Evropská kvalifikace na MS: pohádky Dánska či Moldavska a zkáza Švýcarů

Česká reprezentace je sice už po nepovedené kvalifikaci na MS doma, turnaj v Baku ale nadále pokračuje. V neděli vyvrcholí čtvrtfinálovými, nebo spíše barážovými duely o postup. Historické úspěchy mají na dosah Moldavsko či Dánsko, které se mezi osmičku nejlepších probojovalo dokonce z „předkolové“ skupiny. Naopak obrovské zklamání zažívají Švýcaři, kteří ve skupině nedokázali získat ani jeden bod!

Z „předkolových“ skupin, do kterých zasáhl i český tým, postoupily do hlavní fáze kvalifikace celkem tři týmy – vítězové skupin (Dánsko a Litva) a lepší tým z druhých míst (Řecko). Tato trojice se připojila k 13 nejlepším evropským týmům podle žebříčku BSWW, které byly automaticky nasazeny do hlavní fáze. Ta už má za sebou základní skupiny, jak dopadly?

SKUPINA A:

Zde vyhořel domácí Ázerbájdžán. Tým, který na nedávných Evropských hrách obsadil solidní 5. místo, postupně prohrál všechny tři zápasy s Moldavskem, Estonskem i Itálií. Italové potvrdili roli favorita skupiny a pobrali všech devět bodů, ke kterým jim stačilo hubených devět vstřelených gólů. Druhé postupové místo nakonec sebralo Moldavsko, které v rozhodujícím duelu zdolalo Estonce 6:2.

1. Itálie – 9 bodů, skóre 9:4
2. Moldavsko – 6 bodů, skóre 10:7
3. Estonsko – 3 body, skóre 10:13
4. Ázerbájdžán – 0 bodů, skóre 8:13

SKUPINA B:

Béčko dopadlo bez větších překvapení. Místa ve čtvrtfinále si zajistili favorité z Ukrajiny a ze Španělska. Ukrajinci skupinu vyhráli, jelikož v úvodním duelu zdolali Španěly 4:3 po prodloužení. Smutnit mohli Poláci, kteří oba zápasy proti favoritům prohráli jen těsně. Litva, přemožitel českých reprezentantů v předkole, nezískala ani bod se skóre 4:14.

1. Ukrajina – 8 bodů, skóre 11:6
2. Španělsko – 6 bodů, skóre 14:8
3. Polsko – 3 body, skóre 7:8
4. Litva – 0 bodů, skóre 4:14

SKUPINA C:

Roli jasného favorita potvrdili Portugalci. V prvním duelu se sice trochu natrápili s Německem (8:6), pak ale v poklidu porazili Francii i Řecko. Klíčový duel o postup do čtvrtfinále nakonec zvládli Francouzi, kteří na závěr skupiny porazili Německo 5:3. Jedním z německých tahounů byl i pětigólový Oliver Romrig, loňský mistr české Fortuna Beach Soccer League s Bohemians. Řekové skončili jednoznačně poslední.

1. Portugalsko – 9 bodů, skóre 20:10
2. Francie – 6 bodů, skóre 13:13
3. Německo – 3 body, skóre 17:15
4. Řecko – 0 bodů, skóre 6:18

SKUPINA D:

Skupina D přinesla největší šok celé kvalifikace. Aktuální šampion Evropských her a loňský vítěz Euro Beach Soccer League ze Švýcarska pohořel, prohrál všechny tři zápasy a o víkendu ho čekají jen zápasy o konečné 13. až 16. místo! Skupinu suverénně ovládli Bělorusové, kteří zároveň nastříleli ze všech týmů nejvíce gólů. Z druhého místa se nakonec radovali Dánové, kteří v rozhodujícím zápase porazili Turecko. Dánsko tak postoupilo do čtvrtfinále přes „předkolovou“ fázi.

1. Bělorusko – 9 bodů, skóre 27:10
2. Dánsko – 6 bodů, skóre 12:14
3. Turecko – 3 body, skóre 9:19
4. Švýcarsko – 0 bodů, skóre 10:15

V sobotu jsou na programu zápasy o umístění od 9. místa a níže. V neděli celá evropská kvalifikace vyvrcholí čtyřmi čtvrtfinálovými, i když v tomto případě spíše barážovými, duely o postup na světový šampionát v Dubaji. Ten si zajistí vítězové každého zápasu. Jak vypadají dvojice?

Dvojice pro čtvrtfinále:

Bělorusko – Francie
Portugalsko – Dánsko
Ukrajina – Moldavsko
Itálie – Španělsko