Druhý zápas v Baku, druhá výhra. Češi zdolali v kvalifikaci MS i Maltu

Čeští reprezentanti zapsali v kvalifikaci na světový šampionát druhou výhru. V „předkolové“ skupině po vítězství 3:1 nad Švédskem zdolali v pondělí i Maltu (4:2). O branky se postupně postarali Michal Salák, David Radosta, Jakub Pekárek a brankář Lukáš Karpíšek. Národní tým má tak na kontě šest bodů stejně jako Litva. V úterním vzájemném utkání se rozhodne o přímém postupujícím do hlavní fáze, dál ale může jít i tým z druhého místa.

Zápas načal maltský kapitán Dylan Caruana střelou z pravé strany, připraveného Lukáše Karpíška v české brance ale nepřekonal. Ve 3. minutě už se měnilo skóre, když si Michal Salák po přihrávce od Jakuba Janíka obhodil míč kolem soupeře a krásným volejem nedal gólmanovi šanci. České vedení nicméně trvalo jen 36 sekund. Andy Körtvélyeši váhal s rozehrávkou, až ho Matthew Agius obral o míč a pohodlně skóroval do prázdné branky.

Češi ovšem potvrzovali roli velkého favorita utkání. David Radosta se svými nůžkami ještě neuspěl, v 5. minutě už ale mohl slavit svůj třetí gól na turnaji. Po přihrávce hlavou od Tomáše Hurába procedil míč pod brankářem Malty až do sítě. Další gól mohl přidat Jakub Pekárek, hlavičkou po autovém vhazování ale zamířil těsně vedle.

Pak si vyměnili pozdravy také brankáři na obou stranách. Se střelou Lukáše Karpíška si poradil Brandon Muscat, jeho pokus pro změnu byl sražen na rohový kop. V 8. minutě se trefil znovu David Radosta, tentokrát ale do špatné branky. Jeho příliš prudká malá domů skončila až za zády Lukáše Karpíška. Český brankář byl při střelecké chuti, jeho další pokus vytáhl v závěru prvního dějství maltský gólman na roh.

Ve druhé třetině gradovala česká aktivita. Nůžkami zkoušel své štěstí Jakub Janík, zamířil ale vedle branky. Úplně stejně dopadl o chvíli později i David Radosta. Přímý kop z poloviny hřiště v podání Tomáše Hurába skončil rovněž mimo tři tyče. Michal Salák se dostal k hlavičce po centru Jakuba Pekárka, i on ale nemířil přesně.

Třetí radost českého týmu tak přišla až ve 20. minutě, kdy parádní asistenci vytáhl Michal Folejtar, podobně jako v prvním duelu se Švédskem. Jeho cílený nástřel našel před brankou volného Jakuba Pekárka, který hlavičkou usměrnil míč do sítě. Národní tým dál tlačil, parádní nůžky Tomáše Hurába skončily na břevně maltské branky.

V poslední minutě prostřední části hry přišel uklidňující gól na 4:2. Lukáš Karpíšek vyslal ránu z přímého kopu téměř přes celé hřiště, míč se trochu odrazil o písek a skončil přesně u tyče. Snížit mohl hned z rozehrávky Dylan Caruana, český gólman ale jeho pokus vytáhl na rohový kop.

Jasná převaha českého týmu pokračovala i ve třetí třetině. David Radosta zblízka hlavičkoval, Brandon Muscat nicméně předvedl skvělý reflex. Jan Bártl, který na poslední dějství naskočil do české branky, vypálil s dobrým odrazem o písek, míč ovšem skončil těsně nad břevnem. Kapitán David Radosta pak už poněkolikáté na turnaji využil své fyzické připravenosti, tělem si odstavil soupeře a nastřelil tyčku.

Ojedinělou šanci Malty si vytvořil Daryl Micallef, akrobatický pokus z velkého úhlu ovšem skončil hodně nad brankou. Další ránu Jana Bártla přes celé hřiště zablokoval před brankou David Radosta. Pěkné nůžky Jakuba Pekárka zastavil maltský brankář a závěrečnou šanci Davida Radosty zarazil spíš písek, než soupeř.

Češi si tak připsali další tři body do tabulky, společně s Litvou mají na kontě po dvou dnech šest bodů. V úterním vzájemném duelu (16:15) si to tak rozdají o přímý postup do hlavní fáze kvalifikace na MS. Dál může jít i poražený, ten se už ale musí spoléhat na příznivý výsledek z utkání mezi Norskem a Řeckem ve druhé skupině.

Česko – Malta 4:2 (2:2, 2:0, 0:0)

Branky: 3. Salák, 5. Radosta, 20. Pekárek, 24. Karpíšek – 3. Agius, 8. vlastní Radosta.

Sestava Česka: Karpíšek (od 25. Bártl) – Folejtar, Salák, Andrle, Radosta – Körtvélyeši, Pekárek, Huráb, Janík (Trampota, Borovička).