho. Jen 44 vteřin po snížení totiž znovu udeřily Angličanky, když Wendy Martinová hlavičkou prodloužila do sítě výhoz od brankářky. V závěru druhé třetiny ještě Marie Ročovská vytáhla na roh střelu anglické kapitánky Sarah Kempsonové z přímého kopu.

Přímo brilantně dopadl pro české reprezentantky vstup do závěrečné třetiny. Michaela Folprechtová ve skluzu nastřelila míč na branku Anglie a ten skončil přesně ve vzdálenější šibenici. Bylo to znovu o gól, ale místo dalšího českého tlaku přišly příležitosti na druhé straně.

Střelecký pokus Katie Jamesové z přímého kopu vytěsnila Marie Ročovská na roh, následně tvrdě pálila brankářka Hannah Haughtonová a trefila tyč. Ve 29. minutě přišel klíčový okamžik zápasu: Katie Jamesová si zhruba na polovině hřiště nadhodila míč na nůžky a trefila se fantasticky.

Češky se ještě snažily s výsledkem něco udělat, ale dvoubrankové manko se jim už nepodařilo smazat. Největší šanci promarnila ve 32. minutě Veronika Pilousková, která z penalty trefila tyčku. Konstrukce branky zazvonila ještě i na druhé straně po dalším pokusu v závěru velmi aktivní Katie Jamesové.

České reprezentantky tak prohrály na Mundialitu i druhý zápas a v sobotním utkání proti Ukrajině (16:00) budou hrát o celkové třetí místo na turnaji.

Česko – Anglie 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky: 20. Čulová, 25. Folprechtová – 12. a 16. Clarková, 20. Martinová, 29. Jamesová.

Sestava Česka: Ročovská – Slavíková, Folprechtová, Čulová, Jungová – Matějková, Hrušková, Pilousková, Ciznerová (Pýchová).

Další páteční výsledky:

Ženy:
Španělsko – Ukrajina 5:1 (4:0, 1:0, 0:1)

Muži:
Portugalsko – USA 5:6 (1:2, 3:2, 1:2)
Španělsko – Japonsko 2:8 (1:2, 0:2, 1:4)