Je to tam! České reprezentantky slaví velkou výhru, zdolaly Švédky

Dlouhé čekání na výhru je u konce! České reprezentantky zlomily tříleté čekání na triumf, v utkání o 5. místo v kvalifikaci na ANOC World Beach Games zdolaly Švédsko 3:2. V konečném pořadí tak skončily o jediné místo za postupem na velkou akci na indonéském Bali. V závěru utkání rozhodly svými brankami Irena Martínková a Annika Macháčková. „Mám neskutečnou radost, že jsme konečně zápas zvládli do vítězného konce,“ těšilo trenéra Zdeňka Slámu.

Českým reprezentantkám se povedl už vstup do utkání. Kateřina Slavíková ještě solidní střelou mířila jen do brankářky. Po 73 vteřinách se už však měnilo skóre. Aneta Jungová, která se po trestu vrátila do zápasu a naskočila v brance, vypálila přes celé hřiště tak dobře, že švédská brankářka nedokázala vytlačit míč mimo.

Následně se musela Aneta Jungová ohánět také v brance. Reflexivně nohou zastavila volej po švédské rozehrávce, pak Ellen Saariová mířila mimo tři tyče. Nejvíce aktivní švédskou hráčkou byla Kajsa Sundová, její první pokus vytáhla česká kapitánka na rohový kop. Následovaly také české šance: jak Annu Ciznerovou, tak Veroniku Pýchovou ovšem vychytala gólmanka soupeřek.

Aneta Jungová po povedené první ráně zápasu zkoušela své štěstí dál. V 8. minutě znovu trefila branku, ale gólmanka si tentokrát poradila. Do konce úvodního dějství se neujaly ani příležitosti Kateřiny Slavíkové a Lucie Hruškové.

Ve 14. minutě přišlo bohužel vyrovnání. Po nastřelené ruce Lucie Hruškové dostaly Švédky příležitost přímého kopu z velmi dobré pozice a Kajsa Sundová se s ním vypořádala skvěle. Zaskakující brankářce Marii Ročovské nedala šanci. Vrátit českému týmu vedení mohla Kateřina Slavíková, po přihrávce od Ireny Martínkové ovšem zblízka nemířila přesně.

V polovině utkání našla Anička Ciznerová autovým vhazováním na zadní tyči Michaelu Čulovou, ta skvěle dokázala trefit míč, který se následně potuloval těsně před švédskou brankou. V závěru prostřední části hry ještě Ellen Saariová pálila z pravé strany do tyče. Strhnout vedení na českou stranu mohly ještě Kateřina Slavíková a Lucie Hrušková, ani jedna z nich ale neuspěla.

A tak se šlo za vyrovnaného stavu 1:1 do třetí třetiny. Větší touhu po vítězství prokázaly české hráčky. Úvodní šance ještě změnu skóre nepřinesly. Michaela Čulová neuspěla po rohovém kopu a po další ráně Anety Jungové se před brankou neprosadila ani Veronika Pýchová. Ve 30. minutě však česká obrana zapomněla na Kajsu Sundovou, která ze samostatného úniku nastřelila tvrdou ranou břevno.

Zápas se lámal až v poslední pětiminutovce. Anička Ciznerová ještě se svou akcí po pravé straně nebyla úspěšná, o chvíli později už ale přišla obrovská česká radost. Irena Martinková zachytila na polovině hřiště rozehrávku Švédek, všimla si vysokého postavení brankářky a krásným lobem poslala český tým do vedení!

A to nebylo vše! Ve 35. minutě našla Irena Martínková rozběhnutou Anniku Macháčkovou, která se levačkou opřela do střely a trefila přesně. Na výhře českých reprezentantek už nic nezměnilo ani snížení Lydie Gustafssonové z poslední minuty.

České reprezentantky se tak po dlouhé době dočkaly vítězství. V kvalifikaci na ANOC World Beach Games v italské Catanii obsadily konečné 5. místo ze sedmi týmů. Na turnaj, který se koná příští rok na Bali, postoupily čtyři nejlepší týmy.

Česko – Švédsko 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)

Branky: 2. Jungová, 33. Martínková, 35. Macháčková – 14. Sundová, 36. L. Gustafssonová

Sestava Česka: Jungová, Ročovská – Hrušková, Slavíková, Čulová, Martínková – Folprechtová, Macháčková, Ciznerová, Pýchová (Limbergová, Procházková).

Hodnocení trenéra Zdeňka Slámy: „Mám neskutečnou radost, že jsme konečně zápas zvládli do vítězného konce. Holky tam nechaly úplně všechno. Vyzkoušeli jsme novou taktiku, dali jsme hráčku do brány a snažili jsme se hrát s ní. Myslím si, že do budoucna v tom bude velká síla. Ještě na tom musíme zapracovat, aby holky se naučily hrát v klidu a tyhle zápasy vyhrávaly snadněji, aby to pro mě na lavičce nebylo takhle o nervy.“ (úsměv)