Evropské hry, vrchol letošního roku. Jak vypadá česká nominace do Krakova?

Už jen týden zbývá do startu Evropských her, dva do začátku turnaje v plážovém fotbale, kterého se poprvé v historii zúčastní i český tým. Ženská reprezentace se pilně připravuje na vrchol letošní sezony. Půjde vůbec o největší akci v historii tuzemského beach socceru, jak koneckonců zmínil předseda komise českého plážového fotbalu Jan Dámec v nedávném rozhovoru pro Českou televizi. Jak vypadá předběžný program a nominace české reprezentace na Hry v polském Krakově?

Dvacet devět sportů, 48 zemí, celkově kolem sedmi tisíc sportovců. Evropské hry v Krakově a dalších polských městech startují oficiálně už 21. června. Plážový fotbal i s účastí české reprezentace žen začíná v úterý 27. června. Hrát se bude v Tarnów Beach Areně ve městě Tarnov, které leží zhruba 80 kilometrů od Krakova.

V nominaci Českého olympijského týmu na Evropské hry je celkem 248 sportovců. Jedná se o vůbec největší výpravu v české i československé historii! Dosud nejvíce jich bylo na LOH 1980 v Moskvě (209), na poslední letní olympiádě v Tokiu bylo 115 českých sportovců a na posledních Evropských hrách v Minsku pak 112.

Mezi největší české hvězdy výpravy patří zlatí olympijští medailisté Jiří Prskavec (vodní slalom) a střelci David Kostelecký a Jiří Lipták. Dále se Her v Polsku zúčastní i další osobnosti českého sportu: Martin Fuksa (kanoistika), Lukáš Rohan a Vít Přindiš (oba vodní slalom), Alexander Choupenitch (šerm) či atleti Pavel Maslák, Nikola Ogrodníková, Tomáš Staněk a mnozí další.

Ale zpět k plážovému fotbalu. Ten se na Evropských hrách hraje od jejich samotného začátku v roce 2015, kdy se v Baku stejně jako o čtyři roky později v Minsku hrál jen mužský turnaj. Letos se poprvé v akci představí také ženy včetně české reprezentace.

Do ženského turnaje naskočí celkem šest týmů, které jsou rozděleny do dvou skupin po třech. Květnový los přisoudil Česko do skupiny A k domácímu Polsku a Portugalsku. Ve skupině B se nachází Španělsko, Itálie a Ukrajina. Dva nejlepší týmy z každé skupiny postoupí do semifinále, celky na třetích místech čeká duel o konečné 5. místo.

Česká reprezentace se na největší akci v historii pilně připravuje už od zimní přípravy. V květnu odehrály svěřenkyně Radima Nečase dva přípravné duely doma proti Nizozemsku (3:4 a 1:7), zároveň se už rozehrála i Superliga žen. A národní tým absolvuje i dva tréninky týdně. A jak bude vypadat program českého týmu?

Předběžný program českého týmu:

Pátek 23. června: oficiální trénink v Praze (18:00)
Sobota 24. června: odjezd autobusem do Krakova (8:00)
Neděle 25. června: trénink v Tarnově (19:30)
Pondělí 26. června: trénink v Tarnově (19:30)
Úterý 27. června: zápas ve skupině proti Polsku (19:00)
Středa 28. června: zápas ve skupině proti Portugalsku (19:00)
Čtvrtek 29. června: volno, hraje se zápas Polsko – Portugalsko (19:00)
Pátek 30. června: semifinále, nebo zápas o 5. místo
Sobota 1. července: finále, zápas o 3. místo, nebo volno
Neděle 2. července: slavnostní zakončení Evropských her, následně návrat do Prahy

Hotová je už i nominace českého týmu. Realizační tým v čele s Radimem Nečasem vybral do Krakova dvanáct hráček včetně stabilních opor Markéty Matějkové, Anety Jungové, Michaely Čulové či Martiny Folprechtové. Do výběru se dostaly ale také mladé hráčky Eliška Kremrová a Tereza Jurková, které za sebou mají jen dva starty v reprezentaci.

Nominace českého týmu:

Barbora MIKINOVÁ (BS Slavia Praha) – 4 zápasy/0 gólů
Hana LIMBERGOVÁ (BS Praha) – 7 zápasů/0 gólů
Michaela ČULOVÁ (BS Slavia Praha) – 28 zápasů/11 gólů
Aneta JUNGOVÁ (BS Slavia Praha) – 34 zápasů/15 gólů
Karolína DLOUHÁ (BS Praha) – 22 zápasů/2 góly
Irena MARTÍNKOVÁ (BS Bohemians Praha 1905) – 7 zápasů/1 gól
Lucie HRUŠKOVÁ (BS Bohemians Praha 1905) – 26 zápasů/2 góly
Markéta MATĚJKOVÁ (BS Slavia Praha) – 33 zápasů/25 gólů
Veronika PÝCHOVÁ (BS Slavia Praha) – 27 zápasů/3 góly
Eliška KREMROVÁ (BS Slavia Praha) – 2 zápasy/0 gólů
Tereza JURKOVÁ (BS Slavia Praha) – 2 zápasy/0 gólů
Martina FOLPRECHTOVÁ (BS Bohemians Praha 1905) – 41 zápasů/5 gólů