Divoký závěr, ale urvaná výhra! Češi udolali Švédy po penaltách

Česká reprezentace slaví první výhru na EBSL Promotion Final. V posledním utkání v základní skupině národní tým udolal Švédsko 4:3 po penaltách. Mohla to být i klidnější výhra, když David Radosta vstřelil 26 vteřin před koncem třetí třetiny gól na 3:2, severský soupeř ale dokázal ještě vyrovnat. V neděli si Češi zahrají o konečné páté místo na turnaji proti Kazachstánu. O času vás budeme informovat na sociálních sítích.

Se Švédskem se česká reprezentace ještě nikdy v historii neutkala. Už před utkáním bylo jasné, že první vzájemný duel bude soubojem pouze o 3. místo ve skupině. V úvodu utkání se do šance dostal Jesper Sommensjö, jehož nebezpečnou ránu vyrazil brankář Lukáš Karpíšek na roh. Na druhé straně pálil z dálky Michal Folejtar.

Po střele Davida Radosty zůstal míč ležet za brankářem, ale gól z toho nebyl. Zdeněk Sláma následně otřel svou střelu o břevno švédské branky. Hned z rozehrávky se pak poprvé měnilo skóre. Martin Bruzelius chtěl vrátit míč zpátky gólmanovi, ale po Slámově tlaku míč skončil v síti. Ještě do první sirény zahrozil zleva Filip Jeřábek.

Český tlak a švédské chyby pokračovaly i ve druhém dějství. Hned zkraje přečetl Lukáš Trampota myšlenku Williama Palména a přidal druhý český gól. Další Trampotův pokus z přímého kopu už švédský brankář zlikvidoval. V 15. minutě se poprvé prosadil soupeř, kapitán Erik Gustafsson si šikovně narazil míč se spoluhráčem a trefil se přesně na přední tyč.

V 29. minutě se po sporné ruce Andyho Körtvélyešiho pískal přímý kop z nebezpečné pozice. Marcus Kettler se z něj postaral o vyrovnání. Zbytek základní hrací doby přinesl český tlak: pěkná akce po trase Tomáš Huráb – Lukáš Trampota skončila nůžkami Miroslava Tomaštíka, který ale zblízka přestřelil branku.

Nejzajímavější momenty utkání přinesla až poslední minuta třetí třetiny. Půl minuty před sirénou vypálil brankář Lukáš Karpíšek tak dobře, že švédský kolega míč jen vyrazil před sebe, kde s gólovou dorážkou přispěchal David Radosta. Tříbodová výhra se nicméně neslavila, jelikož 11 vteřin před koncem dokázal po rohovém kopu znovu srovnat William Palmén.

Prodloužení přineslo hned několik českých příležitostí, za což mohlo vyloučení Jespera Bolandera. Češi přesilovku nicméně nedokázali využít. Lukáš Trampota z přímého kopu mířil mimo, jeho následující nůžky zastavilo břevno. Ani další české šance nebyly využity, a tak musely rozhodnout penalty.

Klíčový moment přišel ve druhé sérii, kdy William Palmén zkusil překvapit Lukáše Karpíška rychlou střelou po zapískání. Český brankář ale v klidu střelu lapil, a jelikož se žádný z pěti našich střelců nemýlil, jeden bod za výhru připadl českým barvám. Vítězství znamená 3. místo ve skupině a nedělní souboj o konečné páté místo proti Kazachstánu.

Česko – Švédsko 4:3 po penaltách (1:0, 1:1, 1:2 – 0:0 – 5:3)

Branky: 8. vlastní Bruzelius, 13. Trampota, 36. Radosta, rozh. pen. Körtvélyeši – 15. Gustafsson, 29. Kettler, 36. Palmén. Penalty proměnili: Huráb, Radosta, Trampota, Körtvélyeši, Jeřábek – Sommensjö, Kettler, Gustafsson. Penaltu neproměnil: Palmén (SWE).

Sestava ČR: Karpíšek, Bártl – Körtvélyeši, Jeřábek, Radosta, Folejtar, Janík, Trampota, Huráb, Borovička, Tomaštík, Sláma.

Hodnocení trenéra Martina Dlouhého: „V zápase se Švédskem dostali šanci všichni hráči. I přesto, že jsme opět měli málo střeleckých pokusů, dostali jsme se do dvoubrankového vedení, o které jsme ve druhé třetině přišli. Další branka padla až 30 vteřin před konečným klaksonem, ale vedení se nám nepodařilo udržet, když po rohu soupeř srovnal na konečných 3:3. Prodloužení nepřineslo nic a na penalty jsme vyhráli 5:3. Ke spokojenosti je stále daleko. Zítra si zahrajeme o konečné 5. místo s dobře hrajícím Kazachstánem.“