Porážka o gól a konec v kvalifikaci. Češi nestačili na Litvu a do hlavní fáze se nepodívají

Bohužel, čeští reprezentanti se loučí s kvalifikací na světový šampionát. V závěrečném zápase „předkolové“ skupiny nestačili v Baku na Litvu, po prohře 2:3 ještě sice živili naději na případný postup z druhého místa. Tu ale záhy roztrhali Řekové, kteří smetli Norsko 6:1 a díky lepšímu skóre šli dál. Národní tým proti Litvě prohrával po dvou třetinách už 0:3, dvěma góly v závěru pouze mírnil porážku Lukáš Trampota.

Samotný úvod zápasu příliš vzruchu nepřinesl. První slibnou šanci si vytvořil ve 4. minutě Lukáš Trampota, jeho dobrá střela skončila ale jen na boční síti. Naopak Litevci ze své první příležitosti uspěli, Mantas Makutunovičius zůstal za českou obranou a trefil se kolem brankáře Jana Bártla přesně na zadní tyč.

Redas Graičiunas následně volejem pálil nad branku. Další střelecký pokus Lukáše Trampoty zastavil Modestas Petrauskas. O chvíli později se mezi litevskými obránci objevil Andy Körtvélyeši, zakončení mu ovšem příliš nesedlo a gólman si s ním v poklidu poradil. Další ránu do českých srdcí připravili Litevci v 11. minutě. Modestas Petrauskas výhozem našel přesně Viktora Bartoseviče, ten z jedničky prodloužil míč na Elvinase Navickase, který se z bezprostřední blízkosti nemýlil.

Litevská pohoda pokračovala i ve druhé třetině. Elvinas Navickas mohl přidat další trefu, jeho rána z dálky ovšem skončila jen na břevnu. V 15. minutě mohl snížit český kapitán David Radosta, po otočce ale minul šibenici. Možná nejlepší litevský hráč Mantas Makutunovičius pálil nůžkami vedle branky a Viktor Bartosevič z úhlu provětral Jana Bártla.

V polovině zápasu přišly také další české šance. David Radosta uplatnil důraz u lajny a vypálil z pravé strany, litevský brankář byl ovšem připravený. Následně měl slibné momenty Lukáš Trampota, nejdříve střílel z přímého kopu z poloviny hřiště, poté dvakrát zkoušel štěstí akrobaticky, všechna tři zakončení ale zlikvidoval brankář Modestas Petrauskas.

Třetí branku Litvy mohl přidat Vilius Giedraitis, hlavičkou po rohovém kopu ale zamířil mimo tři tyče. Lukáš Trampota vs. Modestas Petrauskas počtvrté během krátké chvíle? Znovu uspěl litevský brankář, když střelu české hvězdy z pravé strany dokázal vyrazit na roh. A ve 23. minutě přišla další rána… Mantas Makutunovičius se důrazně prosadil k míči a jeho střela skončila přesně u zadní tyče.

A Litevci mohli ještě v úplném závěru druhého dějství přidat další góly. Střelecký pokus Pauliuse Giedraitise z levé strany proskákal kolem branky až mimo a s volejem Aleksandra Lebedeva po autovém vhazování si poradil český gólman Jan Bártl.

Češi do třetí třetiny nastupovali s vědomím, že musí zápas vyhrát, aby měli jistotu postupu do hlavní fáze kvalifikace. V případě porážky se museli spoléhat na skóre, takže i co nejmenší prohra hrála roli. Třetinu načal tvrdou ranou z poloviny hřiště kapitán Audrius Plytnikas, nováček v české brance Lukáš Karpíšek musel vytasit hned velmi dobrý zákrok.

Pak český gólman chyboval při rozehrávce, Mantas Makutunovičius se ho pokoušel lobovat z vlastní půlky, ale těsně minul. Ve 30. minutě měl velkou šanci na snížení Michal Folejtar, stehnem zakončil pobídku od Jakuba Pekárka z levé strany, míč ovšem skončil jen na břevně. Následně pálil kapitán David Radosta mimo tři tyče.

Zvýšit litevské vedení mohl Redas Graičiunas, který se protlačil do příležitosti přes Lukáše Trampotu, tváří tvář Lukáši Karpíškovi ale neuspěl. První česká radost přišla až ve 34. minutě, Lukáš Trampota proměnil pokutový kop střelou do pravé poloviny branky. Posléze pálil přes celé hřiště Lukáš Karpíšek, jeho pokus skončil těsně nad brankou.

Závěrečný český tlak gradoval. Michal Salák přistrčil míč Davidu Radostovi, který z velmi slibné pozice minul branku. Pak veterán Michal Salák sám vypálil nůžkami, Češi neuspěli ani v následném závaru před brankou. Ještě jedna naděje ale dorazila, 41 sekund před sirénou se znovu prosadil Lukáš Trampota, který překvapil litevského brankáře z přímého kopu z vlastní poloviny hřiště.

Vyrovnání už ovšem nepřišlo. Čeští reprezentanti prohráli v závěrečném duelu „předkolové“ skupiny s Litvou 2:3 a i přes dvě úvodní výhry se s kvalifikací na světový šampionát loučí. V závěrečném duelu druhé skupiny totiž Řecko porazilo Norsko vysoko 6:1 a díky lepší bilanci postoupilo do hlavní fáze na úkor českého týmu.

Česko – Litva 2:3 (0:2, 0:1, 2:0)

Branky: 34. a 36. Trampota – 5. a 23. Makutunovičius, 11. Navickas.

Sestava Česka: Bártl (od 25. Karpíšek) – Folejtar, Salák, Andrle, Radosta – Körtvélyeši, Pekárek, Huráb, Trampota (Janík, Borovička).