Jan Dámec: Nováčci mají jedinečnou šanci

beach soccer

Všichni fanoušci fotbalu měli jedinečnou možnost sledovat od 19. do 29. září 2013 zápasy nejlepších plážových týmů na „FIFA mistrovství světa na Tahiti“. Pokud se Vám tento sport natolik zalíbil, že byste jej chtěli vyzkoušet, pak ani u nás doma „nezahálíme“. Jako jedna z mála destinací v Evropě připravuje další halovou zimní sezónu na písku. Jak ukázaly letní turnaje, o fotbal na písku je stále větší zájem, což dokázali i svojí aktivní účastí fotbalové osobnosti jako Antonín Panenka, Jan Koller, Radek Šírl, Zdeněk Folprecht, Maroš Klimpl a mnoho dalších.

Jak bude fungovat plážový fotbal v ČR?
Pro nadcházející sezónu 2014 připravujeme zimní a letní sezónu. Zimní sezóna v kategorii mužů a žen bude ve 3 termínech od prosince do února. V této době budou připraveny ligové kvalifikace (kvalifikace budou jako 1-2 denní turnaj dle počtu týmů) a nejlepší týmy se probojují do finálové osmičky. Samozřejmě nezapomínáme ani na ostatní kategorie, které budou při ligových soutěžích součástí. V kategorii mládeže plánujeme připravit 4 kategorie (již od ročníků 2007) a u žen věříme ve větší účast týmů, aby se podařilo odehrát kvalifikační zápasy o postup do čtyřčlenného finále.

A jak to bude v létě? 
Letní sezóna začne koncem května. A zásadní změnou bude vytvoření celostátní ligy, kde budou týmy bojovat o mistrovský titul a o účast v Lize mistrů. Současným mistrem je tým BS Bohemians 1905 v čele s Janem Kollerem. Dále budou probíhat regionální ligové soutěže a vedle Prahy a Příbrami se podaří připravit ligovou soutěž také v Benešově, Brně, Ostravě, Pardubicích, Plzni a dalších městech. Vítězové z těchto měst pak budou bojovat v baráži o postup do celostátní ligy.

To vypadá, že po skončení sezóny budou mít týmy další plné víkendy? 
Podařilo se nám v této sezóně odehrát celou soutěž ve všední den v podvečerních termínech, kdy byl začátek od 18 hodin. A to by měl být směr i pro další sezónu, aby se hráči mohli věnovat plážovému fotbalu a nemuseli mít plné víkendy po celý rok. Díky rozšíření do více regionů odpadá také zátěž v podobě cestování a tím ušetření nemalých finančních prostředků.

A čekají nás ještě nějaké soutěže? 
V plánu je samozřejmě Český pohár, který v roce 2014 přesáhne již 10 míst v ČR, kde se hrají jedno-dvoudenní turnaje. Jejich vítěz má pak právo startovat na finálovém turnaji. Výhodou je, že těchto turnajů se mohou zúčastnit všichni, kteří si to chtějí jen zkusit, protože se nejedná o dlouhodobou soutěž. Tým tak odehraje pouze 1 turnaj a v případě úspěchu ještě celostátní finále. Což během 3 měsíců není až takový nápor.

Jaké bude startovné?
Startovné je plně v režii promotérů, kteří mají jednotlivé regiony na starosti. Naší snahou je, aby startovné nepřesáhlo 2000 Kč za turnaj, popř. 4000 Kč za dlouhodobou soutěž. Samozřejmě v rámci soutěží mohou být i Prize money a další výhody partnerů, např. v podobě pitného režimu, občerstvení, ubytování, odměn a dalších. Pak se částka může vyšplhat výše, ale na druhou stranu týmy něco získají, což ve výsledku může být zajímavé.

Jak to vypadá s reprezentací, mají šanci noví hráči se do ní probojovat? 
V nadcházející sezóně nás čekají kvalifikace na MS, evropskou liga a evropské olympijské hry. Rozhodnutí ze schůzky vedení plážové kopané na začátku září je jednoznačné. Doplnění reprezentačního kádru vhodnými typy fotbalistů a vytvoření reprezentace hráčů do 23 let. K tomuto budou sloužit již nyní v zimě tréninkové kempy, které povede reprezentační trenér a zkušení hráči reprezentace. Vedle kempů bude probíhat i školení týmů a jednotlivých hráčů. Takže pokud někdo zatoužil stát se reprezentantem ČR, pak má jedinečnou šanci.