Evropa zná své účastníky mistrovství světa: slaví Bělorusko, Portugalsko, Ukrajina a Itálie

Světový šampionát v Dubaji zná už 15 z 16 účastníků! V neděli přibyly čtyři evropské celky, které v Baku zvládly náročné čtvrtfinálové duely. Z postupu na MS se radovali Bělorusové, Portugalci, Ukrajinci a Italové. Nejtěsnější bitvu svedla Itálie, která proti Španělsku slavila až po prodloužení. O postupu nakonec rozhodl kapitán Emmanuele Zurlo.

Osm týmů, čtyři čtvrtfinálové zápasy a čtyři volná místa na šampionátu v Dubaji. Neděle přinesla v Baku opravdu pikantní duely tzv. „o všechno“. V prvním čtvrtfinále se trochu natrápili favorizovaní Bělorusové, proti Francii museli otáčet, ale nakonec vyhráli 3:1 i díky dvěma brankám Ihara Bryšcela. Pro Bělorusko půjde o třetí účast na mistrovství světa.

Dánové prožili v Ázerbájdžánu pohádku jak z pera Hanse Christiana Andersena. Z „předkolové“ skupiny se dostali až do zápasu o MS! Ve čtvrtfinále na svěřence bývalého skvělého španělského plážového fotbalisty Llorence Gómeze ovšem čekal nejtěžší oříšek: Portugalsko. Seveřané sice vedli a zhruba do poloviny zápasu se drželi, favorit ale nakonec slavil výhru 8:3. Pro dvojnásobné šampiony půjde o 11. účast na šampionátu.

Další senzaci mohlo přinést Moldavsko. I to se proti favorizované Ukrajině drželo docela dlouho, po dvou třetinách svítil na ukazateli skóre stav 2:2. Na třígólovou smršť v úvodu třetího dějství už ale Moldavané odpověď nenašli. Ukrajina si zahraje na mistrovství světa počtvrté, kvalifikovala se i před dvěma lety, ale startu na turnaji v Moskvě se z pochopitelných důvodů vzdala.

Závěrečný čtvrtfinálový duel mezi Itálií a Španělskem měl přinést nejvyrovnanější bitvu. A také přinesl. Italové sice téměř celý zápas vedli, po první třetině 2:0, po dvou třetinách 3:1. Španělé se ale nevzdali, v závěrečné části hry srovnali Salvador Chicky a Fernando Guisado a poslali zápas do prodloužení. To necelou minutu před sirénou rozhodl Emmanuele Zurlo. Itálie pojede na devátý světový šampionát.

Nejužitečnějším hráčem evropské kvalifikace se stal Ihar Bryšcel z Běloruska. Nejlepším brankářem byl vyhlášen Leandro Casapieri z Itálie a s deseti brankami na kontě se nejlepším střelcem stal Němec Oliver Romrig, který loni pomohl ve Final Four Fortuna Beach Soccer League k titulu BS Bohemians Praha 1905.