EBSL v Algheru: mezi muži slavila domácí Itálie, ženám vládnou Španělky

Euro Beach Soccer League se v letošním roce odehrála během jediného týdne na jediném místě. V italském Algheru se sjelo celkem 32 reprezentačních výběrů (23 mužských, 9 ženských). Bojovalo se na třech frontách: muži v elitní divizi a zároveň v divizi B, ženy měly jednu společnou soutěž. České týmy dosáhly na fantastické úspěchy, tým trenéra Martina Bočka slavil poprvé v historii postup mezi nejlepší evropské celky, ženský nároďák skončil na úžasném 4. místě. Jak si vedli ostatní?

MUŽI – DIVIZE A

Nejdříve se podíváme na elitní mužskou kategorii. Té se zúčastnilo celkem 15 zemí. Z turnaje se kvůli účasti Běloruska odhlásila Ukrajina, na poslední chvíli vypadl také Kazachstán. Hrálo se tedy ve čtyřech skupinách, tři z nich byly po čtyřech týmech, čtvrtá měla jen tři.

Už ve skupinách se urodila některá překvapení. Ve skupině B se do čtvrtfinále přes Turecko a Ázerbájdžán procpalo Rumunsko, ve skupině C pak Francie skončila na posledním místě až za Dánskem a Estonskem. Ve skupině o udržení nicméně tým galtského kohouta uhájil příslušnost mezi elitou i v nadcházející sezoně. S divizí A se rozloučili reprezentanti Ázerbájdžánu a Řecka.

Play off vyvrcholilo spektakulární bitvou mezi domácí Itálií a Španělskem. Boj o titul sledovala až přeplněná aréna v Algheru, která viděla fantastickou podívanou. Z vítězství 5:4 se radovali Italové, hattrickem se blýskl Marco Giordani. Squadra Azzura se radovala z historicky třetího triumfu v Euro Beach Soccer League. Z bronzu se radovali Bělorusové, kteří udolali Portugalsko 6:5.

Konečné pořadí EBSL – divize A 2023:
1. Itálie
2. Španělsko
3. Bělorusko
4. Portugalsko
5. Švýcarsko
6. Rumunsko
7. Německo
8. Dánsko
9. Polsko
10. Estonsko
11. Turecko
12. Francie
13. Moldavsko
14. Ázerbájdžán (sestup)
15. Řecko (sestup)

Nejlepší střelec: Noël Ott (Švýcarsko) – 15 gólů
Nejlepší hráč: Marco Giordani (Itálie)
Nejlepší brankář: Leandro Casapieri (Itálie)

MUŽI – DIVIZE B

Mužskou divizi B jsme pozorně sledovali, jelikož se týkala také českého týmu. Celkem se do boje o postup mezi elitu zapojilo osm zemí, které se rozdělily do dvou skupin po čtyřech. Češi ve skupině A postoupili z druhého místa po prohře na penalty s Litvou a výhrách nad Anglií a Slovenskem. Z prvního místa postoupila do semifinále Litva. Slováci skončili bez bodu na čtvrtém místě.

Ve druhé skupině kralovalo Norsko, které neztratilo ani bod. Druhá skončila Gruzie, třetí Švédsko a čtvrtá Malta. Norové se jako vítěz druhé skupiny utkali s českou reprezentací v klíčovém semifinále, které rozhodovalo o postupu mezi elitu. Tým trenéra Martina Bočka slavil výhru 6:4, druhé semifinále zvládla Litva po výhře 5:2 nad Gruzií.

Finále Češi prohráli, i tak mohli slavit. Z bronzu se radovala Gruzie. Slováci nakonec skončili na 6. místě, když v zápasech o konečné umístění porazili Švédsko 4:3 a následně prohráli s Anglií 1:4.

Konečné pořadí EBSL – divize B 2023:
1. Litva
2. ČESKO
3. Gruzie
4. Norsko
5. Anglie
6. Slovensko
7. Švédsko
8. Malta

Nejlepší střelci: Henrik Salveson (Norsko) a Aaron Clarke (Anglie) – 9 gólů
Nejlepší hráč: Paulius Giedraitis (Litva)
Nejlepší brankář: JAN BÁRTL (ČESKO)

ŽENY

Ženské kategorie se zúčastnilo celkem devět týmů. Rozděleny byly do tří skupin po třech s tím, že vítězové skupin a nejlepší tým na druhém místě postupovali do semifinále, zbytek až na úplně nejhorší tým na třetím místě ve skupině pokračoval zápasy o konečné 5. až 8. místo.

Jak dopadl český tým, už asi všichni víme. Ale pojďme si to ještě jednou připomenout. Po vysoké výhře nad Švédskem (9:3) přišel spektakulární penaltový triumf nad domácí Itálií (7:7, 5:4 na penalty). V semifinále pak výběr trenéra Radima Nečase nestačil na Portugalky (1:2) a stejným poměrem padl i v utkání o třetí místo proti Polsku.

Z druhého triumfu v řadě se radovalo Španělsko, které ve finále porazilo Portugalsko 3:2. Itálie nakonec skončila pátá, když v zápasech o umístění zdolala Švédsko (5:1) i Ukrajinu (6:2). Na posledním 9. místě překvapivě skončila Anglie, která nezvládla oba skupinové zápasy proti Polsku (1:4) a především proti Španělsku (0:11).

Konečné pořadí WEBSL 2023:
1. Španělsko
2. Portugalsko
3. Polsko
4. ČESKO
5. Itálie
6. Ukrajina
7. Nizozemsko
8. Švédsko
9. Anglie

Nejlepší střelkyně: MICHAELA ČULOVÁ (ČESKO) a Veronica Priviteraová (Itálie) – 8 gólů
Nejlepší hráčka: Andrea Mirónová (Španělsko)
Nejlepší brankářka: Jamila Marreirosová (Portugalsko)

A kolik bodů si české reprezentace připíší do žebříčku BSWW? Ženy si za 4. místo připsaly do rankingu parádních 190 bodů. To sice nebude znamenat žádný posun pořadím, nicméně jde o důležitou porci, kterou se národní tým trochu přiblíží celkům před sebou. Muži za 2. místo v divizi B (17. v celkovém pořadí EBSL) zapíšou 60 bodů, díky kterým by se měli o pár míst posunout z aktuálního 55. místa na světě.