Plážová show v Dubaji: titul slaví Rusové, úspěch pro Írán i Senegal

Sezona 2021 v plážovém fotbale je oficiálně za námi. O tečku za ročníkem se v uplynulém týdnu postaral Intercontinental Beach Soccer Cup v Dubaji. Čtvrtý titul v historii turnaje si připsali Rusové, letošní mistři světa z Moskvy. Ve finále porazili výborně hrající Írán 3:2. Skvěle uspořádaná akce na krásné dubajské Kite Beach přilákala na tribuny několik tisíc diváků.

Intercontinental Beach Soccer Cup se hrál od úterý do soboty (2. – 6. listopadu). Turnaje se zúčastnily tři evropské týmy (Portugalsko, Španělsko, Rusko), tři asijské (domácí SAE, Japonsko, Írán), jihoamerická Paraguay a africký Senegal. Z užší světové špičky chyběla jen Brazílie, Itálie či Švýcarsko.

Ve skupině si nejlépe vedli nedávní mistři světa z Ruska, kteří jako jediní dokázali vyhrát všechny tři zápasy. Do semifinále postoupil i Írán, debutující Senegal a Portugalsko. Naopak se nedařilo Španělům či vicemistrům světa Japoncům, kteří shodně nezískali ani jeden bod.

Úchvatné souboje nabídly páteční semifinále. Rusové si celkem snadno poradili s Portugalci 7:3 a postoupili do finále. Obrovskou emotivní bitvu následně svedli Senegalci a Íránci. Afričané vedli ještě v polovině zápasu 4:2, nakonec po několika sporných momentech padli 5:7. Do finále tak postoupil Írán.

Závěrečný program začal v sobotu zápasem o konečné 7. místo, ve kterém si Paraguay snadno poradila s domácími Spojenými arabskými emiráty 8:3. Páté skončilo Japonsko, které porazilo Španěly těsným rozdílem 5:4. Senegal si spravil chuť po těžké semifinálové porážce alespoň v bitvě o bronz, ve které zdolal Portugalce 7:4.

Finále slibovalo opravu exkluzivní podívanou. Jak Rusové, tak Írán se po celou dobu turnaje těšili obrovské podpory z tribun, jelikož v největším městě SAE žije početná komunita z těchto zemí. Ve finále Intercontinental Beach Soccer Cup se potkali už potřetí v historii, pokaždé předtím slavili Íránci. Obě země navíc měly na kontě v historii tři tituly, hrálo se tak i o nejúspěšnější tým tradičního turnaje v Dubaji.

Írán se na Kite Beach prezentoval skvělou hrou, úvod finále nicméně vyšel Rusům. Už ve 3. minutě otevřel skóre Boris Nikonorov. Stejný hráč ještě do poloviny zápasu zkompletoval hattrick. V závěru druhého dějství se o snížení postaral Mohammadali Mokthari. I on se prosadil v utkání ještě jednou, jeho parádní nůžky 20 vteřin před koncem už ale stačily jen na zmírnění výsledku.

Ze čtvrtého titulu v historii se radovali Rusové, kteří tak zkompletovali úžasný rok. V srpnu se na domácí půdě stali mistry světa.

Konečné pořadí Intercontinental Beach Soccer Cup 2021:

1. Rusko
2. Írán
3. Senegal
4. Portugalsko
5. Japonsko
6. Španělsko
7. Paraguay
8. Spojené arabské emiráty

Individuální ceny:

MVP turnaje: Boris Nikonorov (Rusko)
Nejlepší střelec: Chiky (Španělsko) – 9 gólů
Nejlepší brankář: Hamid (Írán)

Záznam finále: Rusko – Írán 3:2