Do kvalifikace na World Beach Games vstoupily i české ženy. Na úvod prohrály s Itálií

Vstup do kvalifikace na ANOC World Beach Games mají za sebou i české reprezentantky. V úvodním utkání ve skupině podlehly domácím Italkám 2:6. Po skvěle odehrané první třetině přitom vedly, celý ráz utkání ovšem změnila přísná červená karta pro kapitánku Anetu Jungovou. „Hodně mě to mrzí. Protože si myslím, že kdybychom hrály pořád stejně, tak bychom Italky porazily,“ řekl o utkání hlavní kouč ženského týmu Zdeněk Sláma.

Duel, který v přímém přenosu vysílala i italská televizní stanice Rai Sport, začal pořádně zhurta. Veronica Priviteraová vypálila rovnou z rozehrávky a míč zastavila až u tyčky hlídající Aneta Jungová. Neuběhlo ani prvních 60 vteřin a dvakrát zvonilo břevno italské branky. Nejdříve ho orazítkovala po parádní kombinaci Lucie Hrušková, o chvíli později pak i lobem přes celé hřiště brankářka Marie Ročovská.

Pak česká gólmanka zase musela vytáhnout výborný zákrok proti ráně Claudie Saggionové přes celé hřiště. Posléze pálila Aneta Jungová a italská brankářka vyrazila míč na rohový kop, ze kterého ještě na zadní tyči zahrozila Michaela Čulová. Claudia Saggionová následně neuspěla ani v další příležitosti.

Skóre se poprvé měnilo v 9. minutě, kdy si roh rozehraný Aničkou Ciznerovou srazila do vlastní sítě italská kapitánka Sandy Iannellaová. Do první sirény přišla ještě šance Melanie Pisové, která po navedení míče na střed zamířila nad branku. Neujal se ani další pokus Michaely Čulové.

Italky nastoupily do druhé třetiny hodně aktivně. Melania Pisová mířila ještě vedle. Po jejím autu se ale na zadní tyči prosadila Maria Vecchioneová. Po následné rozehrávce přišel faul Anety Jungové, který rozhodčí přísně ocenili červenou kartou. Pro českou kapitánku tak duel skončil předčasně a z přímého kopu navíc udeřila Roberta Illianová.

Italky se každopádně z vedení neradovaly moc dlouho. O pár vteřin později zahrála Irena Martínková aut tak šikovně, že si italská brankářka Angela Ruotolová srazila míč do vlastní sítě. Ale i domácí tým rychle zareagoval. Maria Vecchioneová nastřelila míč přesně na nohu Veronicy Priviteraové, která vrátila italskému týmu vedení.

A do druhé přestávky ještě zařídila čtvrtý gól Italek sama Maria Vecchioneová, která si zhruba na polovině hřiště zvedla míč do vzduchu a zvýšila na 4:2. A do konce utkání už padaly branky jen do české sítě. Francesca Maiorcaová našla volnou Veronicu Priviteraovou, která umístila míč do odkryté branky. Marie Ročovská pak přestála další šance stejné hráčky a rána Marie Vecchioneové skončila na břevně.

Ve 29. minutě ještě mohla zdramatizovat vývoj utkání Anička Ciznerová, po skvělé kličce už byla sama před brankářkou, ale nedokázala míč procpat do sítě. Ještě do konce zápasu přišly i další české šance: Martina Folprechtová vyslala nebezpečnou ránu z poloviny hřiště a Irena Martínková po skvělé kombinaci zase zamířila nad branku.

Po rohovém kopu ještě nepříjemně hlavičkovala Claudia Saggionová. Konečný výsledek stanovila tři a půl minuty před koncem Veronica Priviteraová, která měla dost prostoru a času na zakončení a tváří v tvář Marii Ročovské uspěla ranou na přední tyč a zkompletovala tak hattrick,

České reprezentantky tak na úvod kvalifikace na ANOC World Beach Games prohrály s domácími Italkami 2:6. Náprava může přijít už ve čtvrtek, kdy svěřenkyně trenéra Zdeňka Slámy čeká druhý skupinový duel proti Anglii.

Česko – Itálie 2:6 (1:0, 1:4, 0:2)

Branky: 9. vlastní Ianellaová, 16. vlastní Ruotolová – 17., 26. a 33. Priviteraová, 15. a 23. Vecchioneová, 15. Illianová.

Sestava Česka: Ročovská – Jungová, Hrušková, Čulová, Martínková – Folprechtová, Ciznerová, Slavíková, Macháčková – Pýchová (Limbergová, Procházková)

Hodnocení trenéra Zdeňka Slámy: „Takový vstup do zápasu si snad ani nepamatuju. První třetina byla úžasná, holky plnily, co mají. Obrovské nasazení, jízda, koncentrace, všechno v pořádku. Ve druhé třetině jsme dostali gól na 1:1, ale furt si myslím, že to bylo v pořádku až do situace, kdy jsme dostali červenou kartu. Od té chvíle měly holky v hlavách nějakou křivdu a už se nedokázaly zkoncentrovat a vrátit do zápasu. To rozhodlo, bohužel se nám to děje často. Mrzí mě to, že nás občas rozhodí, že soupeřky simulují, že rozhodčí něco nepísknou. Tohle se nám stávat nesmí, musíme se koncentrovat na zápas celou dobu, jinak vyhrávat nebudeme. První polovina zápasu byla úžasná, super a pak to prohrajeme takovou hloupostí a takovými chybami, že se tam hádáme s rozhodčím a nesoustředíme se na zápas. Dneska mě to hodně mrzí, protože si myslím, že kdybychom hrály pořád stejně, tak bychom Italky porazily…“