Útok na rekordní výhru! Češi na závěr v Catanii rozdrtili Norsko

Už to vypadalo na historicky nejvyšší výhru v historii českého plážového fotbalu. V polovině utkání o 11. místo v kvalifikaci na ANOC World Beach Games vedli čeští reprezentanti nad Norskem už 8:1, nakonec se ale gólostroj zasekl a kapitán Filip Vyhnal a spol. slavili vítězství 8:2. „Za mě spokojenost, všichni to odmakali a vyhráli jsme i vysokým rozdílem,“ zhodnotil závěrečný duel v Catanii trenér Martin Boček.

Čeští reprezentanti nastoupili ke svému závěrečnému zápasu v Catanii v pátek brzy ráno, stejně jako při středeční výhře nad Švédskem. I proti dalšímu severskému soupeři se svěřencům Martina Bočka dařilo. Už po 15 vteřinách otevřel skóre z přímého kopu z poloviny hřiště Tomáš Huráb. A za další půl minutu se parádní ranou prosadil brankář Patrik Malina.

Česká show pokračovala i v dalším průběhu úvodní třetiny. Andy Körtvélyeši vypálil z dálky a norský brankář s problémy vytáhl míč na rohový kop. Na druhé straně zahrozil kapitán Henrik Salveson, ale pak se znovu průběh hry odehrával spíše před brankou soupeře. V 8. minutě se do krásných nůžek opřel Marek Borovička a zvýšil na 3:0.

O necelou minutu později přišel čtvrtý český gól, když se David Radosta ocitl zcela sám před brankou po výhozu od Patrika Maliny. Ještě do první sirény mohlo přijít snížení od Henrika Salvesona, který nejdříve pálil z přímého kopu do tyče a následně se nedokázal zorientovat před brankou, kde byl zcela osamocený.

Stejně jako se Čechům povedl vstup do zápasu, tak se vydařil i start do druhého dějství. Hned v první minutě přišly další dva góly. Nejdříve se z brejku prosadil Dominik Andrle po přihrávce Lukáše Trampoty. O dalších 23 vteřin později se radoval i Michal Folejtar, který zakončil povedenou kombinaci od brankáře Patrika Maliny přes sklepnutí Davida Radosty.

Snížení Norů přišlo v 16. minutě. Prosadil se Ahmed Heja, jehož střela poskočila o písek tak, že Patrik Malina byl bezmocný. V polovině utkání přišly momenty Lukáše Trampoty. Český střelec během pouhých 13 vteřin vstřelil dva góly. Nejdříve se trefil z penalty přesně k tyči a pak využil chyby v norské obraně a doběhl si pro další trefu. Pro hvězdu Slavie šlo o první branky na turnaji v Catanii.

Po 18 minutách hry byl stav utkání 8:1 a Češi měli nakročeno k historicky nejvyšší výhře národního týmu. Ta pochází z roku 2018, kdy jsme deklasovali Andorru na Euro Beach Soccer League v Nazaré 8:0. Do konce druhé třetiny se ovšem prosadil už jen soupeř. Jörn Andre Jacobsen připravil pěknou akcí gól pro kapitána Henrika Salvesona.

I tak měl národní tým dostatek času na zvýšení náskoku. Ve třetí třetině už však žádná branka nepadla. Filip Vyhnal mířil z přímého kopu do brankáře, akrobatický útok na hattrick Lukáše Trampoty skončil na tyči norské branky. Blízko gólu byl ještě Andy Körtvélyeši, jeho zakončení bodlem ovšem skončilo mimo tři tyče.

Čeští reprezentanti tak zakončili kvalifikaci na ANOC World Beach Games jasnou výhrou 8:2 nad Norskem. V turnaji skončili na celkovém 11. místě, z pěti zápasů dva vyhráli a tři prohráli.

Česko – Norsko 8:2 (4:0, 4:2, 0:0)

Branky: 18. a 18. Trampota, 1. Huráb, 1. Malina, 8. Borovička, 9. Radosta, 13. Andrle, 13. Folejtar – 16. Ahmed, 23. Salveson

Sestava Česka: Malina, Karpíšek – Körtvélyeši, Huráb, Trampota, Andrle – Vyhnal, Folejtar, Borovička, Radosta – Janík, Klíma.

Hodnocení trenéra Martina Bočka: „Zápas s Norskem hodnotím samozřejmě kladně, protože se nám povedlo vyhrát vysokým rozdílem. I ve hře se trošičku objevovaly prvky, které chceme dělat. To znamená hodně hrát s brankáři. Patrik Malina dal i krásný gól z toho, že podržel vzadu balon a vystřelil. To po gólmanech chceme. Poslední zápas, za mě spokojenost, všichni to odmakali a vyhráli jsme i vysokým rozdílem. Mohli jsme dát i další branky, ale jsme spokojeni s výsledkem i s předvedenou hrou.“