Do Číny si jedeme pro dobrý výsledek, říká předseda svazu plážového fotbalu Honza Dámec

Příští týden odlétá reprezentační výběr mužů na turnaj až do Číny. Kam přesně kluci vyrazí?

Stejně jako v minulém roce, jsme byli pořadateli pozváni na čtyřdenní turnaj na čínský ostrov Hainan, kde se uskuteční turnaj 4 zemí.

Jaký přínos bude mít tento turnaj pro hráče?

My tento turnaje bereme především jako generálku na blížící se evropskou kvalifikaci na Beach Games, ve které se utkáme s Běloruskem. Jelikož jsme nyní trénovali 3 měsíce v hale a posledních 14 dní se připravujeme na velkém hřišti, tak zápasové vytížení, které teď odehrajeme venku a s kvalitními soupeři, je to nejlepší, co si nyní můžeme přát. Naskytla se nám tak díky tomuto turnaji skvělá příležitost, jak se utkat s kvalitními protivníky. Tento víkend navíc odjíždí naše reprezentace do Německa, kde se v sobotu utkáme nejprve s domácím výběrem a následně také s Nizozemskem. V neděli máme ještě naplánovaný přípravný zápas opět s Německem. V tomto turnaji využijeme první, resp. druhou část reprezentace, a trenéři tak po turnaji v Číně vyberou 12 hráčů na kvalifikaci Beach Games v Salou, kam odjíždíme 7. května.

Do Číny vyráží reprezentační výběr už poněkolikáté. Proč právě turnaj v tak daleké zemi?

Ano, to je pravda. Do Číny letíme již potřetí za sebou a díky kontaktům z roku 2016, kdy se nám povedla kvalifikace FIFA MS, se o nás začalo zajímat více týmů z celého světa. Vzdálenost je to sice velká, ale pokud chceme být úspěšní, pak zápasy s ostatními týmy mimo Evropu jsou velmi důležité, a to především pro to, abychom nehráli stále se stejnými soupeři.

Jak dlouhou dobu stráví hráči v Číně?

Do Číny odlétáme 24. dubna a vracíme se 30. dubna. Když odečteme dobu v letadle, tak strávíme celkem 4 dny na turnaji.

S jakými soupeři se zde výběr ČR utká?

Na kluky čeká zápas s domácí Čínou, se kterou máme kladnou bilanci (1 vítězství a 1 remízu), dále se utkáme s Anglií a s Portugalskem. Samozřejmě, největší favorit bude Portugalsko, a pro nás to bude velká výzva, utkat se právě s tímto soupeřem.

Kdo všechno jede kromě hráčů a trenérů do Asie?

Do Číny letí 10 hráčů, trenér, asistent, vedoucí a fyzioterapeut, takže celkem 14 lidí. Pro nás je dobře, že se podařilo navýšit výpravu z původních 13 lidí na 14, protože tým se především potřebuje soustředit na zápasy a okolo turnaje je dost zařizování. Od toho je zde realizační tým, který se o vše postará.

S jakým výsledkem našeho výběru budete ve vedení beachfotbalu ČR spokojeni?

Minulý rok jsme skončili na 3. místě, ale to už se projevilo zapracování mladých hráčů. Nyní jsme o rok zkušenější, a především výsledky z přípravných zápasů na podzim se Švýcarskem a nyní s Polskem ukazují, že jdeme správným směrem. Proto bychom byli rádi, kdyby kluci skončili do 2. místa. Samozřejmě bychom si přáli co nejvíce potrápit Portugalsko.

O co budou reprezentanti hrát?

Bude se hrát o body do světového žebříčku, a protože se jedná o turnaj kategorie A, pak můžeme získat mnoho bodů, které nás mohou posunout do lepšího koše při losování kvalifikace MS.

Čeká na hráče i jiný, než turnajový program? Například návštěvu památek, chrámů nebo něco takového?

Samozřejmě, nějaké volno mezi tréninky a zápasy bude, ale protože se hned po příletu bude konat oficiální trénink a každý další den zápas, pak půjde spíše o krátkou vycházku v daném místě. Při těchto turnajích je program opravdu našlapaný a času na návštěvu památek je velmi málo.

Jak nákladná je taková cesta reprezentace? Co všechno je zapotřebí zařídit, když vyráží hráči do zahraničí a kdo se o tyto záležitosti stará?

Tak předně musím říct, že jsme velmi rádi za vstřícnost organizátorů, díky jejichž podpoře dostáváme příspěvek na dopravu a ubytování. Proto si můžeme dovolit odjet takto daleko, jinak by taková cesta byl velmi obtížná. Za to patří čínské straně velký dík a věřím, že je také přivítáme u nás, až budou na cestě po Evropě.