Historická výhra! Češky nasázely Švédkám neuvěřitelných devět gólů

Wow, to byla jízda! České reprezentantky vstoupily do Superfinále WEBSL fantastickou výhrou 9:3 nad Švédskem. Překonány byly hned dva historické rekordy: nejvyšší výhra a nejvíce nastřílených gólů v jednom utkání. Dosud tento primát držely triumfy nad Anglií v roce 2019 a Německem v roce 2014 (shodně 8:4). Svým prvním reprezentačním hattrickem se blýskla Michaela Čulová. Druhý zápas ve skupině čeká Češky v pátek proti domácí Itálii (16:45).

Úvod zápasu byl ještě poměrně vyrovnaný. První střelu vyslala Martina Folprechtová, pak hýřila střeleckou aktivitou Michaela Čulová. Osmělovaly se také Švédky, Idu Garamvölgyiovou skvělým zákrokem vychytala Hana Limbergová. Do zakončení se často tlačila také brankářka Olivia Palmquistová. Neuspěla ani Veronika Pýchová.

V závěru úvodního dějství se už ale měnilo skóre. Karolína Dlouhá vybojovala míč, posunula ho Markétě Matějkové, která se prosadila střelou přesně k zadní tyči. Na začátku druhé třetiny mohlo být vyrovnáno, Madelene Björklundová nicméně poslala penaltu mimo tři tyče. A hned vzápětí přišla druhá česká radost. Markéta Matějková s Michaelou Čulovou vybojovaly míč a druhá jmenovaná jej protlačila i do švédské branky.

„Řekly jsme si, že budeme hodně střílet a padalo nám to tam, takže jsme za to rády. V pátek na to chceme navázat,“ povídala Michaela Čulová po zápase. Český gólostroj se ve druhé třetině rozjel naplno. Michaela Novotná našla před brankou Veroniku Pýchovou, která procedila míč do sítě pod gólmankou. Švédky ale odpověděly hned z rozehrávky, ze které se prosadila Matilda Falková.

Inkasovaná branka ovšem Češky nijak nerozhodila. Michaela Čulová parádně posunula míč na Lucii Hruškovou, která přehodila švédskou brankářku. Kapitánka ve švédské brance Olivia Palmquistová o chvíli později zachytila míč rukou před pokutovým územím a byla vyloučena. Z nařízeného přímého kopu navíc přidala pátý český gól Karolína Dlouhá.

A do konce druhé třetiny nasázely české reprezentantky další dvě branky. Aneta Jungová vyslala ránu na brankářku, která musela naskočit místo vyloučené Olivie Palmquistové, a ta si míč sama srazila do vlastní branky. Na 7:1 zvyšovala znovu Michaela Čulová, která hlavou jen lehce lízla dlouhý výhoz od Hany Limbergové.

A zkraje třetí třetiny dokonala Michaela Čulová hattrick, když si parádně přehodila míč ve vzduchu a vypálila z voleje. Šlo o její první třígólový zápas v reprezentační kariéře. „Pocit je to hezkej, ale hlavně jsem ráda, že jsme daly devět gólů jako tým. Holky skvěle nahrávaly, gólmanky nám skvěle dávaly míče dopředu. Hattrick je fajn, ale lepší je to vítězství,“ říkala jedna z hrdinek čtvrtečního zápasu.

Ve 27. minutě přišel devátý český gól, když rána Markéty Matějkové z dálky skončila pod břevnem švédské branky. Ze zaplněné tribuny se ozýval pokřik „Deset, deset!“ K desítce ovšem nedošlo, naopak Švédky ještě dokázaly skóre zkorigovat na konečných 9:3. Trefily se Ida Pettersonová a Ida Garamvölgyiová.

„Daly jsme devět gólů, což je pro nás skvělý. Zjistily jsme, že můžeme vyhrávat i takto velkým rozdílem. V pátek se nachystáme na Italky stejným stylem, chceme vyhrát,“ zavelela Michaela Čulová.

České reprezentantky si vysokou výhrou zajistily víkendové pokračování v turnaji. V pátek se rozhodne, jestli si zahrají semifinále, nebo budou bojovat v play off o 5. až 8. místo. V trochu divokém systému turnaje může hrát roli i skóre ve skupině. „Zajistily jsme si určitě druhé místo ve skupině, ale chceme být první. V pátek jdeme ještě na Itálii a pak se ukáže, jak dopadnou další zápasy,“ dodala na závěr autorka hattricku.

Česko – Švédsko 9:3 (1:0, 6:1, 2:2)

Góly: 14., 23. a 25. Čulová, 11. a 27. Matějková, 15. Pýchová, 16. Hrušková, 18. Dlouhá, 19. Jungová – 15. Falková, 29. Pettersonová, 34. Garamvölgyiová.

Sestava Česka: Limbergová, Ročovská – Jungová, Folprechtová, Hrušková, Čulová – Matějková, Dlouhá, Novotná, Pýchová – Dostálová, Kremrová.