Jak funguje ViOn Slovakia: spojení s fotbalovým klubem, jádro z BSS base

Jsou ve hře o slovenský i český titul. Jediný zahraniční tým v české Superlize plážového fotbalu BS ViOn Slovakia se v neděli představí ve Final Four. Před tímto ročníkem prošel klub výraznou změnou, když se dohodl na spolupráci s prvoligovým slovenským fotbalovým tým FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble. O změnách, plánech do budoucna i nedělním finálovém turnaji nám prozradil více hráč MARIÁN DRAHOŠ.

Slovenský klub v české Superlize působí už od roku 2017. Tři sezony nicméně nesl název BSS base. „Jádro týmu tvoří právě hráči z BSS base, převážně ti, kteří žijí a působí v Praze,“ prozradil Drahoš na úvod. „Pro Superligu jsme kádr doplnili i hráči z dalších slovenských týmů – Senecký KPF a BSC Hustý, a jak dobře víte i Adrienem Salpeterem z Curychu.“

A jak dohoda s fotbalovým týmem FC ViOn Zlaté Moravec – Vráble vůbec vznikla? „Pocházím z města Vráble a osobně se znám se sportovním ředitelem FC ViOn, Jurajem Koprdou, se kterým jsem se začal bavit o možnosti vzniku oddílu plážového fotbalu ve ViOnu už před dvěma lety. Na konkrétní spolupráci jsme se dohodli až tento rok, jelikož se Beach Soccer Slovakia začal decentralizovat: vznikly nové kluby a poprvé se hraje slovenská liga.“

Drahoš prozradil, že inspiraci našli v Česku, kde působí pražské týmy Bohemians, Slavia či Dukla. „Tento model oddílů plážového fotbalu v rámci fotbalových klubů považuju za velmi výhodný – jednak kluby (a jejich značky) už mají své fanoušky, strukturu, organizaci a my jim nabízíme nový sport v jejich agendě s dodatečným sportovním obsahem. Můžu říct, že jsme vlastně první takový oddíl na Slovensku.“

„Ačkoli nemáme ještě úplně nastavené všechny detaily spolupráce, dohodli jsme, že to vyzkoušíme, jak by to mohlo fungovat tento úvodní ročník a po sezoně si spolu znovu sedneme, zhodnotíme ji, a případně dotáhneme další body, hlavně i z formálního hlediska,“ dodal 32letý Slovák k zajímavé spolupráci.

Klub se letos účastní i slovenské ligy, která se hraje premiérově. Za sebou už má první dva hrací víkendy v Hlohovci a Senci. „Zvolili jsme takový otevřený formát, tj. základní část představovaly dvě etapy, které byly vlastně samostatné otevřené turnaje, kam se mohly přihlásit i neligové týmy, ale body do celkové tabulky získávaly jen ligové týmy na základě umístění v turnajích,“ vysvětlil Drahoš.

A jak si ViOn na Slovensku zatím vede? „Ve finále druhého turnaje v Senci jsme prohráli, ale naštěstí a paradoxně s neligovým týmem, takže spolu s druhým místem v prvním turnaji jsme vlastně vyhráli základní část. Finálová část ligy je na programu 8. srpna v Hlohovci a doufám, že po Superlize budeme perfektně rozehrání,“ přeje si plážový fotbalista, který v předešlých letech nastupoval i za Ladronku.

Možnost hrát v české Superlize dostaly všechny slovenské týmy. Šance využil jen ViOn, který si v základní části vedl obstojně a s předstihem si zajistil účast v nedělním Final Four. „Svůj cíl jsme splnili. Ale jak se říká, s jídlem roste chuť a v TOP 4 nechceme být jen do počtu. Ale nečeká nás nic lehkého,“ zmínil Drahoš.

ViOn si v základní části připsal tři vítězství za tři body a jedno v prodloužení. Prohrál jen s Bohemians a Slavií a v prodloužení nezvládl vyrovnaný souboj s Duklou. „S našimi výkony během druhého víkendu nejsem úplně spokojený. Vím, že máme na víc, viděli jsme to během prvního víkendu, kdy jsme hráli podle mě výborně. Doufám, že na tu hru navážeme ve Final Four,“ doufá obránce ViOnu.

Nejlepší umístění týmu BSS base je zatím 4. místo z roku 2018. Loni skončili pátí, když v základní části o jeden bod zaostali za postupující Duklou. Podle Drahoše může ViOn v neděli jen překvapit. „Dva favorité jsou jasní (Bohemians a Slavia). Určitě nedáme kůži lacino. Věřím, že dobrá divácká kulisa a podpora příbuzných a fanoušků před obrazovkami z nás dostanou maximum. Na zápasy se už těšíme.“

Drahoše zároveň překvapila vysoká úroveň letošní Superligy. „Kvalita jde každý rok jednoznačně nahoru. Vedle dvou TOP favoritů – zkušené Bohemky a našlapané Slavie – tady bylo dalších pět reálných adeptů na Final Four. Ladronku, Teplice a Vesničany považuju už za etablované týmy plážového fotbalu,“ liboval si.

„Velmi mile mě ale překvapila Dukla. Na to, jací to jsou mladí chlapci, hrají velmi sebevědomě a odhodlaně. To je ale výsledek super práce s mládeží tady u vás v Česku. Mladí Slávisti (BSS Praha) ukázali velký potenciál, a když budou pokračovat ve šlépějích svého áčka nebo právě Dukly, příští ročník Superligy bude strašně nadupaný,“ zakončil Drahoš.

Superliga muži

PosTýmZVV pp.V pen.PVBOBRBody
17700057203721
27600149173218
3731023529611
4730043743-69
5721033039-98
6720133233-17
7710052845-173
8700161456-421