Konečně výhra! Češi jednoznačně zdolali Švédy a čeká je boj o umístění

Čeští reprezentanti se na osmý pokus dočkali v letošním roce výhry. V závěrečném utkání v základní skupině kvalifikace na ANOC World Beach Games si jasně poradili se Švédskem a vyhráli 6:1. Dvakrát se prosadili Michal Folejtar a Filip Vyhnal, po jedné brance přidali Tomáš Huráb a David Radosta. „Spokojenost, podle mě to byl dobrý výkon. Kluci to zase odmakali, takhle by to mělo vypadat,“ hodnotil utkání trenér Martin Boček, který oslavil premiérovou výhru na střídačce národního týmu.

Šlo o trochu netypické utkání. Hrálo se už od půl deváté ráno, takže celý tým musel brzy vstávat, hodit do sebe rychlou snídani a vyrazit na stadion. Už od úvodu měli čeští reprezentanti výraznou převahu. První zakončení Lukáše Trampoty ještě nevyšlo, ve třetí minutě se však po výhozu Patrika Maliny prosadil hlavičkou Michal Folejtar.

Vzápětí se k pokusu nůžkami dostal Tomáš Huráb, po autovém vhazování ale zamířil vedle branky. Následný přímý kop zkušeného hráče už ale skončil v síti, když švédský brankář neudržel jeho střelu zhruba z poloviny hřiště. A ještě do poloviny úvodního dějství přidal třetí český gól David Radosta, který se prosadil efektním kopem přes hlavu.

Přišly i švédské šance. Radoslaw Erlich zkusil nůžkami z úhlu zaskočit Patrika Malinu, který však byl připravený. Pak Švédové zahrozili ze dvou po sobě jdoucích rohových kopů. Nejdříve český brankář parádně lapil hlavičku Nilse Olofssona, posléze si David Radosta srazil míč do vlastní tyčky. Ještě do úvodní sirény mohl přidat další gól Tomáš Huráb, jeho volej po kombinaci s Lukášem Trampotou nicméně skončil v náruči švédského brankáře.

Zkraje druhé třetiny jako první zahrozil Samuel Wiklund, s jehož střelou si poradil brankář Lukáš Karpíšek. V 16. minutě už se Švédové dočkali i gólu, když se míč odrazil od Antona Olofssona až do sítě. Češi ale následně znovu převzali iniciativu. Z rozehrávky hned nebezpečně pálil Andy Körtvélyeši, švédský brankář si nicméně poradil jak s jeho pokusem, tak s tečí Davida Radosty po rohu.

V 19. minutě přišel nádherný moment: brankář Lukáš Karpíšek dlouhým výhozem přesně našel na pravé straně rozběhnutého Filip Vyhnala, který se z voleje trefil přesně na zadní tyč. A o chvíli později přišla další podobná akce, Lukáš Karpíšek znovu dlouhým výhozem našel přesně Davida Radostu, který sklepl míč na střed a Filip Vyhnal přidal svůj druhý gól v utkání.

Ještě do druhé sirény vyslal parádní volej také Tomáš Huráb, ale švédský brankář tentokrát dokázal míč vytěsnit. Českým reprezentantům se nicméně povedl i vstup do závěrečné části hry. Michal Folejtar dostal na středu hřiště dostatek prostoru, aby si zvedl míč do vzduchu a poslal ho nechytatelně k tyči.

Třetí třetina už se odehrávala výhradně v české režii. Další góly už nicméně nepřišly. Akrobatický pokus Lukáše Trampoty zastavil brankář, po další povedené kombinaci Filipa Vyhnala s Davidem Radostou zase přišlo zakončení vedle branky. I další pokus Davida Radosty nůžkami skončil mimo tři tyče a stejně o chvíli později dopadla střela Tomáše Hurába.

Čeští reprezentanti tak zvládli závěrečný zápas skupiny D a v kvalifikaci na ANOC World Beach Games je čekají ještě dva zápasy o umístění v play off o 9. – 12. místo. Další duel odehrají ve čtvrtek od 13:30 proti Moldavsku. Druhou dvojici tvoří Ázerbájdžán a Norsko.

Česko – Švédsko 6:1 (3:0, 2:1, 1:0)

Branky: 3. a 26. Folejtar, 19. a 22. Vyhnal, 5. Huráb, 6. Radosta – 16. Olofsson

Sestava Česka: Malina, Karpíšek – Körtvélyeši, Vyhnal, Folejtar, Radosta – Huráb, Trampota, Janík, Borovička – Klíma, Andrle.

Hodnocení trenéra Martina Bočka: „Dneska zase skvělý výkon. Kluci k tomu přistoupili tak, jak jsme si řekli v kabině, že na ně zkusíme vlítnout, abychom jim ze začátku dali nějaké góly, a pak jsme si mohli hrát naši hru a trošku mohli i pošetřit síly. Podařilo se nám to, vedli jsme 3:0, pak jsme drželi balon a hráli jsme podle mých představ. Byla tam vidět bojovnost a myslím si, že jsme Švédy přehráli i kvalitou. Zase tam byly nějaké věci, které mě potěšily, jako je hra gólmanů, pomalu se nám to zvedá. Spokojenost, podle mě to byl dobrej výkon, kluci to zase odmakali, takhle by to mělo vypadat.“