Úžasných 83 vteřin = tři góly Španělům. Postup do čtvrtfinále ale Čechům unikl

Čeští reprezentanti mají za sebou náročnou zkoušku. V úterý odpoledne poměřili síly s jedním z nejlepších týmů na světě – Španělskem. Ve druhém utkání v kvalifikaci na ANOC World Beach Games v italské Catanii padli s jasným favoritem skupiny 3:7. Postup do čtvrtfinále už kapitánovi Filipu Vyhnalovi a spol. unikl, ve středu ráno čeká národní tým bitva o třetí místo ve skupině. „Kluci tam nechali srdíčko, klobouk dolů před nimi,“ chválil výkon trenér Martin Boček.

Druhé utkání české reprezentace v Catanii mělo hodně specifický úvod. Španělé totiž dorazili na stadion se špatnou sadou dresů, a tak museli rychle spěchat na hotel pro tu správnou. Start zápasu se nakonec opozdil o celých 26 minut, kvůli urychlení se ani nehrály hymny a šlo se rovnou do akce.

V české brance tentokrát od úvodních minut dostal přednost Lukáš Karpíšek. A hned ve druhé minutě se musel činit proti akrobatickému zakončení Antonia Hernándeze. O chvíli později přišly i první české příležitosti. Nejdříve gólman Lukáš Karpíšek nastřeloval míč před branku a po něm zkoušel lobem z poloviny hřiště štěstí i Michal Folejtar, zamířil však těsně nad břevno.

V 6. minutě se ke slibné střele po dobré rozehrávce Lukáše Karpíška dostal Andy Körtvélyeši, jehož volej zlikvidoval španělský brankář Francisco Dona. Vzápětí už se měnilo skóre, když se střelou na zadní tyč prosadil Alejandro Martin. O dvě minuty později se z přímého kopu z poloviny hřiště trefil i Salvador „Chicky“ Navarro a ještě do první přestávky přidal třetí gól Miguel Angel Mosquera, který jemně tečoval nástřel Pedra Paredese.

V závěru první třetiny ještě zahrozil český kapitán Filip Vyhnal, jehož rána z velké dálky dobře skočila o písek. Španělský brankář si i tak poradil. Neujal se ani další střelecký pokus Lukáše Karpíška. Český brankář pálil slušně i zkraje druhého dějství z přímého kopu, jeho střele opět pomohla i nerovnost hřiště a náhradní brankář soupeře Francisco Camacho musel míč vyrážet na roh.

Druhá část hry nenabídla tolik šancí jako úvodní třetina. Ve 20. minutě se k pokusu nůžkami dostal Lukáš Trampota, míč však skončil nad brankou. Závěr druhého dějství nicméně patřil Španělům. Nejdříve velkou šanci z dorážky zmařil Soleiman Batis. Následně stejný hráč využil chyby v české rozehrávce, jeho další střelu ještě před brankou zastavil Andy Körtvélyeši, dorážku Dominga Acosty už ale nikdo nepokryl.

A pouhé dvě vteřiny před sirénou se prosadil ještě Soleiman Batis, který potrestal další zaváhání v české defenzivě. Už šestý gól Španělů přišel hned na začátku třetí třetiny. Na konci pohledné kombinace byl Alejandro Martin, který vstřelil svůj druhý gól v zápase. Pak se ale začaly dít věci…

V čase 24:53 snížil Marek Borovička, který se dostal k míči před brankou a trefil se k tyči. O necelou minutu později přidal druhou českou trefu Tomáš Huráb, který zamířil přesně pro změnu z přímého kopu. A o dalších pár vteřin později přišla další česká radost, když David Radosta sebral míč, obešel gólmana a trefil se do odkryté branky. Tři české góly padly během pouhé jedné minuty a 23 vteřin!

Další zdramatizování zápasu už nicméně nepřišlo. Naopak se spíše musel ohánět brankář Patrik Malina, který naskočil do utkání na třetí třetinu. Francisco Mejias pálil do tyče a odražený míč ještě trefil z voleje do náruče českého gólmana. Stejný hráč o chvíli později zkoušel štěstí i nůžkami, ale zamířil mimo tři tyče.

Další šanci z přímého kopu měl ještě Tomáš Huráb, z poloviny hřiště vyslal tvrdou ránu, ovšem jen doprostřed branky. V poslední minutě pak přišel ještě závěrečný španělský gól, když Francisco Casano vyslal do brejku Soleimana Batise, který se nemýlil.

Čeští reprezentanti tak definitivně ztratili možnost postupu do čtvrtfinále. Ve středu brzy ráno, netypicky už od půl deváté, je čeká závěrečný duel skupiny D. Proti Švédsku zabojují o třetí místo ve skupině, které zaručuje pokračování turnaje dalšími dvěma zápasy o umístění v play off o 9. – 12. místo. Pro poražený celek turnaj končí.

Česko – Španělsko 3:7 (0:3, 0:2, 3:2)

Branky: 25. Borovička, 26. Huráb, 27. Radosta – 6. a 25. Martin, 24. a 36. Batis, 8. Navarro, 9. Mosquera, 23. Acosta

Sestava Česka: Karpíšek, Malina – Körtvélyeši, Huráb, Trampota, Andrle – Vyhnal, Radosta, Folejtar, Klíma – Borovička, Janík.

Hodnocení trenéra Martina Bočka: „Dneska musím pochválit všechny kluky, kteří zasáhli do zápasu, protože to byl diametrální rozdíl už jenom v nasazení. Kluci se vydali na sto procent. Už tam byly nějaké věci, které bychom chtěli dělat s gólmany. Karpy (brankář Lukáš Karpíšek) chytal výborně první dvě třetiny, už se snažil i hrát nohami. Mali (brankář Patrik Malina) taky výborně zvládl třetí třetinu. To jsou přesně věci, které bychom chtěli dělat a na kterých musíme zapracovat. Kluky musím hlavně pochválit za nasazení, protože tam nechali všechno. Takhle by to mělo vypadat v každém zápase. Klobouk dolů před klukama, s naším výkonem jsem absolutně spokojenej. Španělé jsou úplně jinde, to je světová extratřída. Dneska se nám vyplatilo, co jsem klukům kladl na srdce, že když budou makat a dřít, tak přijde odměna. Taky to tak přesně bylo, dali jsme jim tři góly. To byl jen výsledek toho, že tam kluci nechali srdíčko.“