Skvělý vstup do kvalifikace na MS, Češi si v Baku poradili se Švédskem

Čeští reprezentanti mají za sebou výborný vstup do kvalifikace na mistrovství světa. V ázerbájdžánském Baku si v úvodním utkání „předkolové“ skupiny poradili se Švédskem 3:1. Dvěma góly výhru zařídil kapitán David Radosta, jednu trefu přidal Tomáš Huráb. Druhý duel ve skupině čeká výběr trenéra Martina Bočka v pondělí od 15 hodin proti Maltě, na závěr skupiny se národní tým utká s Litvou.

Úvod zápasu příliš šancí nepřinesl. Přímý kop Lukáše Trampoty z uctivé vzdálenosti skončil nad brankou. Jan Bártl pak napravil svou chybu, když zastavil šanci Williama Garcíi. Český gólman následně pálil přes celé hřiště, dobrou střelu vyrazil jeho kolega v protější brance na rohový kop. Po výhozu se v dobré pozici ocitl Andy Körtvélyeši, zblízka ale zamířil nad branku.

Šestá minuta přinesla dvě slibné příležitosti pro Jakuba Pekárka. Nejdříve vystřihl nůžky, které zastavila tyčka švédské branky, další ránu vyrazil opět brankář Filip Malmström. Česká aktivita se stupňovala, první gól ale stále nepřicházel. Se svou střelou neuspěl Dominik Andrle, neujaly se ani nůžky Lukáše Trampoty.

Švédové se k šancím dostávali zřídka. Dobrou ránu Filipa Malmströma vyrazil Jan Bártl na břevno, pak si Andy Körtvélyeši téměř vstřelil vlastní gól, jeho malou domů musel Jan Bártl tygřím skokem zachraňovat na úrovni brankové čáry. V závěru úvodního dějství ještě nůžkami zahrozil Daniel Granberg.

Druhá část hry začala příležitostí Švédska. Nils Lavah zakončoval zblízka, Jan Bártl byl ovšem připravený. Tomáš Huráb pálil z přímého kopu z levé strany vedle branky, Jakub Pekárek zakončil nůžkami brejk dvou na jednoho pro změnu nad břevno.

Skóre se poprvé měnilo v 16. minutě, kdy se David Radosta důrazně protlačil přes Erika Gustafssona a zamířil přesně na zadní tyč. Krátce na to mohl skóre zvýšit Tomáš Huráb, nůžkami ale opět mířil mimo tři tyče. A přišel trest, nepovedenou malou domů Jakuba Pekárka vystihl Nils Lavah a v tutovce se nemýlil.

Švédský nádech pokračoval i nadále. Jan Bártl bravurním zákrokem proti přímému kopu z poloviny hřiště Sebastiana Hjerpeba napravil svou příliš dlouhou rozehrávku. Český gólman si poradil i se zakončením Nilse Lavaha. A ještě do konce druhé třetiny si Češi vzali vedení zpátky na svou stranu, Michal Folejtar z levé strany našel krásným pasem před odkrytou brankou zcela volného Tomáše Hurába, který se nemýlil.

Uklidňující branku na 3:1 zařídil v 29. minutě David Radosta. Češi si následně už pohlídali první výhru v „předkolové“ skupině. V pondělí od 15 hodin nastoupí proti Maltě, v úterý je čeká pak zřejmě klíčový zápas proti Litvě (16:15).

Česko – Švédsko 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Branky: 16. a 29. Radosta, 23. Huráb – 20. Lavah.

Sestava Česka: Bártl (Karpíšek) – Körtvélyeši, Pekárek, Huráb, Trampota – Folejtar, Salák, Andrle, Radosta (Borovička, Janík).